BRATISLAVA 29. decembra (SITA) - Greenpeace plne podporuje odstavenie prvého reaktoru bloku V-1 v atómovej elektrárni Jaslovské Bohunice.
Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení Greenpeace, o ktorom agentúru SITA informoval hovorca organizácie Juraj Rizman, ochranári to považujú za významný príspevok k zvyšovaniu jadrovej bezpečnosti v SR a celej strednej Európe. Pripomínajú, že blok V-1 mal byť podľa pôvodných plánov vlády odstavený v roku 2000, neskôr v roku 2005 a nakoniec po negociáciách s Európskou úniou (EÚ) do konca roku 2006.
O žiadnom predčasnom odstavovaní V-1 sa preto podľa nich nedá hovoriť. "Je dobré, že najstaršie a najrizikovejšie reaktory Slovenska budú konečne vyradené," vyhlásil Jan Beránek, koordinátor energetickej kampane Greenpeace a dodal, že je to jediné účinné opatrenie na zvýšenie jadrovej bezpečnosti SR.
Podľa Greenpeace by Slovensko malo začať budovať energetickú bezpečnosť a nezávislosť založenú na využití domáceho energetického potenciálu obnoviteľných zdrojov. Zároveň upozorňuje, že podiel obnoviteľných zdrojov na výrobe energie na Slovensku dlhodobo stagnuje. Pritom práve tieto zdroje môžu podľa ochranárov zásadne zvýšiť energetickú nezávislosť a zároveň znížiť ekologické dopady, ktoré výroba energie prináša. Neúnosná zostáva aj veľká energetická náročnosť slovenskej ekonomiky, ktorá je 4,5-krát vyššia oproti priemeru krajín EÚ, tvrdí Greenpeace.
"Presadzovať v tejto situácii výstavbu tretieho a štvrtého bloku v JE Mochovce ako nutnú náhradu výpadku JE Jaslovské Bohunice je nezmysel," konštatoval Beránek. Zároveň upozornil, že prvé dva reaktory v JE Mochovce boli budované s tým, že nahradia dva reaktory bloku V-1 v Jaslovských Bohuniciach. Výstavba ďalších reaktorov v JE Mochovce by viedla iba k ďalšiemu zvýšeniu závislosti SR na dovozoch technológií a paliva z Ruska, dodal Beránek.
Dva bloky jadrovej elektrárne V-1 sa pripravujú na odstavenie. V súčasnosti sa pripravuje dokumentácia na bezpečné a spoľahlivé odstavenie prvého bloku. Ten ukončí výrobu elektriny na konci tohto roka. Druhý blok by sa mal odstaviť v roku 2008. Náklady na prípravu a ukončenie prevádzky elektrárne V-1 dosiahnu výšku približne 16 mld. Sk. Na samotnú likvidáciu jadrovej elektrárne bude potrebných ďalších približne 25 mld. Sk. Slovensko sa zaviazalo k tomuto kroku pri prístupových rokovaniach s EÚ.
Premiér Robert Fico začiatkom decembra, po rokovaní s generálnym riaditeľom skupiny Enel Fulviom Contim, informoval, že talianska spoločnosť Enel, ktorá je majoritným vlastníkom Slovenských elektrární, a.s. (SE), predloží slovenskej vláde v priebehu dvoch až troch mesiacov štúdiu o dostavbe tretieho a štvrtého bloku atómovej elektrárne v Mochovciach. Podľa premiéra by sa tým vyriešil problém s nedostatkom elektrickej energie, ktorý nastane bezprostredne po odstavení dvoch blokov Jaslovských Bohuníc.