Nitra 29. decembra (TASR) - Prvý deň nového roka patril kedysi na dedine vinšovníkom, ktorí od skorého rána navštevovali chalupy, známych a veľkých gazdov, aby im popriali najmä veľa zdravia, šťastia, Božieho požehnania a dobrodenia celej rodine, hospodárstvu, statku i poliam. Tradičnými a najčastejšie prvými vinšovníkmi boli Cigáni, ktorí pridali rezkú pesničku sprevádzanú husľami a basou, za čo im gazda musel naliať po kalíšku so slovami "aby vám slák neprimrzél".
V bohatších chalupách dostali popri koláčoch, medovníčkoch či nejakej sladkosti pre deti i drobný peniaz. Po nich prichádzali kominári a tam, kde v obci boli, aj obecný pastier a hlásnik. Kominár, to bol veľmi často aj murár a kachliar, ktorého si gazda vážil. Preto mu odpustil aj vtipný vinš Vinšujem Vám, vinšujem na tento Nový rok, aby Vám odpadol z pece bok a návšteve sa štedro poďakoval. Najbližších susedov a rodiny navštevovali dopoludnia aj deti, ktoré za pekné vinše odmenila gazdiná ovocím, koláčom a sladkosťami z vianočného stromčeka. Cenili sa originálne básničky a staré vinše. Takým bol napríklad veršík v staročeštine Hojného Božieho požehnání, na statečku rozmnožení a na dietkach potešení, ktorý chlapci beťári pri mladej gazdinej radi prekrútili takto: "...na statečku potešení a na dietkach rozmnožení".
Obed sa výraznejšie nelíšil od slávnostného nedeľného obeda, niekde sa však verilo na ľudové varovanie Na Nový rok hydinu a zajaca nejedz, aby ti šťastie neuletelo alebo neutieklo. Podvečer sa u najväčšieho gazdu alebo v miestnej krčme stretli dospelí chlapi, aby sa obzreli za starým rokom, no najmä aby si poželali šťastie v hospodárení v tom novom..
fn pa