Jaslovské Bohunice odstavili jeden zo štyroch reaktorov

Slovensko od dnešného dňa znížilo takmer o desatinu výrobu elektrickej energie. Odborníci totiž odstavili jeden zo štyroch reaktorov jadrových elektrární v Jaslovských Bohuniciach.

Na silvestrovské poludnie začali v Jaslovských Bohuniciach znižovať výkon reaktora prvého bloku Jadrovej elektrárne V1. Stalo sa tak v súlade so záväzkom Slovenska, ktorý bol súčasťou prístupových rokovaní o vstupe SR do Európskej únie. Znižovanie výkonu(Zdroj: TASR - Henrich Mišovič)

Slovensko od dnešného dňa znížilo takmer o desatinu výrobu elektrickej energie. Odborníci totiž odstavili jeden zo štyroch reaktorov jadrových elektrární v Jaslovských Bohuniciach neďaleko Trnavy. K vyradeniu reaktora sovietskeho typu sa zaviazala v dohodách o vstupe do EÚ predchádzajúca vláda Mikuláša Dzurindu, pretože nukleárne zariadenie podľa únie nespĺňalo požadované bezpečnostné opatrenia.

Jahnátek označil odstavenie prvého bloku V1 za čierny deň slovenskej energetiky

"Začína sa obdobie energetickej závislosti Slovenska," vyhlásil dnes pred novinármi premiér Robert Fico, ktorý sa na odstavení reaktora taktiež zúčastnil. Zastavenie výroby v jednom z dvoch blokov elektrárne V1 označil za "energetickú zradu" bývalej vlády. Reaktor totiž podľa neho a aj podľa čelných predstaviteľov elektrárne spĺňa všetky bezpečnostné kritériá.

Podľa Slovenskej národnej strany (SNS) stratila SR energetickú sebestačnosť. Ako sa vyjadril predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj, dnešné odstavenie prvého bloku V-1 je najdrahším ekonomickým pohrebom v histórii Slovenska v čase, keď celá Európa pociťuje nedostatok energie.

"Túto zákernú energetickú eutanáziu Slovenska má na svedomí bývalá vláda. V kontexte prijatia Rumunska a Bulharska do EÚ sa javí záväzok odstavenia ako akt politickej kriminality," dodal Rafaj.

Postupné odstavenie prvého bloku V1 označil minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek za čierny deň slovenskej energetiky. Ako ďalej uviedol, vysoko sofistikovaná práca slovenských energetikov tým bola prvýkrát pošliapaná. "Sila a hlúposť premohla racionalitu a potrebnosť," povedal. Koncom roka 2008 sa podľa Jahnátka odstaví aj druhý blok jadrovej elektrárne V1 a postupne skončia prevádzku aj tri bloky tepelných elektrární. "Počas šiestich rokov nás čaká odstavenie výkonu 2 000 megawatthodín, čo už bude veľmi zraniteľné pre slovenskú ekonomiku," skonštatoval Jahnátek. Bývalým šéfom rezortu hospodárstva vyčíta, že nepripravili žiadnu koncepciu výroby a nákupu elektrickej energie. Ministerstvo hospodárstva preto podľa neho plánuje do polovice budúceho roka predložiť na rokovanie vlády "ucelený materiál o potrebných prenosových sústavách a generovaní elektrickej energie na území Slovenska".

Odstavením reaktora krajina prišla o možnosť vyvážať elektrickú energiu do zahraničia, pretože súčasný výkon slovenských elektrární dokáže podľa odborníkov pokrývať už len domáce potreby. Situácia sa zmení v roku 2008, keď by mala byť zastavená aj činnosť druhého reaktora v elektrárni V1. Napriek tomu, že v Jaslovských Bohuniciach budú naďalej pracovať dva reaktory v elektrárni V2, Slovensko stratí v porovnaní so súčasnosťou 18 percent elektrickej energie a bude ju nútené získavať spoza hraníc.

Odstavenie dvoch blokov bola podmienka vstupu do EÚ

Predstavitelia Dzurindovej vlády bránili svoje rozhodnutie odstaviť dva bloky elektrárne tým, že to bolo jedna z podmienok na vstup do EÚ. Medzi najväčších odporcov jadrovej energetiky v Európe patrí susedné Rakúsko. Dlhodobo sa snaží presadiť, aby sa výroba elektrickej energie obmedzila aj v dvoch českých atómových elektrárňach.

Okrem Jaslovských Bohuníc vyrába elektrickú energiu na Slovensku aj mladšia jadrová elektráreň v Mochovciach pri Leviciach. V súčasnosti sú funkčné dva bloky, ktoré pokrývajú asi 20 percent ročnej produkcie energie. Na dokončenie ďalších dvoch rozostavaných blokov je potrebných podľa odhadov asi 60 miliárd korún. O návratnosti takejto investície však pochybujú zástupcovia zahraničného spoluvlastníka Slovenských elektrární, talianskej spoločnosti Enel.

Premiér Fico dnes vyzval zástupcov Enelu, aby jednoznačne vláde oznámili, či spoločnosť dostavia Mochovce do konca februára. Ako v nasledujúcich rokoch krajina nahradí výpadok energie, nie je podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka zatiaľ jasné.

Hoci sa odstavenie reaktora začalo na poludnie, energiu nebude reaktor už vôbec vyrábať až od 19. hodiny. Likvidačné práce na reaktore potrvajú niekoľko rokov a celá elektráreň V1 by mala zaniknúť definitívne asi v roku 2025. Likvidačné práce si vyžiadajú niekoľko miliárd korún. Časť z nich by mala uhradiť EÚ.

Rozdiel vo výkone

Jadrové elektrárne využívajú pri výrobe energie ako zdroj štiepenie jadier atómov rádioaktívneho uránu. Pri reakcii vzniká vysoké teplo, ktoré sa prostredníctvom vodnej pary využíva na pohon turbín.

Výhodou jadrových elektrární je okrem podstatne vyššieho výkonu, než dosahujú tepelné elektrárne, aj šetrnosť k životnému prostrediu. Nevýhodou je životu nebezpečné rádioaktívne vyhorené palivo, ktoré je potrebné skladovať dlhé roky na bezpečnom mieste. Obavy vyvoláva aj možná havária. Pri výbuchu jadrovej elektrárne v ukrajinskom Černobyle v druhej polovici osemdesiatych rokov ohrozovalo rádioaktívne žiarenie veľkú časť Európy.

JE V1 Jaslovské Bohunice od apríla tohto roku patrí do spoločnosti Jadrová vyraďovacia spoločnosť, a.s. Jadrová vyraďovacia spoločnosť vznikla premenovaním firmy GovCo, a.s., ktorá prevzala zodpovednosť za prevádzkovanie jadrovej elektrárne V1 od 1. apríla na základe rozhodnutia vlády SR o privatizácii 66-percentného podielu Slovenských elektrární, a.s. Spoločnosť GovCo vznikla 6. júla minulého roka a jej jediným akcionárom je štát v zastúpení Ministerstva hospodárstva SR. Okrem elektrárne V1 prevzala spoločnosť GovCo zodpovednosť aj za vyraďovanie jadrovoenergetických zariadení a za zaobchádzanie s rádioaktívnymi odpadmi a vyhoreným jadrovým palivom.

Počet jadrových elektrární vo vybraných krajinách:

Štát
Počet Odstavené
Česko 2
Maďarsko
1
Poľsko 0
Rakúsko
0
Litva
1 1 reaktor
Ukrajina
5 1 - Černobyl
Rusko
10 4 reaktory
Francúzsko
20 11 reaktorov
USA
65 22 reaktorov


Vizitka jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach

Vizitka jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach, ktorej prvý blok dnes končí s výrobou elektrickej energie:

História:

V Jaslovských Bohuniciach, zhruba 50 kilometrov od Bratislavy, sa nachádzajú dve jadrové elektrárne V1 a V2. Každá z nich má dva bloky, v ktorých sú umiestnené spolu štyri reaktory. Elektrárne v Bohuniciach boli prvými jadrovými elektrárňami, ktoré boli uvedené do prevádzky na Slovensku. V oboch sa nachádzajú reaktory typu VVER s výkonom 440 MW, ktorý vyvinuli v Rusku.

Výstavba jadrovej elektrárne V1 s reaktormi VVER 440 typu V 230 sa začala 24. apríla 1972. Hlavnú primárnu časť elektrárne tvorili najmä ruské dodávky. Zariadenia sekundárneho okruhu, teda nejadrovú časť elektrárne, dodali podniky bývalého Československa. Prvý blok V1 bol uvedený do skúšobnej prevádzky v decembri 1978 a druhý blok v marci 1980.

Už počas výstavby V1 sa rozhodlo o výstavbe elektrárne V2. Pôvodná koncepcia sa však zmenila. Dôvodom bol celosvetový trend zvyšovania úrovne jadrovej bezpečnosti. Jadrová elektráreň V2 je zdokonaleným typom VVER 440 s reaktormi V 213, ktorá sa začala budovať v roku 1976. Výrazné rozdiely v porovnaní s V1 sa týkali hlavne spôsobu riadenia prevádzky a vybavenia bezpečnostnými systémami. Dva bloky elektrárne V 2 boli uvedené do prevádzky v rokoch 1984 a 1985.

Okrem jadrovej elektrárne V1 a V2 je v Jaslovských Bohuniciach aj nefunkčná elektráreň A1, v ktorej v minulosti až do jej havárie prebiehal výskum a vývoj jadrového programu.

V deväťdesiatych rokoch za začala rekonštrukcia elektrárne V1 s cieľom zvýšiť jej bezpečnosť. Modernizácia sa skončila v roku 2000 a elektráreň V1 sa stala údajne najbezpečnejšou elektrárňou typu VVER 440/V 230.

Počas rokovaní o vstupe do Európskej únie sa Slovensko zaviazalo, že elektráreň V1 odstaví. Prvý blok končí s výrobou elektriny dnes, druhý blok by mal ukončiť činnosť v roku 2008. Slovensko tak od začiatku januára stratí asi deväť percent výrobnej kapacity elektriny a už ju nebude môcť vyvážať. Celková výroba totiž pokryje len spotrebu v krajine. Odstavenie finančne podporila aj EÚ.

Po ukončení výroby elektriny v prvej časti V1 zostanú v prevádzke niektoré systémy, pretože bude potrebné chladiť palivo z reaktora. To by malo trvať niekoľko rokov.

Jadrová elektráreň V1 bola súčasťou dominantného výrobcu elektriny Slovenské elektrárne (SE) až do predaja väčšiny akcií SE talianskemu Enelu. Kvôli plánovanému odstaveniu ju však štát vyčlenil do novej spoločnosti, ktorá už nebola súčasťou transakcie. Tá sa dokončila v apríli. Elektráreň V1 sa vlani podieľala na celkovej výrobe SE asi jednou pätinou.

Technické parametre elektrárne V1:

Počet reaktorových blokov: 2

Inštalovaný výkon elektrárne 2 x 440 MW

Typ reaktora VVER 440 V 230

Tepelný výkon reaktorov: 2 x 1 375 MWt

Počet palivových kaziet: 292

Počet chladiacich veží: 4

aktualizované 17:55

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 5. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 6. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 7. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 8. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 9. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 10. Jarné prázdniny pri mori?
 1. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 2. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 3. Čo prinieslo tohtoročné Záhradnícke fórum?
 4. Diplomaciu v praxi na EU v BA otvorila veľvyslankyňa Nórska
 5. Študenti z rôznych kútov sveta prichádzajú študovať na EU v BA
 6. 10 faktov o ovocí a zelenine, ktoré musíte vedieť!
 7. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 8. Montážne konferencie - Novinky aj vzdelávanie o suchej výstavbe
 9. Profesijný rast študentov médií sa začína už počas vysokej školy
 10. Paneurópska vysoká škola otvára špecializované kurzy IT
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 8 797
 2. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 8 602
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 8 340
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 7 140
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 587
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 586
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 245
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 995
 9. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 3 785
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 724

Hlavné správy zo Sme.sk

KOMENTÁRE

Spasí nás univerzálny základný príjem?

Stroje a automatizácia prinesú v budúcnosti stratu polovice pracovných miest. Spolu s tým príde ešte väčší hnev ľudí bez práce. Bude to znamenať pád demokracie?

AUTO

Nie v každej hmle treba zapnúť hmlovky

Predné a zadné hmlové svetlá plnia rôzne funkcie.

ROZHOVOR

Zosnulá Jaroslava Blažková: V Kanade som žila náhradný život

V tomto smutnom svete treba vyhľadávať jagavé momenty.

Neprehliadnite tiež

Exministri SNS z nástenkového tendra sa postavia pred súd

Termín pojednávania vytýčili na budúci týždeň.

Meteorológovia ani hygienici zvýšenú radiáciu nezaznamenali

Namerané hodnoty v niektorých európskych krajinách boli nízke, na hranici detekčného limitu.

Slovensko každoročne navýši výdavky na rozvojovú pomoc, hovorí Lajčák

Udržateľnosť projektov je podľa šéfa diplomacie v Južnom Sudáne veľmi nízka pre našu neprítomnosť.

Šéfku bytovej mafie Znamenákovú poslali za mreže na 25 rokov

Najvyšší súd rozhodoval v prípade úkladnej vraždy majiteľa domu v bratislavskom Prievoze Viliama Andrášika.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop