KOŠICE 31. decembra (SITA) – Ak chce štát garantovať istú porovnateľnú úroveň jednotlivých typov a stupňov škôl, novú maturitu a iné formy ukončovania štúdia, ak je na vysvedčení štátny znak, malo by mať ministerstvo školstva na nižšom článku riadenia partnera miestny štátny orgán – školský úrad. Uviedol to v rozhovore pre agentúru SITA nedávno ustanovený prednosta Krajského školského úradu (KŠÚ) Košice Jozef Vook.
Normatívne financovanie škôl je podľa neho pokrokom, no treba ho precizovať. „Zároveň platí, že školstvo je rozbité a rozdrobené pod mnohé inštitúcie jeho spravovania, napr. obce (ZŠ), VÚC (stredné školstvo), KŠÚ (špeciálne školstvo), ale aj štátnu školskú inšpekciu až po ministerstvo školstva. Je mnoho tých, ktorí školstvo riadia, kontrolujú, ale malo tých, ktorí mu pomáhajú. Do budúcnosti je potrebné zefektívniť spoluprácu, kompetencie štátnej správy a samosprávy, iných článkov v prospech nie úradov, ale škôl samých, žiakov a študentov, kvality výchovno-vzdelávacieho procesu,“ povedal Vook.
Podľa jeho názoru rušenie KŠÚ sa teraz nejaví také aktuálne ako tesne po voľbách. „Aj stúpenci tohto kroku a odovzdania všetkých kompetencií samospráve (obciam a VÚC) si uvedomili riziká s tým späté. Ak má školstvo byť efektívne, tak samospráve prináleží viac ekonomická stránka školstva, budovy a iné objekty, ich prevádzka, teda podmienky, v ktorých sa realizuje, ale nie výchovno-vzdelávací proces,“ tvrdí Vook.
Podľa Vooka najmä základné školstvo po zániku okresných úradov, ktorých odbory školstva zabezpečovali aj metodickú pomoc školám, zostalo prakticky bez metodického usmerňovania. Obce sa obmedzili na zaplatenie faktúr a mzdy zamestnancov a mnohé nevytvorili ani školské úrady. „Štátna správa zabezpečí skôr kontinuitu a gradovanie úrovne,“ myslí si Vook.
V zriaďovateľskej pôsobnosti KŠÚ sú špeciálne školy a školské zariadenia - 45 základných škôl so 4263 žiakmi, na stredných špeciálnych školách je 862 žiakov, spolu 5125 žiakov. Zo školských zariadení najväčšiu skupinu tvorí 7 pedagogicko-psychologických poradní. Ale v územnej krajskej pôsobnosti je 330 základných škôl so 77 496 žiakmi a 128 stredných škôl so 43 734 žiakmi a študentmi, voči ktorým má KŠÚ isté kompetencie vyplývajúce zo zákona. Objem finančného rozpočtu škôl a školských zariadení v územnej a zriaďovateľskej pôsobnosti KŠÚ Košice za rok 2006 predstavoval 4 867 696 000 Sk. Táto čiastka zahŕňa všetky normatívne aj účelové prostriedky, ktoré pretiekli cez KŠÚ. Pochopiteľne že u škôl a školských zariadení iných zriaďovateľov ako sú ZŠ, stredné školy je KŠÚ iba prostredníkom, zabezpečujúcim tieto financie ako transfery pre obce, VÚC ako aj zriaďovateľov neštátnych škôl. A zodpovedne možno prehlásiť, že naše postavenie je zodpovedné aj pohotové. „Neodporúčame MŠ SR tento systém meniť, nanajvýš tak, žeby peniaze pre stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti VUC Košice išli z ministerstva priamo tomuto zriaďovateľovi,“ odporúča Vook.