SME

Slovensko čakajú úpravy reforiem, výmena vlády nie

Bratislava 1. januára (ČTK) - Vláda Roberta Fica bude zrejme v novom roku pokračovať v úpravách reforiem predchádzajúceho kabinetu Mikuláša Dzurindu. Zmeny však pravdepodobne nebudú výrazné. Výmena vládnej ...

(Zdroj: EPA (ilustračné))

Bratislava 1. januára (ČTK) - Vláda Roberta Fica bude zrejme v novom roku pokračovať v úpravách reforiem predchádzajúceho kabinetu Mikuláša Dzurindu. Zmeny však pravdepodobne nebudú výrazné. Výmena vládnej zostavy, v ktorej okrem Ficovho Smeru pôsobí aj ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara a SNS Jána Slotu, sa naopak neočakáva. Zhodli sa na tom politológovia, ktorých pred Novým rokom oslovila ČTK.

Ficova vláda tento rok zmenila niektoré reformy bývalej vlády. Upravila systém 19-percentnej rovnej dane tak, že bohatším znížila odpočítateľnú položku, presadila nižšiu sadzbu DPH na lieky a zrušila 20 a 50 korunové poplatky u lekára či v nemocniciach. Objavilo sa aj niekoľko nových sociálnych opatrení - vianočný príspevok dôchodcom či zvýšenie dávky na prvé dieťa.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2007 budú ministri Ficovej vlády pravdepodobne diskutovať o úprave druhého pilieru dôchodkového systému, v ktorom si občania sporia na penzie na vlastných účtoch. Experti si však netrúfajú povedať, ako sa nakoniec rozhodnú. Naplánované je aj stiahnutie väčšiny vojakov z Iraku. Ministerstvo spravodlivosti naďalej presadzuje zrušenie Špeciálneho súdu, ktorý predchádzajúca vláda považovala za dôležitý nástroj boja proti najzávažnejšej kriminalite.

"To, čo chce vládna koalícia ešte zmeniť z doterajšieho kurzu predchádzajúceho kabinetu, spraví v roku 2007. Ekonomika však funguje a vytvára dostatočné zdroje aj na niektoré sľuby terajšej vládnej koalície bez toho, že by sa niečo muselo radikálne meniť," tvrdí politológ Peter Horváth z trnavskej Univerzity svätých Cyrila a Metoda. Dodal, že ďalšie roky už budú ovplyvnené prijímaním eura, ktoré Slovensko plánuje zaviesť od roku 2009 a tiež prípravami na ďalšie parlamentné voľby.

SkryťVypnúť reklamu

"Táto vláda je dosť pragmatická. Väčšmi im prospeje to, že nebudú rušiť reformy tam, kde prinášajú spoločenský zisk, čo oni môžu prezentovať ako výsledky svojej práce. Revízia by nemala byť dramatická," súhlasil s Horváthom aj politológ Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov.

Aj ďalší politológ Samuel Abrahám, ktorý vedie Bratislavskú medzinárodnú školu liberálnych štúdií, si myslí, že zmeny nemusia byť prevratné. Očakáva, že Ficov kabinet sa bude aj naďalej držať prísnejšej finančnej disciplíny, aby prijatie spoločnej európskej meny neohrozil. "EÚ má obrovský vplyv, hoci nepriamo - práve tým, že Smer ma pozastavené členstvo v Strane európskych socialistov," uviedol ČTK.

Podľa Abraháma však môže vládna koalícia ďalej pokračovať vo výmenách ľudí v štátnych úradoch aj podnikoch, kde má štát kontrolu. "Výmeny ľudí pôjdu nižšie a nižšie a tým nadobudne táto štandardná parlamentná zmena kontúry palácového prevratu," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Pád vlády premiéra Fica, ktorého Smer sa teší podľa prieskumov popularite medzi zhruba 40 percentami Slovákov, experti neočakávajú. Upozorňujú však, že Ficovi koaliční partneri budú na nárast preferencií Ficovho Smeru nútení reagovať snahou o väčšie zviditeľnenie sa. "HZDS sa chce posilniť, a robí to prostredníctvom vnútornej opozície voči vláde," povedal Mesežnikov. Nestabilitu vlády by však mohla vyvolávať aj SNS, ktorá je zatiaľ blízkym spojencom Ficovho Smeru. Stať by sa to mohlo, keby jej klesli preferencie a začala by raziť viac nacionalistickú politiku ako doteraz, dodal politológ.

Opozícia podľa expertov príliš veľkú šancu zvrátiť povolebný vývoj mať nebude, aj keby sa vrátila k projektu expremiéra Mikuláša Dzurindu, ktorý chcel po voľbách zostaviť vládu pravicových strán s Mečiarovým ĽS-HZDS. "Každý z partnerov koalície by v inej konfigurácii stratil. Nakoniec sa vždy dohodnú," uviedol Abrahám, podľa ktorého by stabilitu vlády mohli narušiť len spory medzi Ficom a Mečiarom, prípadne Slotom. "Žiadny premiér nemal doteraz takú moc, zodpovednosť a tak všetko vo vlastných rukách ako Robert Fico," uzavrel Horváth.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 488
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 130
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 966
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 525
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 034
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 938
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 552
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 537
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prísne pravidlá zavedú byrokraciu, vyššie riziko zrušenia organizácie, zneistia darcov.


a 1 ďalší
Premiér Robert Fico a splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


1
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár so španielskym náprotivkom Josém Manuelom Albaresom

Slovensko by systém využívalo, kým nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.


TASR 8
Polícia na česko-slovenských hraniciach.

Nákladiaky môžu využiť iba päť hraničných prechodov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu