Najohrozenejšou kategóriou spotrebiteľov však naďalej zostávajú starší ľudia, ktorí sa neraz nechajú nalákať napríklad na kúpu výrobkov od podomových predajcov. ČTK to povedala ústredná riaditeľka Slovenskej obchodnej inšpekcie (SOI) Nadežda Machútová.
Na obchodnú inšpekciu príde ročne zhruba päť až šesť tisíc sťažností od spotrebiteľov. "Podania sú už niekedy napísané tak, ako keby ich písal odborník," poznamenala Machútová. Ľudia pritom dlhé roky nevedeli pochopiť, že nemáme právo vstupovať priamo do reklamačného konania, dodala. SOI môže spotrebiteľom iba pomôcť s formálnym vybavením reklamácie.
"Je rozdiel medzi regiónmi, najviac sťažností je z východného a čiastočne zo stredného Slovenska," hodnotila znalosť spotrebiteľských práv Marta Černá z Fóra spotrebiteľov, ktoré poskytuje bezplatné telefonické poradenstvo. V Bratislave je podľa nej situácia očividne lepšia vďaka prístupnejšiemu poradenstvu. Ľudia sa najviac ponosujú na nedostatky pri obuvi, v poslednom čase pribúdajú sťažnosti na automobily, dodala.
Situácia sa podľa Machútovej postupne mení k lepšiemu. Zvyšovanie právneho vedomia spotrebiteľov pripisuje napríklad záujmu médií o túto problematiku. Pomohla podľa nej tiež tohtoročná kampaň Európskej komisie, ktorá bola zameraná hlavne na práva a garancie pri nákupe tovarov a služieb, cestovaní s cestovnou kanceláriou, pri uzatváraní zmlúv, nakupovaní cez internet alebo podomovom predaji.
"Veľmi ohrozenou skupinou sú naďalej dôchodcovia, ktorí veľakrát naletia rôznym podomovým predajcom," povedala Machútová. Dosť veľa ľudí sa podľa nej dá stále nachytať na rôzne zájazdy alebo výhry.
Spotrebitelia budú podľa riaditeľky SOI od roku 2007 lepšie chránení vďaka pripravovanej legislatíve. Ministerstvo hospodárstva už vypracovalo nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ku ktorému Slovensko prevezme ďalšie štyri európske smernice, napríklad o nekalých, klamlivých a agresívnych obchodných praktikách. "Potom sa situácia ešte viac zlepší v prospech spotrebiteľa," myslí si Machútová.
Marek Legéň fil