"Ak niekto z vás očakával príhovor nabitý politikou, hádkami, hašterením a ohováraním, veľmi ho sklamem," uviedol v dnešnom novoročnom príhovore občanom Slovenskej republiky prezident SR Ivan Gašparovič. V prejave, ktorý bol skôr štátnickou úvahou, sa venoval zložitému vzťahu medzi občanom, rodinou a štátom. Pripomenul, že rodina vyzerá podľa toho, aký je štát. Apeluje na politikov, aby hľadali zmier bez ohľadu na to, či sú z koalície, opozície, či sú ľavičiari, pravičiari, katolíci, evanjelici, pravoslávni alebo židia. " V záujme zlepšenia postavenia občana by nemali existovať bariéry ", uviedol Ivan Gašparovič.
Príhovor prezidenta v plnom znení
Podľa arcibiskupa Sokola je dôsledkom nášho životného štýlu strach
Pri príležitosti sviatku Bohorodičky Panny Márie, 14. výročia vzniku samostatnej SR a vstupu do nového občianskeho roka konala sa dnes v Konkatedrále sv. Martina v Bratislave slávnostná omša. Hlavným celebrantom bol arcibiskup bratislavsko-trnavskej arcidiecézy Ján Sokol.
Na úvod svätej omše pripomenul, že hoci je dnešok pre náš štát významný deň, len málokto si naň spomenie. V kázni vyjadril túžbu, aby svätú omšu ľudia dokázali prijať ako osobné stretnutie s Bohom. Zvýraznil potrebu požehnania, ktoré má dosah v bežnom živote. Je to podľa neho otázka osobnej spolupráce s Božou milosťou. Je presvedčený, že práve dnes táto spolupráca s Bohom slabne. "Chýba nám čas na prehlbovanie vzájomných vzťahov a komunikácie. Dôkazom toho je znesväcovanie nedieľ a sviatkov," zdôraznil.
Sokol tvrdí, že dôsledkom tohto životného štýlu je strach. "Bojíme sa, či nám neukradnú náš majetok, či neprídeme o česť a dobré meno alebo či nám neunesú nášho blízkeho," povedal arcibiskup. Ako naznačil, kompetentní sa snažia o to, aby tomu tak nebolo. Všetky opatrenia, hoci moderné a progresívne, vníma však ako nedostatočné. "Ak by sa nám po ľudskej stránke podarilo odstrániť všetko utrpenie a chudobu, nestačilo by to, ak by sa nezmenilo srdce človeka. Oblasť ľudskej snahy musí ísť v spolupráci s Božou pomocou," poznamenal Sokol.
Arcibiskup je presvedčený o potrebe obnovy svedomia, pretože prameň obnovy svedomia sa dnes zanedbáva v rodine, školách a aj vo verejnom živote. "Dôsledkom toho sú vojny, bratovražedné boje, zloba a nenávisť. O obnovu svedomia a zmenu srdca človeka sa musíme usilovať všetci. Je to poslanie človeka bez rozdielu vyznania. Ale kresťanov na prvom mieste," vyhlásil v kázni Sokol. Naznačil, že Boh k nám prišiel vo svojom synovi a tu sa nám ponúka osobný vzťah. "Náš život bude zodpovedať našej dôstojnosti, ak dokážeme prijať túto pravdu," dodal.
Slávnostnú omšu spolu so Sokolom koncelebroval apoštolský nuncius Svätej stolice v SR Mons. Henryk Józef Nowacki, bratislavský dekan Ján Formánek a ďalší kňazi. Na záver arcibiskup Sokol zaželal prítomným a všetkým obyvateľom Slovenska pokojný, radostný a požehnaný nový rok, aby sa zveľaďovala viera v srdciach.
Na omši boli prezident SR Ivan Gašparovič s manželkou, predstavitelia NR SR, vlády, diplomatického zboru a ďalší hostia.
Korec: Kresťanské tradície sú najväčším bohatstvom Slovenska i Európy
Kresťanské tradície označil za najväčšie bohatstvo Slovenska i celej Európy kardinál Ján Chryzostom Korec v kázni na slávnostnej svätej omši, ktorá sa dnes konala v Biskupskom katedrálnom chráme svätého Emeráma Bazilike Minor na Nitrianskom hrade.
Korec pripomenul, že prvý január je významným dňom pre celé Slovensko, ktorého veriaci si pripomínajú sviatok Panny Márie Bohorodičky, všetci Slováci výročie vzniku Slovenskej republiky a každý človek dobrej vôle Svetový deň pokoja. Myšlienku pokoja a posolstva Svätého otca Benedikta XVI. k dnešnému dňu pod mottom Ľudská osoba je srdcom pokoja, rozviedol kardinál v kázni. Zdôraznil, že Boh stvoril svet ako harmonické, pokojné a šťastné miesto pre život ľudí, ktorí svet pokoja zmenili na dnešný svet vojen, utrpenia, bolesti, strachu a nesmiernych rozdielov a protirečení. "Pokoj, o ktorom sa dnes toľko hovorí a ktorý tak veľmi potrebujeme, je pre nás dar i úloha. Aj vykúpenie Kristom bolo darom. Stvorený, vykúpený dar pokoja v spoločenstve možno však tiež narušiť, ba možno ho i zničiť," povedal kardinál Korec.
Za cestu k obnoveniu pravých hodnôt, pokoja, harmónie a šťastného života ľudí označil kardinál oživenie viery v Božieho syna. "Sme presvedčení a história nám dáva za pravdu, že je to kresťanstvo, že je to Kristus, podľa ktorého si máme formovať život. Kristus a Desatoro sú mierou ľudského života, života pravdy, života zodpovednosti, lásky i odpúšťania," podčiarkol kardinál Korec. Bohoslužby sprevádzalo čítanie z Evanjelia, chrámové spevy zboru Emerám, modlitby a prosby veriacich o pokojný život v oddanosti a viere v Božieho syna.
Autor: mv

Beata
Balogová
