SME

Prezident vyznamenal osemnásť osobností

BRATISLAVA 1. januára (SITA) - Osemnástim osobnostiam spoločenského života Slovenskej republiky udelil dnes na Bratislavskom hrade prezident SR Ivan Gašparovič vysoké štátne vyznamenania pri príležitosti ...

BRATISLAVA 1. januára (SITA) - Osemnástim osobnostiam spoločenského života Slovenskej republiky udelil dnes na Bratislavskom hrade prezident SR Ivan Gašparovič vysoké štátne vyznamenania pri príležitosti 14. výročia vzniku Slovenskej republiky. V jednom prípade udelil Rad Bieleho dvojkríža I. triedy a takisto Kríž Milana Rastislava Štefánika I. triedy, desiati laureáti dostali Pribinov kríž I. triedy, dvaja Pribinov kríž II. triedy a dvaja Pribinov kríž III. triedy. Kríž Milana Rastislava Štefánika III. triedy si prevzali dvaja ocenení. Piati dostali vyznamenanie in memoriam. U piatich laureátov prezident ocenil ich zásluhy o rozvoj SR v oblasti kultúry, v dvoch prípadoch išlo o hrdinské činy veľkého historického významu, dvaja laureáti boli ocenení za záchranu ľudského života. Ďalší ocenení dostali vyznamenania za zásluhy v oblasti kardiológie, histórie, architektúry, archeológie, archívnictva, vodného a lesného hospodárstva a encyklopedickej tvorby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najvyššie štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža I. triedy - in memoriam a Kríž Milana Rastislava Štefánika I. triedy - in memoriam získali dvaja bývalí väzni z koncentračného tábora Osvienčim, ktorým sa podarilo utiecť. Profesor Ing. Rudolf Vrba, PhD., DrSc (vlastným menom Walter Rosenberg) a Alfréd Wetzler o hrôzach, ktoré sa tam diali, podali informácie spojencom. Ich správa z apríla 1944 je považovaná za jeden z najdôležitejších dokumentov 20. storočia. Po jej zverejnení a následnom medzinárodnom tlaku boli deportácie zastavené. Vrba zomrel v minulom roku vo Vancouveri a Wetzler zomrel v roku 1988 v Bratislave. Vyznamenanie pre Rudolfa Vrbu prevezme neskôr prostredníctvom Zastupiteľského úradu SR v kanadskej Ottawe jeho manželka Robin Vrba. Ocenenie pre Alfréda Wetzlera prevzala na dnešnej slávnosti jeho manželka Etela Wetzlerová.

SkryťVypnúť reklamu

Kríž Milana Rastislava Štefánika III. triedy si z rúk prezidenta prevzali dvaja policajti - práp. Bc. Vít Mikulášek a nstržm. Peter Bahník. Muži koncom júla 2006 zachránili na Čunovskom jazere v Bratislave topiaceho sa 29-ročného muža.

V porovnaní so zoznamom laureátov, ktorý začiatkom decembra 2006 schválila Vláda SR, došlo k niekoľkým zmenám. Pribudli v ňom štyri nominácie prezidenta Ivana Gašparoviča. Vladimírovi Haviarovi, ktorý zomrel v roku 1996, udelil Pribinov kríž I. triedy in memoriam za vynikajúce výsledky v kardiológii. Rovnaké ocenenie in memoriam získali architekti Dušan Jurkovič, ktorý zomrel v roku 1947 a Martin Ťapák. Štvrtou prezidentovou nomináciou je Štefan Nosáľ. Pribinov kríž I. triedy si prevzal za významný prínos k rozvoju slovenskej kultúry.

SkryťVypnúť reklamu

Z vládneho zoznamu vypadol geograf Jozef Jakál na základe jeho vlastného rozhodnutia. Ako dôvod sa uvádza jeho skromnosť a osobné presvedčenie, že na Slovensku sú iné osobnosti, ktoré si vysoké štátne vyznamenanie zaslúžia viac, ako on. Prezident Gašparovič jeho rozhodnutie a zdôvodnenie akceptoval. V porovnaní s vládnym zoznamom vyznamenanie nedostal ani spisovateľ Albert Marenčin. Prezident Gašparovič sa vzhľadom na skutočnosť, že rovnaké vyznamenanie Marenčin už v minulosti dostal, rozhodol, že mu ho dnes neudelí.

Zo zdravotných dôvodov si dnes vyznamenanie za prínos ku kultúrnemu rozvoju SR v oblasti literatúry zo zdravotných dôvodov neprevzal Stanislav Šmatlák. Neprišiel ani Štefan Hoza, ktorého prezident ocenil za významné zásluhy o kultúrny rozvoj SR. Obaja si vyznamenania prevezmú neskôr.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  2. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  3. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  4. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  6. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  7. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 159
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 422
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 690
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 906
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 859
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 473
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 078
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 856
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu