SME

STM v tomto roku oslávi 60. výročie založenia

KOŠICE 1. januára (SITA) – Tento rok bude pre Slovenské technické múzeum (STM) v Košiciach mimoriadne významný a náročný. Uviedol to v rozhovore pre agentúru SITA riaditeľ STM Eugen Labanič. „Rok 2007 ...

KOŠICE 1. januára (SITA) – Tento rok bude pre Slovenské technické múzeum (STM) v Košiciach mimoriadne významný a náročný. Uviedol to v rozhovore pre agentúru SITA riaditeľ STM Eugen Labanič. „Rok 2007 je pre nás jubilejný – pripomenieme si 60. výročie vzniku STM, ako aj 200. výročie narodenia J.M. Petzvala. V súvislosti s tým chystáme viacero výstav, ale aj ďalších sprievodných podujatí,“ hovorí Labanič. Dodal, že pri príležitosti výročia Petzvala usporiadajú v múzeu v Spišskej Belej odbornú konferenciu o živote a diele tohto priekopníka modernej fotografie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ako informoval Labanič, v rámci expozičnej činnosti múzeum pripraví expozíciu geodetickej techniky a kartografie, rozšíri expozíciu leteckej prístrojovej techniky a expozíciu kozmonautiky a astronautiky v leteckom múzeu.

V rámci výstavnej činnosti pripraví z vlastných zbierkových fondov výstavy – J. Gunteberg a staré tlače, tematickú výstavu k 160. výročiu T. A. Edisona, ako aj prierezovú výstavu Technika 20. storočia. Okrem toho sa STM bude podieľať ma príprave výstav 100. výročie vynálezu bakelitu a v spolupráci s TM Brno zabezpečí výstavu História ozubeného prevodu. "Je pravdou, že na zrealizovanie všetkých aktivít potrebujeme mať dostatočné finančné krytie, čo súčasná situácia rozpočtu roku 2007 nezabezpečuje v plnom rozsahu. Preto budeme musieť hľadať finančné zdroje pre plánované aktivity cez ponúkané činnosti a služby nášho múzea. Pozornosť sústredíme aj na dobré partnerstvo so sponzormi pre jednotlivé projekty a programy,“ povedal Labanič.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jeho vyjadrenia STM Košice splnilo všetky minuloročné priority vrátane najnáročnejšej úlohy vybudovania Prezidentskej galérie lietadiel v múzeu letectva. „Splnili sme všetky priority, ktoré sme stanovili a tak rok 2006 hodnotím ako úspešný,“ povedal Labanič. Dodal, že STM okrem vybudovania prezidentskej galérie lietadiel a rozšírenia leteckého múzea na štyri expozície, zorganizovalo aj prvú medzinárodnú konferenciu v rámci projektu Európska železná cesta, ktorý napomôže rozvoju cestovného ruchu.

„V priebehu roka sme zorganizovali a sprístupnili 56 výstav a sprievodných podujatí, ktoré boli zamerané na tradície a prezentáciu poznatkov pri dokumentácii vývoja vedy, výroby a techniky. Mimoriadne úspešne sa prezentovalo Múzeum dopravy v Bratislave, ktoré rozšírilo svoje výstavné priestory. Okrem stálych expozícií pripravilo aj mimoriadne atraktívnu výstavu športových vozidiel od 60. rokov až po súčasnosť, ktorá sa stretla s veľkým ohlasom návštevníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Nedávno udelili Eugenovi Labaničovi Cenu predsedu Košického samosprávneho kraja za rok 2006 za rozvoj technického múzea, ako aj jeho iniciatívu pri tvorbe medzinárodného projektu Európska železná cesta a ďalšie aktivity v rámci medzinárodných inštitúcií.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 12 834
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 380
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 950
  4. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 641
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 243
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 054
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 018
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 1 804
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Obranca Samuel Kňažko v stretnutí Slovensko - Francúzsko na MS v hokeji 2025.

Mladý obranca bol voči mužstvu kritický.


Martin Turčin
Kylian Mbappé a Jude Bellingham oslavujú gól.

Španielsku najvyššiu ligu opúšťa po dnešnom dni Las Palmas.


TASR
Slovenskí hokejisti po zápase Slovensko - Francúzsko na MS v hokeji 2025.

Pozrite si štatistiky Slovákov v zápase Slovensko - Francúzsko v skupine A na MS v hokeji 2025.


Fotka zo zápasu Švédsko - Lotyšsko na MS v hokeji 2025.

Švédsko dnes zdolalo Lotyšsko v skupine A na MS v hokeji 2025. Pozrite si priebeh, výsledok, tabuľku a góly.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu