Bratislava 1. januára (TASR) - Ako nadčasový a štandardný hodnotí premiér Robert Fico novoročný prejav prezidenta Ivana Gašparoviča. Predsedovi Strany maďarskej koalície (SMK) Bélovi Bugárovi v ňom chýbala zmienka o menšinách, ale celkovo ho vníma pozitívne.
"Hovoriť o minulosti, čo bolo, nemá veľký význam. Má význam hovoriť o smerovaní SR. V každom jednom jeho prejave sú takéto odkazy do budúcnosti. Vnímam ho ako štátnicky a štandardný," zhodnotil prejav pre TASR Fico. Je rád, že hlava štátu takýmto spôsobom oslovuje verejnosť v čase, keď by niekto očakával iné prejavy. Politika mu v Gašparovičovom prejave nechýbala a aj preto ho oceňuje. "Možno niekto očakával štandardný politický prejav. To, že bol nadčasový, si vážim," poznamenal premiér.
Bugárovi v Gašparovičovom prejave politika vôbec nechýbala. Oceňuje však, že hovoril o rodine ako základe spoločnosti. "Vycítil som z jeho vystúpenia, že každý sa musí sám zapojiť do riešenia svojich problémov. Dá sa tam tiež nájsť aj to, že pozdravil krajanov, občanov SR, ale zabudol pozdraviť zvlášť menšiny. Až na pár týchto maličkostí vnímam prejav pozitívne," priznal sa Bugár.
Bývalý prezident Michal Kováč považuje prejav súčasnej hlavy štátu za stručný, ale obsahujúci isté želania, ktoré potrebujú ľudia napĺňať. "Ťažko mi je však porovnávať, pretože si neviem spomenúť, čo všetko sme hovorili my. Bola iná doba. Vtedy bolo treba presviedčať ľudí, že samostatná SR je dobrá vec a na jej vznik bolo treba odvahu. Tí, čo ju mali, žijú medzi nami, vrátane mňa. Aj toto dobre padne, keď si uvedomí, že ďalšie generácie s veľkou vážnosťou hodnotia vznik SR," konštatoval pre TASR Kováč. Je presvedčený, že ľuďom sa môžu niektoré veci aj častejšie pripomínať. "Dožadovať sa hrdosti na vlastný národ a vlasteneckého citu nikdy nezaškodí. Sme presýtení inými pahodnotami a tie skutočné, ktoré vnášajú do človeka pokoj, sa akosi pomaly vytrácajú ako nepotrebné a nemoderné," myslí si exprezident.
Podľa podpredsedu NR SR Viliama Vetešku (ĽS-HZDS) smeroval prezidentov novoročný prejav do vnútra štátu. "Hovoril o posilňovaní rodiny vo vzťahu k štátu. A od toho som cítil aj odvodenie vzťahov občan a štát, politici a štát, ako aj občanov medzi sebou. Bola to kľúčová myšlienka, ktorá postačovala k novoročnému vinšu," myslí si Veteška.
Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj tvrdí, že novoročný prejav bol iný. Pozitívne vníma, že nebol sumarizačný. "Na začiatku roka vítam takýto prejav smerujúci k prehodnocovaniu, uvedomovaniu si hodnôt, ktoré nás posúvajú stále ďalej. Rodina, národ, tradícia - to je vlastné každému človeku. A keď ich bude každý rozvíjať na poste, kde ho osud zaradil, môžeme napredovať," povedal pre TASR Rafaj.
Pre predsedu poslaneckého klubu SDKÚ-DS Stanislava Janiša bol prezidentský prejav akousi rekapituláciou posledných štyroch rokov, ktoré naštartovali Slovensko dopredu. Oceňuje, že Gašparovič spomenul rodinu. "Rodinný život treba žiť. A pokiaľ ho budeme žiť tak, ako nám káže kresťanská viera a kresťanstvo, pokiaľ si ten pokoj a lepšie vzťahy, ktoré nám dáva toto vianočné obdobie, uchováme čo najdlhšie počas roka, tak to má zmysel pre celú krajinu," konštatoval Janiš.
Poslanec Pavol Minárik (KDH) Gašparovičov prejav nesledoval. Ako uviedol, bol na novoročnej omši a nestihol si ho pozrieť v televízii. "Ale určite si ho prečítam v utorkových vydaniach novín. Tlač je pre mňa chlebom," dodal Minárik.