Košice 2. januára (TASR) - Dvadsaťtri telefonátov počas Silvestra a po jedenásť hovorov na Štedrý deň a Nový rok zaznamenali pracovníci nepretržitej Linky dôvery, ktorú prevádzkuje II. Psychiatrická klinika Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach.
Už predvianočné obdobie, keď začal stúpať počet volajúcich na košické číslo 622 2323, naznačilo, že sviatočné dni nebudú pre službukonajúcich na linke ľahké. Väčšinou išlo o problémy rozpadajúcich sa vzťahov, ale aj o problémy súvisiace s alkoholizmom či závislosťou od drog. "Počas roka máme denne v priemere na Linke dôvery okolo pätnásť hovorov. Do roka je ich asi štyri a pol tisíca. Najčastejšie nám volajú ľudia vo veku 25-40 rokov, z dvoch tretín sú to ženy, pričom hlavne ide o manželské a partnerské problémy. Fungujeme ako hasiči - hasíme vtedy, keď horí," priblížila fungovanie linky Emília Kučerová, zdravotná sestra so špecializáciou v odbore psychológia, ktorá sa na Linke dôvery FN LP strieda s troma psychológmi a psychiatrom.
Deti už vďaka bezplatnej Detskej linke dôvery volajú menej a tak sa odborníci môžu viac venovať problémom dospelých. Ukazuje sa, že najviac trápi volajúcich nevera, pričom internet a mobilné telefóny "nahrávajú" utajeným vzťahom. Druhým fenoménom sú problémy manželiek úspešných podnikateľov, ktoré sa cítia osamotené. "Paradoxne nezamestnanosť či nedostatok peňazí sa nikdy neukazujú ako primárny problém, vždy sa odvíjajú od vzťahu," spresnila Kučerová.
Fakt, že na košickú Linku dôvery sa dá volať anonymne, bez toho, aby sa hovory nahrávali či ukázalo telefónne číslo volajúceho, využívajú volajúci z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia. Po znefunkčnení bratislavskej Linky dôvery sa pritom zvýšil počet volaní zo západného Slovenska, čo potvrdzuje potrebu takejto formy pomoci ľuďom v kríze, ktorí si sami nevedia pomôcť.
FN LP v Košiciach prevádzkuje aj Linku nádeje, ktorá pôsobí pod I. Psychiatrickou klinikou. Jej kontaktné číslo je 644 1155 a rovnako je v prevádzke nepretržite.