TRENČÍN 2. januára (SITA) – Návrat vojska do kasární SNP v centre mesta je podľa trenčianskeho primátora Branislava Cellera víťazstvo miestnej armádnej loby, ktorá uprednostňuje svoje osobné záujmy pred potrebami Trenčína a jeho obyvateľov. Kasárne za prebytočné vyhlásil v januári minulého roka bývalý minister obrany Juraj Liška, súčasný minister František Kašický rozhodol, že po roku sa armáda do kasární vráti. Celler ďalej pre agentúru SITA uviedol, že namiesto rozvoja mesta budú mať teraz Trenčania v centre zaparkované "vetriesky".
„Trenčín premárnil historickú šancu na vytvorenie podmienok na rozvoj Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka, na umiestnenie Základnej umeleckej školy konečne do vlastných priestorov, na vybudovanie penziónu pre dôchodcov s denným stacionárom. Je smutné, že nikto nebral ohľad na tieto strategické potreby mesta a jeho obyvateľov,“ uviedol Celler. Osemhektárový pozemok kasární vedľa autobusovej a železničnej stanice treba podľa jeho slov brať nie ako armádny, ale štátny majetok a z tohto pohľadu bola uprednostnená úzka časť obyvateľstva na úkor väčšiny.
Primátor ďalej tvrdí, že armáda má v správe ďalšie objekty, ktoré pri troche dobrej vôle mohla využiť. Spomenul Vojenský opravárenský podnik a Letecké opravovne Trenčín na okraji mesta. „V prípade definitívneho presťahovania to bude asi jediný funkčný areál kasární v centrálnej mestskej zóne krajského mesta na Slovensku, pričom zo 76 stavebných objektov je približne 70 v značne zanedbanom technickom stave,“ uviedol Celler, ktorý tvrdí, že do kasární sa vráti viac zložiek ako tam pôsobilo, aby „zelené zložky“ na ministerstve dokázali, že kasárne potrebujú. Podľa Cellera sa taktiež o časť kasární vedie súdny spor s reštituentmi.
Vojaci sa budú späť do kasární sťahovať v prvom polroku 2007. Ako agentúru SITA informoval hovorca Ministerstva obrany (MO) SR Vladimír Gemela, pre ministerstvo a Ozbrojené sily SR je z hľadiska pracovných podmienok pre profesionálnych vojakov, sociálnych aj finančných aspektov návrat výhodnejší. Pri umiestnení útvarov a zariadení rezortu obrany v trenčianskych kasárňach príde v oblasti infraštruktúry a služieb v rokoch 2007 až 2016 k úspore okolo 105 miliónov korún, tvrdí Gemela. Po opustení kasární v Novom meste nad Váhom, kde sa detašoval napríklad podporný prápor Veliteľstva pozemných síl, pričom veliteľstvo naďalej ostalo v Trenčíne, bude úspora na pohonných hmotách 19,5 milióna korún a dva milióny na opotrebovaní techniky a cestovnom. Dochádzka do zamestnania sa zjednoduší pre 41 percent vojakov s trvalým bydliskom v Trenčíne a blízkom okolí a nezmení sa u 40 % profesionálnych vojakov a zamestnancov. Náklady na presťahovanie z kasární v Novom Meste nad Váhom späť do Trenčína budú okolo 4,5 milióna korún, uviedol Gemela.
V kasárňach SNP v Trenčíne sa bude podľa Gemelu nachádzať sedem útvarov a zariadení Ozbrojených síl SR a päť útvarov a zariadení MO SR. "Aj po presťahovaní zostanú niektoré objekty alebo ich časti v kasárňach v Trenčíne voľné. Rezort obrany ich plánuje ponúknuť Policajnému zboru SR a ostatným orgánom štátnej správy," uviedol Gemela.