Bratislava 3. januára (TASR) - Za tri spoločné národné a európske priority pre Slovensko na najbližšie roky považuje slovenský eurokomisár Ján Figeľ vstup do Schengenu, prijatie eura k 1. januáru 2009 a efektívne využívanie štrukturálnych fondov Európskej únie (EÚ).
Spájanie národného a európskeho záujmu je podľa Figeľa novou skúsenosťou a kontinuálnou výzvou pre Slovensko aj v nasledujúcom období. Pripomína pritom, že vstup SR do EÚ bol v uplynulých 14 rokoch najkonsenzuálnejšou politickou a spoločenskou prioritou. Prejavilo sa to podľa neho nielen v doteraz jedinom platnom referende (o vstupe SR do EÚ), ale aj v pokračujúcom pozitívnom vzťahu väčšiny obyvateľov k spoločnej Európe.
"Som presvedčený, že práve v spájaní strategických záujmov Slovenska a EÚ sa nachádza cesta pre formovanie bezpečnejšieho, moderného a prosperujúceho Slovenska a pre hľadanie potrebného konsenzu v politike a v spoločnosti," uviedol dnes Figeľ pre novinárov.
K prioritám do budúcna eurokomisár dodáva, že rozšírenie Schengenu o Slovensko a susedné krajiny si vyžiada výrazné úsilie a investície v priebehu tohto roka. Najneskôr k 31. decembru 2007 sa majú zrušiť kontroly na hraničných priechodoch v rámci únie, podmienkou však je, že nové členské krajiny budú na vstup do Schengenu pripravené.
Vstup Slovenska do eurozóny znamená podľa Figeľa náročné obdobie pre štát, banky, hospodárstvo, ako aj občanov z hľadiska zabezpečenia postupnej konvergencie a prípravy na euro v nasledujúcich dvoch rokoch.
Využívanie fondov EÚ v novom programovom období v rokoch 2007-13 bude na základe národného rozvojového rámca, ktorého návrh Slovensko zaslalo v decembri Európskej komisii. Rozsiahle európske prostriedky môžu zásadným spôsobom pomôcť pri modernizácii dopravnej a environmentálnej infraštruktúry, a pri rozvoji regiónov.
"Za osobitne dôležitú však považujem potrebu účinnejšieho zvyšovania vedomostného potenciálu spoločnosti, ktorý je zo strategického hľadiska rozhodujúcim faktorom pre vyššiu zamestnanosť, pre dlhodobý hospodársky rast a pre konkurencieschopnosť Slovenska v čase pokračujúcej integrácie a globalizácie," uviedol Figeľ. Dodal, že investície do vzdelania sa vracajú pomalšie, ale miera ich návratnosti je najvyššia, a pre celkový, dlhodobý vývoj spoločnosti a ekonomiky sú rozhodujúce.