Bratislava 3. januára (ČTK) - Medzi lieky, ktoré po znížení DPH z 19 na desať percent najviac zlacneli, patria antikoncepčné tabletky. Od Nového roka za ne ženy zaplatia o niekoľko desiatok korún menej, vyplýva z ankety ČTK. Lacnejšie sú aj zdravotnícke pomôcky. Napríklad invalidný vozík v hodnote približne 100.000 korún je po znížení dane lacnejší približne o desatinu.
"Logicky najviac klesli ceny drahších liekov," povedala Darina Vibochová z trnavskej lekárne Apotheka. Napríklad jedno z balení antikoncepčných tabliet sa v súčasnosti podľa nej predáva za približne 677 korún, zatiaľ čo pri pôvodnej 19 percentnej DPH to bolo necelých 733 korún. Škatuľka Ibalginu 400 proti bolestiam je lacnejšia asi o päť korún a balenie Paralenu o necelé dve koruny, dodala Vibochová.
Výraznejšie pocítia zníženú daň ľudia, ktorí sú odkázaní napríklad na protézy, invalidné vozíky a ďalšie zdravotnícke pomôcky. "Pri niektorých výrobkoch sa sa cena znížila o tisíce korún," hovorí Ľudmila Gričová z neziskovej organizácie Centrum samostatného života, ktorá pomáha hendikepovaným ľuďom. Niektorých pomôcok sa však podľa nej zníženie dane nedotklo. Ide napríklad o plienky pre pacientov, ktorí nedokážu udržať moč.
Celkovo by mal rezort zdravotníctva ušetriť na znížení DPH podľa odhadov asi 2,7 miliardy korún. "Najviac na tom získajú zdravotné poisťovne. Pre pacientov ide o niekoľkokorunové zníženie," povedal ČTK prezident Slovenskej lekárnickej komory Ján Valjan.
Ani poisťovne však vraj nebudú môcť použiť ušetrené peniaze napríklad na náročné operácie či nákladnú liečbu. Ceny najnovších liekov sú totiž veľmi vysoké a práve na ich nákup plánuje financie nasmerovať najväčšia Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), povedal už skôr jej riaditeľ Anton Kováčik. VšZP plánuje v tomto roku minúť na kúpu liekov a zdravotníckych pomôcok takmer 18 miliárd korún. Ďalších niekoľko miliárd investuje do kúpy liekov aj zvyšných päť menších zdravotných poisťovní. Okrem toho si pacienti kupujú aj voľnopredajné lieky, za ktoré platia celú sumu v hotovosti.
Časť lekární ostala na začiatku roka podľa Valjana zatvorená, pretože prepísať ceny na 25.000 baleniach, ktoré niektorí lekárnici majú v zásobe, si vyžaduje viac času. Podstatne väčšie ťažkosti však podľa neho lekárne majú s identifikáciou pacientov a lekárov. S platnosťou od 1. januára totiž zmenilo zdravotnú poisťovňu asi 700.000 Slovákov a lekárnici ťažko zisťujú, ktorá z poisťovní má liek preplatiť. Lekári majú zase pridelené iné kódy než v minulosti a podľa nich lekárne zisťujú, kto recept vystavil, dodal Valjan.
grm fab