SME

Odsúdeného v kauze Cervanová previezli do Leopoldova

Nitra 3. januára (TASR) - Milana Andrášika (1951), odsúdeného pre trestný čin vraždy medičky Ľudmily Cervanovej Najvyšším súdom SR na 15 rokov odňatia ...

Nitra 3. januára (TASR) - Milana Andrášika (1951), odsúdeného pre trestný čin vraždy medičky Ľudmily Cervanovej Najvyšším súdom SR na 15 rokov odňatia slobody, previezli dnes z nitrianskej väznice do väznice v Leopoldove. "Premiestnenie odsúdeného Andrášika do väznice v Leopoldove sa realizovalo podľa platných predpisov a bez akýchkoľvek problémov," informoval dnes TASR službukonajúci dôstojník Ústavu pre výkon väzby v Nitre.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Milan Andrášik drží pätnásty deň hladovku. Do výkonu väzby v nitrianskej väznici sa prihlásil sám 19. decembra večer po tom, ako po ňom polícia vyhlásila pátranie na základe príkazu NS SR na dodanie do väzby. Okamžite začal hladovku na protest, že NS SR neakceptoval doručenú správu o jeho zdravotnom strave, ktorý mu údajne neumožňuje výkon trestu.

SkryťVypnúť reklamu

"Máme pripravené dovolanie, ktoré doručíme pravdepodobne ešte tento týždeň na prvostupňový Krajský súd v Bratislave", povedal v utorok pre TASR obhajca Milana Andrášika Martin Kanás. V nitrianskej väznici sa 18. decembra večer prihlásil na výkon trestu aj druhý Nitran Miloš Kocúr (1954). Obom odsúdeným vypršia o šesť mesiacov dve tretiny trestu a budú tak môcť požiadať o prepustenie.

Milan Andrášik je jedným zo šestice Nitranov, odsúdených Najvyšším súdom SR na dlhoročné tresty väzenia za vraždu medičky Ľudmily Cervanovej v roku 1976. Najvyšší súd SR zvýšil rozsudky pre vrahov medičky 4. decembra. Namiesto 13 rokov v tretej nápravno-výchovnej skupine dostal Miloš Kocúr a Milan Andrášik každý po 15 rokov väzenia. Najvyšší súd zvýšil trest aj pre Stanislava Dúbravického (1954) z desať na 12 rokov väzenia. Súd potvrdil rozsudok pre Františka Čermana (1950), ktorý dostal 11-ročný trest odňatia slobody. Šesť rokov dostal Pavol Bedač (1954) a tri Juraj Lachman (1953).

SkryťVypnúť reklamu

Obvinených v septembri 1982 uznal bratislavský krajský súd za vinných a odsúdil ich na nepodmienečné tresty odňatia slobody od štyroch do 24 rokov, spolu na 110 rokov väzenia. Pôvodný rozsudok krajského súdu potvrdil o niekoľko mesiacov aj Najvyšší súd SSR. V marci 1990 však podal vtedajší federálny prokurátor proti nemu sťažnosť, ktorú Najvyšší súd ČSFR akceptoval, rozsudok zrušil a Krajskému súdu v Bratislave nariadil, aby vec znovu prerokoval a rozhodol. Na súde potom prípad roky stál. Následne samotní Nitrania iniciovali pokračovanie v kauze. Išlo o jeden z najdlhších procesov v povojnovej histórii súdnictva na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  6. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  7. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  2. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  3. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  4. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  6. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  7. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  8. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 164
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 9 609
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 4 751
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 863
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 822
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 464
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 059
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 834
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Hráči Trnavy sa tešia po rozhodujúcej penalte po skončení odvety semifinále Slovenského pohára FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava.

Vitajte pri 124. epizóde Spoza piva, v ktorej sme sa venovali bližšie Slovnaft Cupu a jeho jarným kolám.


Samuel Biroš a 1 ďalší
Momentka zo zápasu Česko - USA na MS v hokeji U18 2025.

Z vysokej výhry sa tešili hráči Švédska.


Slovenský šípkar Martin Homola.

Niké Dart Liga pokračuje podujatím v Poprade.


SkryťZatvoriť reklamu