Nitra 4. januára (TASR) - Milana Andrášika (1951), odsúdeného pre trestný čin vraždy medičky Ľudmily Cervanovej Najvyšším súdom SR na 15 rokov odňatia slobody, previezli dnes z väznice v Leopoldove do Nemocnice pre obvinených a odsúdených Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Trenčíne.
Milan Andrášik drží šestnásty deň hladovku na protest proti, podľa jeho názoru, nezákonnému vzatiu do väzby. Prevoz s najväčšou pravdepodobnosťou súvisí s jeho zdravotným stavom. "Práve dnes som chcel klienta navštíviť v Leopoldove, kam ho previezli z Nitry v stredu večer. Som znepokojený týmito transportmi, neviem presne, aký je zdravotný stav môjho klienta. Pripravujem sa navštíviť ho zajtra v Trenčíne," povedal dnes pre TASR obhajca Milana Andrášika advokát Martin Kanás.
Milan Andrášik sa do výkonu väzby v nitrianskej väznici prihlásil sám 19. decembra večer po tom, ako po ňom polícia vyhlásila pátranie na základe príkazu NS SR na dodanie do väzby. Okamžite začal hladovku na protest, že NS SR neakceptoval doručenú správu o jeho zdravotnom stave, ktorý mu údajne neumožňuje výkon trestu.
"Máme pripravené dovolanie, ktoré doručíme na prvostupňový Krajský súd v Bratislave. Chceli sme tak urobiť v týchto dňoch, no stále čakáme na písomné doručenie rozsudku z NS SR a jeho zdôvodnenie. V dovolaní chceme reagovať práve na tieto relevantné veci", povedal obhajca Milana Andrášika Martin Kanás. V nitrianskej väznici sa 18. decembra večer prihlásil na výkon trestu aj druhý Nitran Miloš Kocúr (1954). Obom odsúdeným vypršia o šesť mesiacov dve tretiny trestu a budú môcť požiadať o prepustenie.
Milan Andrášik je jedným zo šestice Nitranov, odsúdených Najvyšším súdom SR na dlhoročné tresty väzenia za vraždu medičky Ľudmily Cervanovej v roku 1976. Najvyšší súd SR zvýšil rozsudky pre vrahov medičky 4. decembra. Namiesto 13 rokov v tretej nápravno-výchovnej skupine dostal Miloš Kocúr a Milan Andrášik každý po 15 rokov väzenia. Najvyšší súd zvýšil trest aj pre Stanislava Dúbravického (1954) z desať na 12 rokov väzenia. Súd potvrdil rozsudok pre Františka Čermana (1950), ktorý dostal 11-ročný trest odňatia slobody. Šesť rokov dostal Pavol Bedač (1954) a tri Juraj Lachman (1953/.
Obvinených ešte v septembri 1982 uznal bratislavský krajský súd za vinných a odsúdil ich na nepodmienečné tresty odňatia slobody od štyroch do 24 rokov, spolu na 110 rokov väzenia. Pôvodný rozsudok krajského súdu potvrdil o niekoľko mesiacov aj Najvyšší súd SSR. V marci 1990 však podal vtedajší federálny prokurátor proti nemu sťažnosť, ktorú Najvyšší súd ČSFR akceptoval, rozsudok zrušil a Krajskému súdu v Bratislave nariadil, aby vec znovu prerokoval a rozhodol. Na súde potom prípad roky stál. Následne samotní Nitrania iniciovali pokračovanie v kauze. Išlo o jeden z najdlhších procesov v povojnovej histórii súdnictva na Slovensku.