BRATISLAVA 4. januára (SITA) - Ceny za výrobu, distribúciu a dodávku pitnej vody (vodné) pre odberateľov Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, a.s. (BVS) klesnú po mimoriadnom odpočte vodomerov o 10,22 %. Ceny za odvedenie a čistenie odpadovej vody (stočné) pôjdu dole o 8,85 %. Vyplýva to z rozhodnutia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorým stanovil ceny platné od 1. januára tohto roka. Od mimoriadneho odpočtu vodomerov, ktorý je spoločnosť povinná vykonať do konca januára, tak zaplatia všetci odberatelia BVS jednotné vodné 20,65 Sk za meter kubický a stočné 20,60 Sk za meter kubický.
Spoločnosť pritom navrhovala na tento rok zachovanie cien na úrovni roka 2005, čo znamenalo 23,00 Sk vodného a 22,60 Sk stočného na meter kubický. "Regulačný úrad vo svojom rozhodnutí o určení cien neakceptoval výšku oprávnených nákladov tak, ako ich navrhovala BVS," povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii generálny riaditeľ BVS Daniel Gemeran. Ako dodal, úrad neakceptoval predovšetkým výšku nákladov na opravy a údržbu a náklady na ostatné služby. BVS podľa jej generálneho riaditeľa pritom vyjadrila pochybnosti nad postupom ÚRSO, ktorým určil ceny. Ten podľa Gemerana nebol v súlade so zákonom o regulácii v sieťových odvetviach a s výnosom úradu, ktorým sa ustanovuje rozsah cenovej regulácie, spôsob jej vykonania a rozsah a štruktúra oprávnených nákladov.
Úrad podľa šéfa BVS svojím rozhodnutím a neakceptovaním vydokumentovaných nákladov uberá vodárenské spoločnosti o prostriedky na investície do modernizácie a rozširovanie siete. Argument, že na investície sa využívajú odpisy, nie je podľa neho na mieste, keďže odpisujú sa opravy a údržby už existujúcich zariadení, modernizácia a rozširovanie siete sa financuje zo zisku. Vodárenské spoločnosti sa pritom podľa Gemerana z vlaňajšieho očakávaného zisku za úrovni zhruba 900 mil. Sk po rozhodnutí úradu v tomto roku prepadnú kumulatívne niekde k 100 mil. Sk. Samotná BVS bude mať podľa neho znížením cien výnosy z regulovaných činností nižšie o 200 až 220 mil. Sk.
Postup úradu podľa generálneho riaditeľa spoločnosti nie je ani v súlade s komplexnými stratégiami odsúhlasenými vládou v oblasti distribúcie vody a odkanalizovania. Vláda, ako aj regulačný úrad sa totiž podľa Gemerana zaviazali podporovať investície do rozširovania kanalizačnej siete a budovania vodovodov, úradné zníženie cien je však s týmito záväzkami v rozpore. Krátenie prostriedkov na investície vodárenských spoločností je podľa neho o to problematickejšie, že Slovensko ešte stále dobieha v oblasti vodovodov a kanalizácií resty z minulosti. "Ak bude podobný prístup úradu pretrvávať aj pri stanovovaní cien na rok 2008, stav sa nebude zlepšovať," konštatoval šéf BVS.