V opačnom prípade im hrozí pokuta do 5000 korún, upozornila dnes Radoslava Miklášová z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Poisťovne mali novým klientom poslať preukazy ešte vlani do 20. novembra.
"Zákon neurčuje spôsob vrátenia preukazu. Odporúčame ho odovzdať osobne na ústredí či pobočke alebo poštou," poznamenala Miklášová vo vyhlásení zaslanom ČTK.
Poistenec musí o zmene poisťovne informovať aj svojho zamestnávateľa, resp. zamestnávateľov, ak má viacerých, pričom pri nesplnení tejto povinnosti mu hrozí pokuta až 10 tis. Sk. "Zákon nestanovuje povinnosť oznámiť zmenu lekárovi, ale je to vhodné z praktického hľadiska - v záujme poistenca aj lekára," dodala Miklášová. Všeobecná zdravotná poisťovňa odporúča poistencom o zmene poisťovne informovať lekárov, ktorí na pacienta poberajú kapitačné platby, teda praktických lekárov a gynekológov. Pacienti sa ta môžu vyhnúť prípadným komplikáciám, ak by ich lekár nemal s novou poisťovňou uzatvorenú zmluvu.
Sankcia do výšky päť miliónov korún hrozí aj poisťovni, ak do konca novembra neposlala klientovi nový preukaz poistenca. Poškodený sa môže sťažovať na Úrade pre dohľad, ktorý by potom rozhodol aj o výške a forme postihu pre poisťovňu.
Samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO), ktorá menila zdravotnú poisťovňu k 1. januáru 2007, je povinná písomne vykázať novej zdravotnej poisťovni výšku preddavku na poistné do 8. januára 2007. Poisťovne pre toto oznámenie nevyžadujú osobitné tlačivo, stačí im písomný oznam. SZČO tiež musia odovzdať odpis z ročného zúčtovania poistného za predchádzajúci kalendárny rok, a to do 30. júna 2007. Odpis získajú vo svojej predchádzajúcej zdravotnej poisťovni.
Zdravotnú poisťovňu možno na Slovensku meniť raz do roka. Žiadosť môže poistenec podať kedykoľvek. Ak sa však chce stať klientom novej poisťovne od začiatku nasledujúceho kalendárneho roka, musí to stihnúť do konca septembra. Ak podal žiadosť napríklad v októbri 2006, klientom novej poisťovne bude až od januára 2008.
Najviac poistencov, asi 450.000, odišlo s platnosťou od 1. januára zo štátom ovládanej Všeobecnej zdravotnej poisťovne. S približne tromi miliónmi klientov však ostáva naďalej najväčšou na trhu. Najúspešnejšia pri získavaní nových poistencov bola súkromná zdravotná poisťovňa Union, ktorá získala viac než 460.000 nových klientov. Celkovo pôsobia na Slovensku dve štátom kontrolované a štyri súkromné poisťovne.
Ľudia, ktorí sa rozhodli vymeniť zdravotnú poisťovňu, spôsobili v predchádzajúcich dňoch ťažkosti napríklad zamestnancom lekární. Tí často nevedeli zistiť, ktorá z poisťovní by mala lieky vydané na recept preplatiť, vyplynulo z ankety ČTK.
Staré preukazy poisťovní Sideria a Dôvera stále platia
Staré preukazy poistencov zdravotných poisťovní Sideria a Dôvera, ktoré sa od januára zlúčili, stále platia. Ako informoval generálny riaditeľ poisťovne Dôvera Patrik Mozola, nové preukazy dostanú všetci poistenci. "Našou snahou bude v priebehu januára 2007 zaslať všetkým aktuálnym poistencom nové preukazy poistenca vydané zlúčenou zdravotnou poisťovňou Dôvera," uviedol Mozola. Ak poistenec nedostal nový preukaz poistenca a potrebuje navštíviť lekára, zmluvný vzťah si lekár môže overiť v zdravotnej poisťovni telefonicky na bezplatnej linke, na ktorejkoľvek z pobočiek poisťovne, prípadne prostredníctvom internetovej stránky.
Novým poistencom, ktorí sa stali klientmi Dôvery od 1. januára 2007, poisťovňa posielala preukazy doporučenými zásielkami v zákonnej lehote, teda do 20. novembra 2006. Približne 1 500 nových preukazov sa vrátilo naspäť ako nedoručené zásielky. "Preto sme zásielky prekontrolovali podľa registra poistencov a ak mal poistenec uvedený aj prechodný pobyt, zaslali sme mu preukaz ešte raz na túto adresu, preukazy neplnoletých poistencov sme zasa zasielali na adresy ich zákonných zástupcov, prípadne sa adresy overovali telefonicky. Napriek úsiliu o správne a včasné doručenie, riešime distribúciu nových preukazov ešte aj v prvých dňoch roku 2007. Pevne však veríme, že všetko doriešime najneskôr v polovici januára," dodal Mozola.
Ak nový poistenec stále nemá preukaz, mal by sa obrátiť na poisťovňu telefonicky a dohodnúť sa s pracovníkmi asistenčnej služby, na akú adresu mu majú preukaz zaslať. V praxi by podľa Mozolu nemalo mať zlúčenie poisťovní žiaden vplyv na poskytovanie zdravotnej starostlivosti existujúcim alebo novým poistencom, keďže Dôvera má podpísané zmluvy s takmer 10 500 poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.
Poisťovne Sideria a Dôvera, patriace do skupiny Penta, sa od januára tohto roku zlúčili do jednej, ktorá pôsobí pod názvom Dôvera zdravotná poisťovňa, a.s. Poistenci Siderie sa automaticky stali poistencami Dôvery, pričom poisťovňa na túto skutočnosť upozornila aj poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. S počtom 770 tis. poistencov je Dôvera najväčšou súkromnou zdravotnou poisťovňou na Slovensku.
Aktualizované 16:15
Autor: emb

Beata
Balogová
