Bratislava 5. januára (TASR) - Za osem rokov urobila slovenská štatistika významný pokrok. Bola to jedna z prvých kapitol európskej legislatívy, ktorú Slovensko v rámci rokovaní s Európskou úniou nielen otvorilo, ale aj uzavrelo. "Už v roku 2000 bol náš národný štatistický systém v zásade transformovaný podľa požiadaviek európskeho štatistického systému," povedal pre TASR predseda štatistického úradu (ŠÚ) Peter Mach pri príležitosti blížiaceho sa termínu ukončenia jeho funkčného obdobia, ktoré mu vyprší 10. januára.
Peter Mach pôsobil na pozícii predsedu od roku 1999 a za toto obdobie úrad podľa jeho slov vykonal niekoľko významných akcií. Jednou z nich bolo sčítanie obyvateľov, domov a bytov v roku 2001, kedy ŠÚ patril medzi najúspešnejšie úrady v Európe. "Rád by som pripomenul, že štatistický úrad urobil veľa aj pri prezentácii svojich zisťovaní s cieľom sprístupniť, čo najviac informácií používateľom," priblížil Mach. Výsledkom je verejná databáza Slovstat, prostredníctvom ktorej sa užívatelia internetu bezplatne dostanú k všetkým štatistickým údajom na celoslovenskej úrovni. Tento rok by sa mala rozšíriť aj o regionálne dáta.
Štatistický úrad sa posunul i pri spracovaní výsledkov volieb a referend. "V priebehu minulého roka sme urobili významný technologický pokrok, keď sme dokázali prezentovať priebežné výsledky počas parlamentných volieb, čím sme znova potvrdili, že naša úroveň spracovania je na úrovni európskych štatistických úradov."
Za najvýznamnejšiu zmenu v legislatívnej oblasti považuje Mach prijatie nového zákona o štátnej štatistike z roku 2001. Ten so sebou priniesol trojročný program štatistických zisťovaní a väčší prístup úradu k administratívnym zdrojom dát. Taktiež vrátil menovanie predsedu úradu na päťročné funkčné obdobie prezidentovi republiky na návrh vlády. Na základe uvedeného zákona bol Mach začiatkom januára 2002 vymenovaný za šéfa úradu a pokračoval tak v práci, ktorú začal v roku 1999.
Pre súčasného predsedu je vzorom organizácie štatistickej práce činnosť úradov severských krajín. Sčítavanie obyvateľov sa tam už nerobí, pretože všetky potrebné údaje, ako napríklad vzdelanie ľudí, sú prístupné v administratívnych registroch. Na Slovensku sa takéto informácie prácne zisťujú práve pri sčítaní obyvateľov. Naše zaostávanie v tejto oblasti vidí Mach v tom, že v severských krajinách má systém budovania spoločných registrov verejnej správy 30 a viacročnú históriu. "To znamená, že u nás to je ešte práca aj na desiatky rokov. Nie je to otázka len jedného dňa, ale samozrejme, je to naliehavá výzva začať s ňou."
Kvalitnú prácu ŠÚ ocenila aj Svetová banka slovami, že štatistický systém na Slovensku je dobre rozvinutý, pokrýva všetky oblasti a je v súlade s európskymi požiadavkami. Úrad zároveň získal od spoločnosti Bureau veritas (úrad pravdy) ako jediný z orgánov štátnej správy v SR certifikát systému manažérstva pre organizáciu, získavanie, spracovanie a poskytovanie oficiálnej štatistiky.
"Tých osem rokov, ktoré som stál na čele štatistiky, pokladám za veľmi užitočné roky a sú pre mňa výzvou aj do budúcnosti a rád by som ich uplatnil najmä v tejto oblasti," prezradil Mach. Ako pokračoval, ak nebude mať tú možnosť, bude hľadať iné uplatnenie, ktoré ale bude blízke tomu, čo som robil doteraz.