Do banskobystrickej Fakultnej nemocnice s poliklinikou (FNsP) F. D. Roosevelta sa vrátil zatiaľ jeden exekútor. Jej riaditeľ Ján Šulaj nevylučuje, že aj ďalší veritelia si začnú vymáhať pohľadávky takýmto spôsobom. Exekúcie môžu podľa neho obmedziť doterajší rozsah poskytovaných zdravotníckych služieb.
Šulaj uviedol, že riešenie je veľmi zložité. Budú sa snažiť dlhy vyrovnávať tak, aby v nijakom prípade neohrozili starostlivosť o pacientov. Systém je veľmi podhodnotený.
Rooseveltova nemocnica sa dlhodobo pohybuje ekonomicky v červených číslach a jej celkový dlh predstavuje takmer 590 miliónov korún. Vlani vykazovala priemerne mesačne stratu okolo 20 miliónov korún. "Stratu by sa darilo znižovať, ale podľa vyššej kolektívnej zmluvy z minulých období sa zvýšili platy zamestnancov a musíme plniť staré záväzky. Až podľa dohodnutých zmluvných objemov výkonov v tomto roku budeme môcť povedať, ako sa bude vyvíjať strata," povedal riaditeľ.
Jedna z najväčších slovenských nemocníc zamestnáva vyše 1800 ľudí, z toho 300 lekárov a 1000 zdravotných sestier. Lekári chýbajú v mnohých odboroch, najviac v chirurgických. Stále odchádzajú kvôli lepším platovým podmienkam do zahraničia.
V súvislosti s avizovaným znižovaním lôžok v zdravotníckych zariadeniach v Banskobystrickom kraji o tisícku Šulaj uviedol, že redukcia lôžok v Rooseveltovej nemocnici záleží od zmlúv s poisťovňami. Pokiaľ s nimi neuzavrú zmluvy na isté činnosti, bude musieť dôjsť aj k primeranej redukcii lôžok v banskobystrickej FNsP.
Trenčianska fakultná nemocnica je pripravená zmeniť sa na akciovú spoločnosť
Trenčianska fakultná nemocnica (FN) je pripravená zmeniť sa na štátnu akciovú spoločnosť. Podľa slov riaditeľa nemocnice Martina Chrena nemocnica bola už len „pár krokov“ od zmeny na akciovú spoločnosť, keď nástup novej vlády tento proces do konca roku 2007 zastavil.
Bývalý riaditeľ nemocnice Pavol Sedláček, ktorý sa na začiatku roka 2006 stal predsedom Trenčianskeho samosprávneho kraja (TNSK) a Chren po ňom nastúpil, presadzoval myšlienku, aby si majoritu v nemocnici zachoval štát, svoj podiel by však mali aj TNSK, Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka (TnUAD), prípadne aj mesto Trenčín. Chren ďalej v rozhovore pre agentúru SITA uviedol, že transformácia je aktuálna až v roku 2008, no nie je nutné byť akciovou spoločnosťou, avšak je potrebné spolupracovať so spomínanými inštitúciami, lebo FN by mala byť koncovou nemocnicou v kraji.
Fakultná nemocnica získala svoj štatút 1. júna 2006, predtým to bola nemocnica s poliklinikou. Podľa Chrena sú s TnUAD dohodnutí na prvej fáze otvárania kliník v nemocnici. Stredný zdravotnícky personál už absolvuje prax v nemocnici, len „to nemá ešte tie správne názvy.“ Univerzita sa podľa Chrena snaží, aby Ústav zdravotníctva a ošetrovateľstva získal štatút fakulty a akreditáciu aj na magisterské štúdium.
Nemocnica má 940 lôžok a do 1 300 zamestnancov, čo je podľa Chrena poddimenzované a spôsobuje im problémy pri zabezpečení pohotovostných služieb. Chren však v tomto smere vidí problém najmä v „úplnom odtrhnutí privátnych lekárov od štátnych.“ Podľa jeho slov súkromní lekári nemajú povinnosť vykonávať ústavné pohotovostné služby.
V Trenčianskom kraji sa má zrušiť 750 nemocničných lôžok. Chren konštatoval, že už jeho predchodca Sedláček k redukcii pristúpil, no vedel by ešte nájsť 50 lôžok, ktoré by sa mohli zrušiť. V nemocnici majú predstavu, že by niektoré akútne lôžka zmenili na chronické a otvorili by aj samostatné oddelenie pre chronicky chorých pacientov.
Autor: zh

Beata
Balogová
