Bratislava 5. januára (TASR) - Avizované zmeny v Zákonníku práce vrátia podľa exministra práce, sociálnych vecí a rodiny Ľudovíta Kaníka Slovensko o päť rokov späť. Je presvedčený, že predseda vlády Robert Fico chce Slovensko vrátiť do obdobia, kedy malo takmer 20-percentnú nezamestnanosť.
Reagoval tak na zámery premiéra Fica v súvislosti s novelou Zákonníka práce, ktoré vysvetlil v rozhovore pre TASR. Kaník tvrdí, že zmeny v oblasti prepúšťania, dĺžky pracovného času a opätovného privilegovaného postavenia odborových organizácií sa znovu stanú "ručnou brzdou" pri tvorbe nových pracovných miest a raste zamestnanosti. "Zákonník práce v súčasnej podobe bol a je motorom hospodárskeho rastu a rastu životnej úrovne obyvateľov Slovenska. Návrat znenia pracovného kódexu spred roka 2003 bude pre mať pre krajinu a jej ekonomiku v dlhodobom horizonte zhubné následky. Zmeny v pracovnom kódexe poškodia zamestnancov a budú mať negatívne dopady na podnikateľské prostredie," píše sa vo vyhlásení, ktoré TASR poskytol Kaník.
Pripomenul, že v čase, kedy platila verzia Zákonníka práce, ktorú dnes presadzuje premiér Fico, bola na Slovensku priemerná nezamestnanosť viac ako 19 percent (v roku 2001 to bolo 19,2 percenta), v niektorých okresoch to bolo až 36 percent. "Dnes už nikto, žiaľ okrem predsedu vlády, nespochybňuje pokles nezamestnanosti a rast zamestnanosti v SR, pod ktorý sa podpísal rozhodujúcou mierou Zákonník práce. Fico svojimi výrokmi aj v prípade Zákonníka práce len potvrdil, že sa nerozhoduje na základe racionálnych argumentov, ale len na základe svojho ideologického socialistického videnia sveta," dodáva Kaník.
Kľúčovým zákonom roka 2007 bude podľa Fica novela Zákonníka práce. Chce ho vrátiť do obdobia pred nástupom bývalých ministrov práce Ľudovíta Kaníka a Ivety Radičovej. Zmeny by sa mali týkať prepúšťania zo zamestnania, maximálnej dĺžky pracovného týždňa či bezpečnosti pri práci. Chce, aby bol štandardný, európsky a vyvažoval postavenie zamestnancov a zamestnávateľov a mal by sa odstrániť stav, keď sa Zákonník práce sa považuje za tretí najliberálnejší na svete.