Predseda Ľudovej strany-HZDS Vladimír Mečiar sa neobáva možnej výmeny svojho hnutia vo vládnej koalícii za KDH.
"Nič také nie je reálne,“ skonštatoval v diskusnej relácii televízie JOJ Politika.sk. Mečiar si nemyslí, že v Smere-SD alebo SNS majú chuť na dobrodružstvo v podobe menšinovej vlády, keďže šiesti zo štrnástich poslancov KDH v parlamente podporu zoskupeniu Smer – SNS – KDH dopredu vylučujú. Súčasnú koalíciu považuje Mečiar za jedinú reálnu alternatívu, hoci súčasne priznal, že "hľadá podobu ako sa spolu rozprávať, ako vyjadriť koaličný záujem a postoj“.
ĽS-HZDS akceptuje rozhodnutie Smeru zachovať Špeciálny súd, nevzdá sa však diskusie o opodstatnenosti tejto inštitúcie. "Problém je zo stola,“ skonštatoval Mečiar s tým, že ďalej by nemal komplikovať vzťahy v koalícii. Povedal tiež, že HZDS nebude trvať na zriadení samostatného ministerstva pre cestovný ruch, ak s ním nebudú partneri súhlasiť. Je to námet na diskusiu, poznamenal. V súvislosti s personálnymi nomináciami Mečiar uviedol, že kandidát HZDS na post námestníka SIS čaká na bezpečnostné previerky, po ktorých by nemalo nič brániť aby nastúpil do funkcie.
ĽS-HZDS nepodporí kandidatúru Františka Mikloška za predsedu Ústavu pamäti národa (ÚPN). Neurobí tak ani pokiaľ sa Mikloško vzdá poslaneckého mandátu, pretože by to posilnilo Hrušovského skupinu vnútri KDH. Poprel však, že by to súviselo s obavami zo zbližovania Smeru-SD a KDH.
Podľa ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny Viery Tomanovej by mala pripravovaná novela Zákonníka práce posilniť ochranu zamestnancov. Diskutované opatrenie, ktorým chce ministerstvo limitovať týždenný pracovný čas, sa podľa nej netýka 48-hodinového pracovného týždňa, ale úpravy nadčasov, ktoré vyžaduje legislatíva Európskej únie. Naopak, podľa exministra práce Ľudovíta Kaníka, prílišná ochrana zamestnancov spomalí vytváranie nových pracovných miest.
Paška: Zloženie koalície je nemenné a funguje na základe Koaličnej zmluvy
Zloženie koalície zostáva nemenné a funguje na základe Koaličnej zmluvy. Predseda NR SR Pavol Paška (Smer-SD)nevidí dôvod na jej otváranie a odmieta špekulácie, že ĽS-HZDS by malo nahradiť KDH.
Paška to povedal v diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť. "Koaličné poslanecké kluby komunikujú medzi sebou štandardným, dobrým spôsobom. Vidieť to aj na prijímaní zákonov. Nevidím dôvod špekulovať o problémoch. Máme pred sebou viac ako tri roky na naplnenie vládneho programu," dodal.
Potvrdil, že koalícia chce zmeniť priestupkovú imunitu poslancov, ale treba dohodnúť spôsob, ako to urobiť. "Otázka je, ako sa vyrovnáme nielen s týmto čiastkovým problémom v ústave, ale oveľa väčším rámcom problémov," konštatoval šéf snemovne. Potvrdil, že parlament by mal na januárovej schôdzi schváliť vytvorenie komisie pre prípravu zmien v Ústave SR. Tvrdí, že komisia by mala hovoriť napríklad o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcie verejného činiteľa, vzťahu vlády voči rozhodnutiam Európskej únie. "Podpora zmien v texte musí byť naprieč politickým spektrom. Dúfam, že do konca polroka komisia prinesie konkrétne návrhy a mohlo by sa o nich rokovať," doplnil Paška.
Vznik komisie oceňuje aj KDH a jeho predseda Pavol Hrušovský zopakoval, že práve jeho strana zmeny týkajúcu sa imunity poslancov viackrát iniciovala. "Za aktuálnu tému však považujem, že vzhľadom aj na členstvo v Európskej únii a od vzniku treba začať práce na novej ústave," vyhlásil Hrušovský. Je presvedčený, že na zúženie poslaneckej imunity netreba niekoľko rokov, ale politickú vôľu. "A politická podpora je najväčší problém, ktorý sprevádza kauzu imunita od vzniku SR a prijatia Ústavy SR," dodal Hrušovský.
Mečiar nevylučuje, že by ho mohli operovať
Líder Ľudovej strany-Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS) Vladimír Mečiar nevylúčil, že ho budú operovať.
Potvrdil to sám Mečiar v diskusnej relácii Politika.sk televízie JOJ s tým, že už absolvoval vyšetrenie v Banskej Bystrici a ešte nejaké ho čakajú. Až potom mu lekári stanovia liečbu. Výsledky zatiaľ nepozná. "Subjektívne je všetko v poriadku. Objektívne sa zdá, že nemusí to tak byť," dodal Mečiar.
Denník Korzár 19. decembra uviedol, že Mečiar v týždni od 11. - 17. decembra 2006 vyhľadal pomoc v banskobystrickom Kardiocentre, kde sa podrobil dvojdňovému srdcovocievnemu vyšetreniu. Lekári 64-ročnému predsedovi ĽS-HZDS predpísali medikamentóznu liečbu a odporučili mu vyhýbať sa zvýšenej fyzickej námahe a psychickému stresu. "Áno, je pravda, že Vladimír Mečiar u nás bol a absolvoval vyšetrenie, ktoré súviselo s predchádzajúcimi záležitosťami," povedal vtedy šéf Stredoslovenského ústavu srdcovo-cievnych chorôb Peter Mečiar. Vyšetrenie ani predchádzajúce problémy nespresnil. Povedal však, že zdravotný stav predsedu ĽS-HZDS je už dobrý. Informáciu, že išlo o angioplastiku, teda rozšírenie ciev, Peter Mečiar nepotvrdil.
Angioplastika je nechirurgický terapeutický postup, pri ktorom kardiológ zavedie hadičku (katéter) s vyfúknutým balónikom na povrchu do tepny (artérie). Balónik v mieste zúženia tepny nafúkne, a tak rozšíri cievu na jej pôvodnú šírku. Zákrok je prevenciou proti infarktu. Pacient môže odísť z nemocnice po dvoch až troch dňoch.
Informáciu o Mečiarovom vyšetrení čerpala TASR z internetovej stránky denníka Korzár.
aktualizované 15:58
Autor: zh

Beata
Balogová
