Jedným z hlavných bodov novoročného programu rezortu je finalizácia procesu prideľovania emisných kvót na obdobie 2008 - 2012 a vyjednávania o budúcich záväzkoch znižovania emisií skleníkových plynov po roku 2012, keď sa očakávajú oveľa prísnejšie záväzky než v prvom období. V marci 2007 by malo ministerstvo uzavrieť aj otázku novej zonácie Tatranského národného parku (TANAP). Definitívne tiež plánuje vyriešiť nakladanie s PET fľašami a malo by vypracovať hlavné princípy dohody o realizácii rozsudku Medzinárodného súdneho dvora vo veci Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros.
Niekoľko zmien pripravuje ministerstvo aj v legislatívnej oblasti. Prijať plánuje zákon o prevencii a náprave environmentálnych škôd a tiež novelizáciu zákona o ochrane prírody a krajiny, v rámci ktorej bude komplexne vypracovaný spôsob určovania a vyplácania náhrad za obmedzovanie bežného hospodárenia na pozemkoch v chránených územiach. Zároveň chce pripraviť všeobecne záväzný predpis, ktorým sa stanovia podrobnosti o technických požiadavkách pre vodné stavby.
Úlohami ministerstva v roku 2007 sú okrem iného aj spracovanie Programov odpadového hospodárstva krajov na roky 2006 - 2010, či strategické environmentálne hodnotenie operačných programov, vytvárajúcich rámec pre projekty, ktoré budú financované zo štrukturálnych fondov v období 2007 - 2013. Rezort plánuje schváliť a realizovať Program implementácie Európskeho dohovoru o krajine a Rámcový dohovor o ochrane a trvalo udržateľnom rozvoji Karpát.
V spolupráci s Ministerstvom školstva SR chce rezort životného prostredia v novom roku vytvoriť koncepciu environmentálnej výchovy a vzdelávania na všetkých stupňoch škôl v SR a v systéme celoživotného vzdelávania. V tomto roku by už mal byť schválený návrh nominačného projektu Karpatské pralesy, dopracovaný nominačný projekt Doliny mezozoika Karpát na zápis do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva a podpora starostlivosti o lokality svetového dedičstva v SR. Riešenia sa podľa hovorcu ministerstva dočká aj čiastkový monitorovací systém z pohľadu geologických faktorov. Z dôvodu rizika zosuvov pôdy sa budú mapovať svahové deformácie v najohrozenejších územiach plyšového pásma, v pláne je aj systematická identifikácia environmentálnych záťaží na území Slovenska a návrh zákona o environmentálnych záťažiach.
ae;pu;bl;fa