Rokovania medzi Ruskom a Bieloruskom o dodávkach ropy pre Európsku úniu sa začali v utorok v Moskve. Za ruskú stranu ich vedie minister hospodárskeho rozvoja German Gref a Bielorusko zastupuje podpredseda vlády Andrej Kobjakov, uviedla ruská agentúra Interfax.
Putin prisľúbil, že jeho vláda urobí všetko preto, aby spor o prepravu ropy cez Bielorusko nepoškodil záujmy západných krajín. Na zasadnutí vlády vyhlásil, že je potrebné rokovať s bieloruskými partnermi a "urobiť všetko pre zabezpečenie záujmov západných odberateľov".
Ešte pred niekoľkými hodinami Moskva rokovania s Bieloruskom odmietla.
"Rusko nie je pripravené začať rokovať s Bieloruskom o spore týkajúcom sa dodávok ruskej ropy do Európy", uviedol v utorok bieloruský vyjednávač po návšteve ruského ministerstva pre hospodársky rozvoj. Podľa námestníka bieloruského ministra hospodárstva Vladimira Najdunova Moskva nemá pripravenú vyjednávaciu pozíciu a nevyjadrila sa, kedy by sa rokovania o vyriešení sporu mohli začať. "Všetko závisí od krokov ruskej strany", citovala Najdunova bieloruská tlačová agentúra BeITA.
Na Slovensko v pondelok tesne pred ôsmou večer prestala prúdiť ropa z ropovodu Družba.
Rusko už ráno prestalo púšťať svoju ropu cez bieloruskú vetvu ropovodu, lebo Minsk časť ropy pre Nemecko a Poľsko nelegálne bral. Večer ropovod vyschol aj na slovenskom území. Vzápätí ropa prestala prúdiť aj do Česka a Maďarska.
Pre EÚ je prerušenie dodávok neakceptovateľné
Zablokovanie dodávok surovín zo strany dodávateľských alebo tranzitných krajín je bez predchádzajúcich konzultácií neakceptovateľné, zhodli sa predseda Európskej komisie José Manuel Barroso a zástupkyňa predsedajúcej krajiny EÚ, nemecká kancelárka Angela Merkelová.
"Je neakceptovateľné, aby takéto konanie nesprevádzali žiadne konzultácie," povedala Merkelová po stretnutí s Barrosom. "Naším ruským partnerom, ale aj Bielorusku určite oznámime, že takéto konzultácie sú minimom, keď sa vyskytnú problémy."Putin hovoril o obmedzení ťažby
Putin vyzval vládu, aby pre problémy s dodávkami do Európy zvážila možnosť obmedzenia ťažby ropy. Na zasadnutí vlády nariadil ministrom, aby "diskutovali s ruskými spoločnosťami o možnostiach obmedzenia ťažby ropy v vzhľadom na problémy súvisiace s prepravou ropy cez Bielorusko". Rusko má obmedzené kapacity na spracovanie ropy a v prípade náhleho poklesu exportu musí obmedziť ťažbu.
Priemyselné zväzy: Nesmieme byť závislí na rope z Ruska
"Vyzývame vládu, aby čo najrýchlejšie dopracovala energetickú stratégiu Slovenska, ktorej súčasťou budú alternatívne riešenia zabezpečenia diverzifikácie primárnych zdrojov energie, ako sú elektrina, zemný plyn a ropa," uviedol výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor v tlačovom vyhlásení. pokračovanie
Aj podľa člena dozornej rady Transpetrolu Mikuláša Rakovského problém s dodávkami zvyšuje význam diverzifikácie energetických zdrojov.
„Diverzifikácia nie je len slovo, ale nevyhnutnosť. Vďaka nej by stratili na váhe práve takéto problémy s dodávkami surovín," povedal. Aj v Európskej únii prevláda názor, že je príliš závislá od dodávok ropy a zemného plynu z Ruska.
Slovnaft si chce ropu požičať od štátu
Slovnaft si chce v prípade pretrvávania problémov s dodávkami ropy na Slovensko požičať túto surovinu od štátnych hmotných rezerv. Žiadosť Slovnaftu by mala v stredu pravdepodobne prerokovať vláda. pokračovanieSpotrebitelia to zatiaľ nepocítia
Prečo je odstavený ropovod? • Rusko odmietlo Bielorusku platiť novo zavedené clo. • Bielorusko si preto clo začalo vyberať v naturáliách - odčerpávaním ruskej ropy, ktorá mala tiecť ďalej na západ. • Rusko na to reagovalo úplným odstavením toku ropy. |
Slovensko má zásoby ropy na 70 dní. K tomu treba pripočítať vlastné zásoby Slovnaftu. Rafinéria tak surovinu naďalej spracováva. Ak by problémy s ropou trvali dlhšie, ďalšou možnosťou je, že Slovnaft by ju dovážal cez alternatívny ropovod Adria, ktorý ústi na slovenskom území a má terminál pri Jadranskom mori. Slovensku tak podľa Slovnaftu zatiaľ nehrozí, že bude bez pohonných látok.
Odborníci Slovnaftu nepovažujú za pravdepodobné výraznejšie predĺženie problémov s dodávkami ropy cez Družbu.
Napriek rusko-bieloruskému sporu by dnes mali klesnúť tak ceny benzínu, ako aj nafty.
Dlhodobý výpadok by však situáciu vážne zdramatizoval. „Prerušenie prepravy cez južnej časť bieloruského ropovodu, ktorá zásobuje ropou aj Slovensko, by znamenalo výrazné ekonomické straty a v prípade dlhodobejšieho prerušenia by mohlo negatívne ovplyvniť aj celkovú bezpečnosť štátu" povedal hlavný analytik Inštitútu pre energetickú bezpečnosť v Bruseli Lukasz Dziekonski.
Premiér tesne pred výpadkom upokojoval
"Dodávky ropy sú plynulé a v dostatočnom objeme. Nemáme avizované žiadne problémy," povedala ešte v pondelok popopudní Kristína Félová zo Slovnaftu. Večer potom oznámila, že ropa nejde už ani k nám.
Premiér Robert Fico takisto v pondelok vyhlásil, že slovenskí občania sa nemajú čoho báť. "Spor Bieloruska a Ruska sa nás určite nedotkne," povedal premiér niekoľko hodín pred tým, ako boli dodávky zastavené.
Transnefť zastavil ropu, pretože Bielorusi čerpali nelegálne
Dodávky ruskej ropy cez ropovod Družba sa prerušili v nedeľu do Poľska a Nemecka. Približne osemhodinový výpadok pocítila najmä severná vetva ropovodu Družba. Ropovod Družba patrí medzi najvýznamnejšie na svete z hľadiska dĺžky a kapacity. Rusko je druhým najväčším svetovým vývozcom ropy a pokrýva zhruba pätinu spotreby ropy Nemecka.
Moskva minulý štvrtok uviedla, že dostala oficiálne oznámenie od Bieloruska o uvalení tranzitnej dane na vývoz ropy. Nepredpokladala však, že by obchodný spor narušil dodávky pre Európu. Ropovod Družba sa v Bielorusku delí na dve vetvy, a to na severnú, ktorá ide cez Poľsko do Nemecka, a južnú vedúcu cez Ukrajinu a Slovensko do ČR.
Spoločnosť Transnefť, ruský monopolný prevádzkovateľ ropovodov, v pondelok informovala, že Bielorusko nelegálne odoberalo ropu, ktorú Rusko prepravuje do západnej Európy cez ropovod Družba. "Od 6. januára Bielorusko jednostranne a bez toho, aby niekoho upozornilo, začalo nelegálne odoberať ropu z ropovodu Družba, ktorý je výhradne určený na prepravu ropy klientom do západnej Európy," povedal šéf Transnefti Semjon Vainštok pre spravodajskú agentúru RIA Novosti. Spoločnosť Transnefť pripustila, že následne zastavila vývoz ropy do Bieloruska, čím prerušila tiež dodávky ropy do Poľska a Nemecka.
Viceprezident spoločnosti Sergej Grigorijev povedal, že Transnefť bola nútená konať, pretože Bielorusko odčerpávalo ropu namiesto platieb tranzitnej dane, ktorú zaviedlo nelegálne.
Podľa posledných neoficiálnych informácií Ministerstva hospodárstva SR (MH) by mali spor o clá za tranzit ropy cez Bielorusko riešiť zúčastnené strany už v utorok 9. januára. Stretnutia v Moskve by sa mali zúčastniť predseda vlády Bieloruskej republiky a Ruskej federácie ako aj zástupcovia spoločnosti Transnefť. "Pracovníci MH SR sú v kontakte aj s Ministerstvom zahraničných vecí SR, vedením Slovnaftu, Transpetrolu, Správou štátnych hmotných rezerv a príslušnými zložkami Európskej komisie. V prípade potreby sú pripravení reagovať na zmeny vývoja a aj s využitím diplomatických kanálov získať z Ruska i Bieloruska vysvetlenia, ktoré sú v celoeurópskom záujme a týkajú sa zásobovania i tranzitu energetických nosičov," uviedol rezort hospodárstva vo svojom stanovisku ešte pred večerným zastavením dodávok ropy.
Aktualizované: 9. 1., 17.20
Autor: ik, čtk, tb, mv

Beata
Balogová
