BRATISLAVA 8. januára (SITA) - Mnohým by vyhovovalo poslať ideály Charty do histórie a odložiť ju ako znamenie vtedajšej totalitnej doby. Jej ideály však nie sú mŕtve, konštatuje Nadácia Charty 77 Bratislava vo vyhlásení k 30. jubileu vydania Charty 77. "Niet obdobia, v ktorom nie je nutné presadzovať dodržiavanie zákonnosti, v ktorom marginalizovaní a bezmocní nepotrebujú zastanie a v ktorom nie sú snahy o zneužívanie moci a porušovanie ľudských práv," konštatujú ďalej riaditeľka nadácie publicistka Zuzana Szatmáry, predseda správnej rady nadácie historik Ivan Kamenec a člen správnej rady spisovateľ Martin M. Šimečka.
Nadácia Charty 77 Bratislava už šestnásty rok so súhlasom a s duchovnou podporou Václava Havla napĺňa odkaz Charty 77 advokáciou v oblasti ochrany ľudských práv a dodržiavania medzinárodno - právnych záväzkov Slovenskej republiky.
Text Charty 77 oficiálne vydali 1. januára 1977. Vyhlásenie upozorňovalo na porušovanie ľudských a občianskych práv a slobôd vo vtedajšej ČSSR. Charta 77 bolo neformálne združenie občanov, inšpirované závermi helsinskej konferencie o bezpečnosti. Kládla dôraz na ľudské práva a presadzovala myšlienky dialógu a tolerancie. Jej hovorcami boli filozof Jan Patočka, historik Jiří Hájek a dramatik Václav Havel. Signatárov Charty 77 prenasledoval komunistický režim. V roku 1978 preto skupina najaktívnejších "chartistov" založila Výbor na obranu nespravodlivo stíhaných. Činnosť Charty 77 podporovali demokratické sily západnej Európy. V novembrovej revolúcii 1989 aktivisti Charty 77 stáli pri zrode Občianskeho fóra.