Predseda Združenia zriaďovateľov a riaditeľov súkromných škôl Slovenska Gabriel Rovňák pre agentúru SITA uviedol, že "predstavitelia samospráv by boli ústretovejší," lebo by dostali aspoň časť potrebných peňazí.
Financovanie prešlo zo štátu na samosprávy od 1. januára. Podľa Rovňáka doteraz však nie je doriešené. Myslí si, že spoločné stretnutie dotknutých strán by malo pohnúť veci dopredu. Tvrdí, že zainteresovaní sa ešte nikdy spolu nestretli. Združenie a Asociácia neštátnych zariadení špeciálno-pedagogického poradenstva sa preto rozhodli zorganizovať spoločné stretnutie. Pozvali naň aj ministrov školstva a financií, predsedu Združenia miest a obcí Slovenska, prezidenta Únie miest Slovenska, zástupcov Konferencie biskupov Slovenska a zástupcu Výboru NR SR pre vzdelanie, mládež, vedu a šport. Za spoločný rokovací stôl by mali zasadnúť vo štvrtok, čiže deň po tom, ako vláda bude rozhodovať o mimoriadnej dotácii pre vybrané obce, mestá a vyššie územné celky. Rovňák uviedol, že kto nepríde, tak nemá ochotu dohodnúť sa na riešení. Minister školstva Ján Mikolaj však bude vo štvrtok na pracovnej ceste v Londýne. Podľa hovorkyne rezortu Viery Trpišovej, ak ministerstvo školstva pozvánku na stretnutie má, tak sa na ňom zúčastní zástupca.
Rovňák povedal, že ak sa nepodarí vyriešiť problémy čo najskôr, "školy a školské zariadenia budú musieť do dvoch mesiacov ukončiť výchovu a vzdelávanie." Podľa neho nebudú mať na mzdy pracovníkov a prevádzkové náklady ani za január. Od stretnutia preto očakávajú, aby sa určilo, ako sa budú poskytovať peniaze minimálne do 31. augusta. Rovňák uviedol, že svoje brány od nového roka zatvorilo Súkromné detské integračné centrum Pata. "Nepokračuje vo svojej činnosti, riaditeľka je už evidovaná ako nezamestnaná na úrade práce." Ostatní vyčkávajú, niektorí starostovia vedia o novele zákona veľmi málo, chýbajú usmernenia, dodal Rovňák. Podľa neho ak sa do 15. januára nestihnú vyriešiť problémy, "budeme musieť zvolať rodičov a informovať ich o prerušení zabezpečovania výchovy a vzdelávania na súkromných ZUŠ, poskytovania služieb v detských integračných centrách, pedagogicko-psychologických poradniach a škôlkach na dobru neurčitú."
Podľa Rovňáka združenie i asociácia podporujú Úniu miest Slovenska, ktorá požiadala generálneho prokurátora, aby novelu, ktorá presúva financovanie neštátnych ZUŠ a ŠZ zo štátu na samosprávy, napadol na ústavnom súde.