Bratislava 8. januára (TASR) - Premiér a predseda Smeru-SD Robert Fico má negatívne stanovisko k Slovenskému štátu z rokov 1939-1945 a toto obdobie vníma ako "fašistický Tisov štát". Nepovažuje to však v koalícii za tému, o ktorej treba diskutovať.
Debatu o vojnovom Slovenskom štáte rozpútali nedávne výroky arcibiskupa Jána Sokola pre televíziu TA3 o blahobyte počas totalitného Slovenského štátu a pochvalné vyjadrenia na adresu jeho prezidenta Jozefa Tisa.
"Ak má niekto iné stanovisko, musíme ho do určitej miery rešpektovať. Čo mám urobiť? Povstanie? Ak jeden vysoký cirkevný hodnostár povedal to, čo povedal na adresu slovenského prezidenta Jozefa Tisa, zobral som to na vedomie. Každý, kto sa akýmkoľvek podielom zúčastňoval na holokauste, je v mojich očiach vinný a treba ho odsúdiť," povedal po dnešnom rokovaní Koaličnej rady novinárom Fico. Podľa neho treba hovoriť o témach, ktoré koalíciu spájajú, nie rozdeľujú. "Smer-SD nedovolí, aby sa táto téma stala predmetom nejakých šarvátok alebo nejakých rozdielnych názorov," dodal premiér.
Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar pripomenul, že svoj postoj k Slovenskému štátu prezentoval už pred časom, keď v Bánovciach nad Bebravou chceli osadiť Tisovi pamätnú tabuľu. "Zaujal som vtedy stanovisko, ale aj cirkev. Ani červená, ani hnedá totalita na Slovensku prejsť nesmie," zopakoval svoje slová. Je presvedčený, že k tomuto historickému obdobiu sú ľuďom veľa dlžní aj historici. "Každý sa musí na svoju minulosť pozrieť. V ČR na hrobe (Emila) Háchu bola celá vláda. V Maďarsku na hrobe (Miklósa) Hortyho bola celá maďarská vláda. Už dnes sa budeme musieť pozrieť do vlastnej histórie, na čo máme byť hrdí, i čo nás v nej ponižuje a obnažuje. Nedá sa táto téma stále dávať zo stola. Nemôže sa však z nej robiť denná téma," konštatoval Mečiar. Predpokladá, že nový šéf Ústavu pamäti národa sa pozrie aj na toto obdobie.
Sokolove vyjadrenia vyvolali množstvo reakcií. Podľa Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR (ÚZŽNO) urazil obete holokaustu a arcibiskupa kritizovali aj rómske organizácie. Skupina občanov, medzi ktorými sú napríklad politológovia Miroslav Kusý a Ivan Štefunko, či Beloslav Riečan, Eduard Chmelár a ďalší, vyzvala rímsko-katolícku cirkev, aby sa dištancovala od výrokov Sokola na obhajobu tragického obdobia Slovenského štátu, počas ktorého zahynuli v koncentračných táboroch a v odboji desaťtisíce ľudí.
Objavili sa však aj podporné hlasy, na jeho stranu sa postavilo napríklad Občianske združenie Nové slobodné Slovensko (NSS). Predseda Sociálnodemokratickej alternatívy (SDA) Róbert Sedlák sa však obrátil na prokuratúru, aby prešetrila výroky NSS. Za vyjadrenie arcibiskupa sa postavilo aj predstavenstvo Kanadsko-Slovenskej obchodnej komory v Bratislave, ktoré nepochybuje o tom, že Sokol odsudzuje holokaust.
Podľa hovorcu Arcibiskupského úradu Tibora Hajdu sa zo strany niektorých subjektov objavujú pokusy o negatívnu interpretáciu Sokolových postojov a slov. Arcibiskup zásadne odmieta a dištancuje sa od akejkoľvek nespravodlivosti a porušovania ľudských práv počas vojnovej Slovenskej republiky.
Podpredsedníčka SNS Anna Belousovová v tejto súvislosti vyzvala katolícku cirkev, aby sa vyjadrila k vojnovému Slovenskému štátu a osobe prezidenta Jozefa Tisa.
Mečiar: V otázke slovenského štátu nám historici veľa dlhujú
Ak ide o otázky historiografie, vývoja a postoja k tomu, čo bol slovenský štát, za akých okolností vznikol, tu nám veľmi veľa dlhujú historici. Každý sa na svoju minulosť musí pozrieť. Novinárom to dnes povedal predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar.
"V Českej republike bola na hrobe Háchu celá česká vláda. V Maďarsku bola na hrobe Horthyho celá maďarská vláda. My sa dnes budeme musieť pozrieť do vlastnej histórie, do vlastnej minulosti. Na to, na čo máme byť hrdí a pochváliť sa, ale to, čo nás ponižuje, verejne obnažiť. Už sa to nedá odkladať zo stola," povedal Mečiar s tým, že by sa z problematiky prvej Slovenskej republiky nemala robiť akútna politická téma, keďže ide o historický proces. "Predpokladám, že aj nový šéf Ústavu pamäti národa sa zameria na tieto otázky a na mnohé dá odpoveď," dodal Mečiar.
Autor: emb

Beata
Balogová
