Bratislava 9. januára (ČTK) - Slovenskí homosexuáli sa na rozdiel od českých zrejme skoro nedočkajú nielen zákona o registrovanom partnerstve, ale ani vlastnej televíznej relácie. Aj keď ju považujú za potrebnú, verejnoprávna Slovenská televízia nič podobné v najbližšom čase nakrúcať nebude. So slovenskými divákmi ráta Česká televízia, ktorej nový magazín Q má slovenského moderátora a zo Slovenska si pozýva aj hostí.
STV má podľa zákona venovať priestor rôznym menšinám, no o sexuálnej menšine sa v ňom priamo nehovorí. Hovorca STV Peter Kavecký ČTK povedal, že v krátkodobom horizonte televízia takúto reláciu neplánuje. V budúcnosti to však nie je vylúčené.
Magazín Q, určený hlavne gejom a lesbičkám, je už druhou reláciu, ktorú Česká televízia venuje tejto menšine. Nový spoločensko-politický magazín na témy z pohľadu homosexuálov od Nového roka nahradil reláciu LeGaTo.
"Prvý diel sledovalo asi 170.000 divákov. Vybralo si ho každých 11 divákov zo sto v čase jeho vysielania," povedal ČTK hovorca ČT Martin Krafl. Tvorcovia relácie podľa neho počítajú aj so slovenským publikom.
"Jeden z moderátorov je Slovák, pretože vieme, že ČT je sledovaná aj na Slovensku a že môžeme osloviť tamojšiu štvorpercentnú menšinu i slovenskú menšinu u nás," dodal Krafl.
Českým televíziám, ktoré je možné na Slovensku sledovať v káblových rozvodoch alebo cez satelit, podľa peoplemetrov patrí v priemere od deväť do 12 percent slovenského trhu. Podľa prieskumov ČT 1 sledujú asi tri percentá Slovákov, ČT 2 od pol percenta do jedného percenta ľudí.
Aktivistka z občianskej iniciatívy Inakosť Hana Fábry, ktorá bude hosťom jedného z najbližších vydaní magazínu Q, by uvítala podobný program aj na obrazovkách slovenskej verejnoprávnej televízie. "Je to však aj problém našej komunity. Nemáme dosť kapacít, aby sme vytvorili takýto projekt a ponúkli televízii," uznala.
Celkovo je klíma v Česku k homosexuálnej menšine priaznivejšia, ako je na Slovensku. Páry rovnakého pohlavia tam môžu od júla minulého roka uzatvárať registrované partnerstvá. Doteraz túto možnosť využilo 235 párov.
Naopak na Slovensku sa o prijatí podobného zákona zatiaľ neuvažuje. Za jeho prijatie sa zatiaľ z novej vlády vyslovil len jej podpredseda Dušan Čaplovič zo Smeru-SD, premiér Robert Fico však problém registrovaného partnerstva otvárať nechce. Podľa prezidenta Ivana Gašparoviča to nie je "horúca téma", no diskusia o nej je potrebná.
Petíciu za prijatie zákona, ktorý by na Slovensku umožnil partnerom a partnerkám napríklad zastupovať sa v bežných záležitostiach i dediť po sebe, vlani odštartovala iniciatíva Inakosť. Na konte už majú tisícky podpisov. Návrh zákona však ešte neexistuje.
him fab prl
aktualizované 12:20