Rozsudky nad bývalými majiteľmi skrachovaných nebankových spoločností BMG a Horizont Vladimírom Frunim a jeho spoločníkmi vynesie Špeciálny súd v stredu.
Najvyšší súd dnes totiž zamietol námietky obžalovaných voči zaujatosti Špeciálneho súdu. ČTK to povedala vedúca kancelárie predsedu Najvyššieho súdu Eva Rupcová. Rozhodnutie o námietkach bolo posledným dôvodom, ktorý oddialil vynesenie rozsudkov. Obžalovaným hrozí až 12-ročné väzenie.
"Najvyšší súd zamietol námietku zaujatosti voči senátu Špeciálneho súdu ako nedôvodnú," povedala Rupcová.
Po zamietnutí námietok obžalovaných a ich advokátov už nič nebráni vyneseniu rozsudkov, povedala ČTK hovorkyňa Špeciálneho súdu Katarína Kudjáková.
Bývalých manažérov nebankových spoločností Fruniho a Mariána Šebeščáka zatkla polícia začiatkom marca 2002 v Chorvátsku. Mesiac pred tým krach Horizontu a BMG pripravil takmer 170.000 klientov spolu o 14,45 miliardy korún. Okrem Fruniho a Šebeščáka sú v kauze obžalovaní aj ďalší. Spolumajiteľ Horizontu František Matik sa však ukrýva v zahraničí a obžalovaná je aj bývalá ekonomická riaditeľka Anna Molčanová.
V decembri minulého roka zazneli v procese, ktorý sa pred Špeciálnym súdom v Pezinku začal na konci roku 2005, záverečné reči. Prokurátor obžalovaných obvinil z organizovania pyramídovej hry. Za podvod, pri ktorom sa spôsobí veľká škoda, možno uložiť trest väzenia päť až dvanásť rokov. Pre Fruniho a Matika žiadal prokurátor trest v hornej hranici sadzby; pre Šebeščáka a Molčanovú trest v hornej polovici sadzby.
Rozsudky Špeciálneho súdu v stredu ešte nebudú právoplatné, keďže obžalovaní sa budú môcť voči nim odvolať. Proces sa v takom prípade presunie na Najvyšší súd. Ak by Najvyšší súd neukončil odvolacie konanie potvrdením trestov, väzobne stíhaní Fruni a Šebeščák by sa na konci februára mali dostať na slobodu. Vtedy im totiž vyprší úteková väzba.
Prípad skrachovaných nebankových spoločností bude mať pred Špeciálnym súdom ďalšie pokračovanie už na budúci pondelok. Z tunelovania skrachovaných spoločností Horizont a BMG je obžalovaný známy podnikateľ Jozef Majský. Ten podľa obžaloby z fondov previedol na základe fiktívnych zmlúv začiatkom roka 2002 asi 800 miliónov korún. Majského poslal Špeciálny súd na prelome novembra a decembra minulého roka opäť do väzby. Jemu i spolupáchateľom Patrikovi Pachingerovi a Dávidovi Brtvovi za to hrozí až 15-ročné väzenie.
Pokračovanie procesu s Černákom sa odkladá na neurčito
Proces s údajným šéfom podsvetia Mikulášom Černákom, a tým aj jeho možné prepustenie, bude pokračovať možno až o niekoľko týždňov alebo mesiacov. Dôvodom je námietka zaujatosti prešovskej prokuratúry voči sudcom Krajského súdu v Banskej Bystrici. ČTK to povedal dnes predseda krajského súdu Ján Bobor.
K námietke sa totiž musia vyjadriť všetci dotknutí sudcovia krajského súdu a až potom o nej bude rozhodovať Najvyšší súd. V súčasnosti však nie je možné zaistiť všetky vyjadrenia sudcov. "Nie všetci sudcovia sú v súčasnosti prítomní na krajskom súde, niektorí majú dovolenky a jeden zo sudcov je napríklad na Kube," vysvetlil Bobor. Čas, ktorý bude potrebný na získanie všetkých vyjadrení si netrúfol odhadnúť. Zákon nestanovuje ani termín, do ktorého musí rozhodnúť Najvyšší súd.
Prešovská prokuratúra namietla zaujatosť krajských sudcov tesne pred tým, ako mali mali rozhodovať o jej sťažnosti proti rozhodnutiu Okresného súdu v Banskej Bystrici o prepustení Černáka z väzby. Najvyšší súd by podľa nej mal prideliť prípad na rozhodovanie inému súdu. Jedným z argumentov prokuratúry je aj to, že Černáka obhajoval bývalý banskobystrický sudca Ľudovít Samuel. Tomu však Černák aj jeho spoluobžalovaní po námietke prokuratúry vypovedali plnú moc.
Zaujatý sa momentálne cíti byť aj sudca Peter Pulman, ktorý koncom decembra vyniesol pre Černáka oslobodzujúci rozsudok. Pulmana mal údajne advokát Samuel podľa spisu z prokuratúry vydierať možným zverejnením jeho súkromia. "Oznámil som svoju zaujatosť a k ďalším skutočnostiam sa nebudem vyjadrovať," povedal dnes Pulman ČTK. Podľa Bobora, ktorý informáciu zo spisu prokuratúry zverejnil, sudca zvažuje podanie žaloby na ochranu osobnosti.
Proces, v ktorom Černáka obžalovali z vrážd podnikateľa Mariána Karcela a iného člena podsvetia Mariána Oláha, sa začal koncom októbra, niekoľko dní pred tým, ako mu vypršal osemapolročný trest za vydieranie. Okresný súd v Banskej Bystrici najskôr rozhodol o Černákovej väzbe a chcel presunúť prípad na Špeciálny súd v Pezinku. Pri novom pojednávaní, ktoré nariadil Krajský súd v Banskej Bystrici, však obžalobu Černáka pre takzvanú zásadu špeciality neprijal a rozhodol o jeho prepustení. Podľa zásady špeciality môžu osobu vydanú zo zahraničia stíhať iba pre trestný čin, pre ktorý bola vydaná.
Slovenská prokuratúra medzičasom v súvislosti so zásadou špeciality požiadala Mestský súd v Prahe, ktorý rozhodoval v roku 2003 o Černákovom vydaní na Slovensko o súhlas s trestným stíhaním za vraždy Gustáva Slivenského a Jozefa Filipa. Napriek tomu, že český súd stíhanie umožnil, nie je jeho rozhodnutie právoplatné, pretože sa voči nemu Černákov obhajca na mieste odvolal. O súhlase českej strany s Černákovým trestným stíhaním tak bude rozhodovať Vrchný súd v Prahe.