Žiadosť podala spoločnosť Arman Intech Reality, ktorá plánuje na pozemku postaviť štvorhviezdičkový hotel, polyfunkčný objekt a podzemné garáže. Pozemok získala minulý rok od mesta za 14,7 milióna korún.
Útvar životného prostredia Mestského úradu (MsÚ) v Trenčíne mal o výrube stromu rozhodnúť už koncom novembra, žiadosť o výrub však podľa hovorcu mesta Tibora Hlobeňa nemala všetky náležitosti, ktoré vyžaduje zákon, a preto konanie preložili na január. Tentokrát rozhodnutie preložili, pretože zástupca investora je na pracovnej ceste v zahraničí a vopred sa písomne ospravedlnil. Existujú tri riešenia, ako so stromom naložiť, a to ponechať, presadiť alebo vyrúbať.
Juraj Janči zo Spolku pestovateľov ginka informoval, že ideálne by bolo ponechať ginko na svojom pôvodnom mieste a upraviť stavebný projekt. Ďalšou alternatívou podľa Jančiho je presadenie stromu. "Existuje niekoľko špecializovaných spoločností, ktoré sa presádzaním väčších stromov zaoberajú. Presadenie väčšieho stromu si vyžaduje minimálne ročnú prípravu," povedal. Výška stromu je 25 metrov a šírka koruny 15 metrov. Náklady by sa mohli vyšplhať na milióny korún. Výsledok je však neistý, keďže je malá šanca, že sa strom na novom mieste uchytí. Nad touto alternatívou uvažuje aj investor. "Budeme sa samozrejme snažiť strom zachrániť," uvádza sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA v novembri poskytla spoločnosť Arman Intech Reality. Presadenie stromu do priľahlého mestského parku je optimálnym riešením aj podľa názoru primátora mesta Branislava Cellera. „Nechcem tým však predchádzať rozhodnutia kompetentného orgánu,“ uviedol Celler. Výrub stromu považuje na najmenej vhodné riešenie.
„Bola by neuveriteľná škoda zničiť ginko po 100 rokoch jeho existencie," povedal Janči. Investor uvádza, že ak by záchrana stromu nebola možná, firma môže v spolupráci s odborníkmi vytvoriť novú zónu, kde túto zaujímavú a odolnú drevinu vysadí vo väčšom množstve. Spolok je v prípade, že ginko bude musieť hotelu ustúpiť, ochotný bez finančných nárokov poskytnúť minimálne 30 mladých stromov ginka dvojlaločného pre novú výsadbu.
V okolí mestského parku v Trenčíne rastú štyri stromy ginko, tri z nich sú vyhlásené za chránené stromy. Strom, ktorý by mal ustúpiť výstavbe, chránený nie je. Podľa vyjadrení občianskeho združenia Pre prírodu, ktoré už iniciovalo petíciu za záchranu ginka a v súčasnosti disponuje s viac ako 1600 podpismi, je strom rovnako starý a vzácny ako tri chránené stromy "Trenčianske ginká", ktoré rastú na pozemku oproti. Solitér nebol vyhlásený za chránený spolu s nimi, pretože sa predpokladalo, že vyhynie pri zemných prácach, ktoré boli v jeho tesnej blízkosti.
Podľa informácií vedúcej útvaru architektúry a stratégie MsÚ Adriany Mlynčekovej, ginká rastú aj v parkoch mestských častí Záblatie a Zlatovce. "Ginko je považované za žijúcu fosíliu. Fosílie čeľade ginkovitých sa datujú už do obdobia Permu, čo je približne 360 miliónov rokov späť. Na základe tejto skutočnosti sa predpokladá, že práve dlhotrvajúca evolúcia, ktorou ginko prešlo, vytvorila z neho drevinu s veľmi pozitívnymi vlastnosťami ako odolnosť voči znečisteniu životného prostredia, voči škodcom a chorobám a voči klimatickým zmenám," ozrejmil vzácnosť ginka Janči, ktorý hovorí, že veľa obcí sa bojí vysádzať túto drevinu, pretože nie je "domáca". Na našom území však existovala ešte pred dubom, bukom alebo jedľou.