Bratislava 9. januára (ČTK) - Po zastavení dodávok ropy z Ruska sa medzi slovenskými podnikateľmi množia výzvy, aby si krajina zaistila zdroje surovín aj odinakadiaľ. Pre diverzifikáciu dopravných ciest ropy sa dnes vyslovil Klub 500, ktorý združuje veľké podniky, a Zväz chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP). Na závislosť Slovenska na ruskej rope už skôr upozornili aj analytici.
"Vyzývame vládu, aby čo najrýchlejšie dopracovala energetickú stratégiu Slovenska, ktorej súčasťou budú alternatívne riešenia zabezpečenia diverzifikácie primárnych zdrojov energie, ako sú elektrina, zemný plyn a ropa," uviedol výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor v tlačovom vyhlásení.
ZCHFP označil situáciu po zastavení tranzitu ruskej ropy na Slovensko za závažnú. "Pokiaľ by trvala dlhší čas, mohla by ohroziť ekonomiku slovenských chemických firiem i celého hospodárstva," uviedol prezident ZCHFP Roman Karlubík.
Obe organizácie pripomenuli, že vláda premiéra Roberta Fica sa v programovom vyhlásení prihlásila k myšlienke alternatívnych ciest pre ropu a zemný plyn a prepojenia so sústavami okolitých štátov.
Slovensko má v súčasnosti ropné zásoby na viac ako dva mesiace. V dovoze je však takmer úplne závislé od dovozu ropy z Ruska. Okrem dodávok z ropovodu Družba má ešte teoretickú možnosť doviezť ropu na svoje územie ropovodom Adria z maďarského územia. Ropa sa však cez zatiaľ prepravovala opačným smerom, teda zo Slovenska na juh.
Podľa analytika brokerskej spoločnosti Fimex Capital Marcela Vlnu by riešením bolo prepojenie s rakúskou rafinériou OMV, ktorá sídli vo Schwechate pri Viedni, teda len niekoľko desiatok kilometrov od Bratislavy. S výstavbou prepojovacieho ropovodu mala začať spoločnosť Transpetrol už v roku 2004, narazila však na odpor bratislavských mestských častí a ochranárov.
pto boa