Bratislava 10. januára (ČTK) - Historik Peter Mulík z Matice Slovenskej by nemal viesť Ústav pamäti národa, lebo obhajuje pronacistický Slovenský štát. Podľa denníkov Sme a Pravda si to myslí zväz židovských obcí a niektorí historici. Mulík, na ktorom sa mali predbežne dohodnúť lídri vládnej koalície, kritiku z neobjektívneho posudzovania dejín odmietol.
"Opäť je to výsmech celej myšlienke odhaľovania slovenskej histórie a nezávislého popisu dejín," povedal hovorca Ústredného zväzu židovských náboženských obcí Jaroslav Franek. Mulík je podľa neho presvedčený obhajcom vojnového Slovenského štátu a angažoval sa aj v Slovenskej ľudovej strane, za ktorú kandidoval aj šéf zakázanej extrémistickej Slovenskej pospolitosti Marián Kotleba.
Mulík pracuje v Slovenskom historickom ústave Matice slovenskej. Historik Dušan Kováč povedal, že je to inštitúcia, ktorá otvorene obhajuje vojnový štát a Jozefa Tisa. Kováč má pochybnosti, či sa Mulík môže objektívne pozrieť aj na totalitu Slovenského štátu v rokoch 1939 až 1945. Podľa ďalšieho historika Ivana Kamenca, ktorého cituje server Aktuálne.sk, sa Mulík začiatkom 90. rokov angažoval v Spoločnosti Jozefa Tisu. Okrem toho bol editorom a spoluautorom publikácie Dies Ater, v ktorej je Slovenské národné povstanie z roku 1944 vykresľované ako puč, respektíve čierna škvrna v slovenských dejinách.
"Nemyslím si, že pri kritickom zhodnotení mojich publikácií by niekto prišiel k záveru, že mám niečo oslavné na túto tému alebo niečo nekritické," povedal Mulík pre TV Markíza.
Na kandidatúre Mulíka sa predbežne dohodli v pondelok lídri vládnej koalície. Za šéfa ÚPN ho navrhla Slovenská národná strana, ktorá však jeho meno oficiálne zatiaľ nepotvrdila. Šéf poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj pre Pravdu potvrdil, že v užšom výbere bol aj šéf Slovenského historického ústavu Matice Slovenskej Ján Bobák. Mulík v minulosti viedol štátny Ústav pre vzťahy štátu a cirkvi. Sám možnosť kandidatúry do čela ÚPN nepotvrdil, ani nevyvrátil.
Predchádzajúci kandidáti podporovaní národniarmi stroskotali po tom, čo im viaceré médiá vyčítali sympatie k vojnovému Slovenskému štátu.
ÚPN, ktorý dokumentuje zločiny z čias fašistickej a komunistickej neslobody na Slovensku, je bez šéfa od vlaňajšej tragickej smrti jeho prvého predsedu Jána Langoša. O miesto v čele ÚPN sa bude na najbližšej schôdzi parlamentu uchádzať aj bývalý disident a poslanec opozičného KDH František Mikloško. Tomu najprv národniari sľúbili podporu, no podmienili ju tým, aby sa vzdal poslaneckého mandátu. Mikloško to však odmietol.
fab pto