Bratislava 10. januára (TASR) - Špeciálny súd dnes odsúdil na 11,5 roka väzenia bývalého majiteľa nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia Vladimíra F. V súvislosti s vynesením rozsudku v kauze prináša TASR chronológiu tejto kauzy:
1997 - Vladimír F. kúpil spoločnosť Horizont Slovakia a na jeseň začal s prijímaním vkladov od obyvateľstva prostredníctvom spoločnosti BMG Invest. Sľuboval neuveriteľne vysoké zhodnotenie vkladov.
1998 - Občania začali vkladať do tejto "nebankovej inštitúcie" vysoké finančné sumy. Spoločnosť Horizont Slovakia, o.c.p., vykázala stratu 246 miliónov korún a celkové aktíva Horizontu predstavovali zhruba 2,5 miliardy korún.
1999 - Strata spoločnosti Horizont Slovakia sa zvyšovala v tomto roku ohlásila stratu 873,4 miliónov korún. Vladimír Fruni sa vtedy vkladateľov pokúsil upokojiť tvrdením, že spoločnosť bude zisková neskôr. Podľa jeho prognóz v roku 2002.
2000 - "Činnosť nebankových inštitúcií nepodlieha žiadnej regulácii, dozoru ani obmedzeniam. Ukladanie úspor je preto mimoriadne riskantné," varovala občanov vtedajšia ministerka financií Brigita Schmögnerová. Kumulovaná strata skupiny Horizont dosiahla vyše 6 miliárd korún. Celkové záväzky pritom predstavovali takmer 10 miliárd. Keďže ľudia nepožadovali predčasné vyplatenie vkladov, firma pokračovala v masívnej kampani a vyberala ďalšie.
2001 - Firma zvýšila základné imanie na viac ako 4,6 miliardy korún. SIS upozorňovala na blížiaci sa bankrot nebankových inštitúcií a analyzovala ich pochybné investície. Spoločnosť sa bránila poskytovať údaje o hospodárení svojim klientom.
2002 - Pobočky BMG Invest ostali zatvorené. Horizont Slovakia a BMG Invest stihli od obyvateľov vyzbierať 62,78 miliardy korún a uzavreli 856 tisíc zmlúv. Vyše 53 miliárd použili na spätné vyplatenie vkladov a úrokov. Poškodených ostalo 170 tisíc ľudí.
4. februára 2002 - Pred centrálou i pobočkami spoločností Horizont Slovakia a B.M.G. Invest v Košiciach postávali hlúčiky klientov po tom, čo sa dozvedeli o dočasnom uzavretí pobočiek. Niektorým na upokojenie postačilo písomné vysvetlenie na dverách, že dôvodom uzavretia je vstup zahraničného investora a s tým spojený audit. Iní sa klopaním a zvonením domáhali bližšieho vysvetlenia, ale bez akejkoľvek odozvy.
12. februára 2002 - Zahraničný investor odstúpil od prevzatia spoločností B.M.G. Invest a Horizont Slovakia. Predstavitelia nového vedenia klamlivo zdôrazňovali, že nebankové subjekty Horizontu s vyplácaním vkladov klientov po znovuotvorení pobočiek nebudú mať problémy a nový americký vlastník má dostatok prostriedkov aj na pokrytie vysokých strát odkúpených subjektov. Podľa informácií týždenníka Trend pritom Horizont len za roky 1998 až 2000 vykázal kumulované straty na úrovni 6 miliárd korún.
1. marca 2002 - Chorvátska polícia zadržala dvoch obvinených konateľov nebankových spoločností Horizont Slovakia a B.M.G. Invest. Išlo o trestne stíhaných Vladimíra F. a Mariána Š., na ktorých 28. februára sudca vydal medzinárodný zatykač.
7. marca 2002 - Ministerstvo spravodlivosti SR poslalo do Chorvátska žiadosť o vydanie na Slovensko konateľov spoločností Horizont Slovakia a B.M.G. Invest Vladimíra F. a Mariána Š. na trestné stíhanie. Spolu so žiadosťou o vydanie ministerstvo poslalo chorvátskym orgánom doručovateľskou službou sedem strán zatýkacích rozkazov.
12. marca 2002 - Dovtedajšie výsledky vyšetrovania prípadov nebankových spoločností Horizont Slovakia a B.M.G. Invest nasvedčovali tomu, že už od začiatku išlo pravdepodobne o podvod na princípe pyramídovej hry. Spoločnosti totiž podľa získaných dôkazov už od roku 1998 vykazovali stratu a výnosy vyplácali iba z peňazí nových klientov. Naďalej však v masívnej reklamnej kampani sľubovali vysoké zúročenie vkladov z ich podnikateľských činností.
17. mája 2002 - Župný súd v Splite uzavrel vyšetrovanie Vladimíra F. a Mariána Š. a postúpil spis Najvyššiemu súdu Chorvátskej republiky. Spolu s ním odoslali do Záhrebu aj odvolanie sa obhajcov oboch Slovákov voči rozhodnutiu trojčlennej rady sudcov Župného súdu zahrnutom v spise, že sa naplnili podmienky pre vydanie zadržaných na Slovensko.
28. mája 2002 - Krajský súd (KS) v Košiciach vyhlásil konkurz na nebankovú finančnú spoločnosť Horizont Slovakia, a. s.
26. júna 2002 - Útvar osobitného určenia Prezídia Policajného zboru a pracovníci Národnej ústredne Interpolu na Slovensku bezprostredne po tom, čo obidvoch obvinených Vladimíra F. a Mariána Š. oficiálne vydali chorvátske orgány slovenskej strane, ich letecky prepravili do Košíc.
8. júla 2002 - Vladimíra F. previezli z Košíc do väznice v Ilave.
22. decembra 2003 - Senát Okresného súdu Košice 1 na neverejnom zasadnutí rozhodol o predĺžení vyšetrovacej väzby Vladimíra F. a Mariána Š. o ďalšie dva mesiace.
23. decembra 2003 - Sudca Krajského súdu v Košiciach dal súhlas na predaj majetku - nebankového subjektu Horizont Slovakia, a.s., po vyhodnotení 1. kola ponúk na odkúpenie.
19. februára 2004 - Vladimír F. a Marián Š. ostali vo vyšetrovacej väzbe. Na neverejnom zasadnutí o tom rozhodol senát Okresného súdu Košice 1.
22. júna 2004 - Bývalí konatelia skrachovaných nebankových subjektov Horizont Slovakia a B.M.G. Invest Vladimír F. a Marián Š. obvinení z miliardových podvodov zostali naďalej vo väzbe. Najvyšší súd SR (NS SR) obidvom obvineným na návrh prokurátora predĺžil väzbu do 26. decembra.
12. júla 2004 - Polícia ukončila vyšetrovanie Jozefa M., Patrika P. a Dávida B., ktorí boli obvinení z organizácie zločineckej skupiny so zámerom vytunelovať nebankové subjekty Horizont Slovakia a BMG Invest.
26. júla 2004 - Český minister spravodlivosti rozhodol o vydaní Patrika P. na Slovensko.
4. augusta 2004 - Krajská prokuratúra v Košiciach rozhodla o prepustení veľkopodnikateľa Jozefa M. z vyšetrovacej väzby. Brány košickej väznice opustil okolo 15.45 h.
23. augusta 2004 - S návrhom na podanie obžaloby ukončila polícia vyšetrovanie v kauze údajného tunelovania skrachovaných nebankových subjektov Horizont Slovakia a BMG Invest. Bývalý veľkopodnikateľ Jozef M., Patrik P. a Dávid B. boli obvinení z trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a z podvodu. Podľa záverov vyšetrovania trio obvinených finančnými prevodmi na základe údajne fiktívnych zmlúv medzi americkými firmami a Horizontom pripravilo nebankový subjekt v troch prípadoch o viac ako 800 miliónov korún.
3. mája 2006 - Senát Špeciálneho súdu v Pezinku na neverejnom zasadnutí rozhodol o zaistení majetku obžalovaných Vladimíra F. a Mariána Š. Špeciálny prokurátor obžaloval bývalého šéfa Horizontu Vladimíra F. a jeho spoločníkov Annu M., Františka M., a Mariána Š. z trestných činov podvodu a porušenia pravidiel v hospodárskom styku, ktorých sa mali dopustiť v súvislosti s krachom nebankových finančných inštitúcií. Do 4. januára 2002, kedy spoločnosti zavreli všetky svoje pobočky, uzatvorili viac ako 850 000 zmlúv a celková výška vkladov predstavovala takmer 63 miliárd Sk. Obžaloba vyčíslila škodu na viac ako 12 miliárd Sk, čo sú nevyplatené vklady.
18. mája 2006 - Výpoveďami troch svedkov pokračovalo hlavné pojednávanie Špeciálneho súdu v kauze Horizont Slovakia a BMG Invest s obžalovaným Vladimírom F. a spol. Senát vypočúval pracovníčky oboch firiem, najmä účtovníčky a ekonómky. Súd predvolal piatich svedkov a znalca z oblasti ekonomiky.
19. mája 2006 - Výnosy z podnikateľskej činnosti nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest nepostačovali ani na pokrytie ich prevádzkových nákladov. "Spoločnosti mali príjmy predovšetkým od klientov, od ktorých vyberali peniaze na základe zmluvy o pôžičke a zmluvy o tichom spoločenstve. Vyplácali neexistujúce podiely na zisku, keďže zisk nedosahovali," skonštatoval znalec z oblasti ekonomiky Milan Mozolák na hlavnom pojednávaní Špeciálneho súdu s obžalovaným Vladimírom F. a spol. v kauze Horizont a BMG. "Podľa doterajších poznatkov ekonómie a z praxe usudzuje, že nebolo možné otočiť peniaze s takým úrokom," zhodnotil Mozolák výšku sľubovaných úrokov pre vkladateľov. Podľa jeho slov na fungovanie firiem bolo nutné prijímať stále viac a viac vkladov. "Teoretická udržateľnosť tohto systému bola v počte obyvateľov, ktorí boli ochotní vložiť peniaze do spoločností," zdôraznil.
23. mája 2006 - Špeciálny súd odročil na neurčito hlavné pojednávanie s obžalovaným Vladimírom F. a spol. v kauze Horizont a BMG Invest.
16. júna 2006 - Na verejnosť prenikol údajný zoznam klientov skrachovaných nebankových subjektov BMG Invest a Horizont, ktorý obsahoval osobné údaje ako sú mená, priezviská, adresy, rodné čísla, čísla zmlúv, výšky vložených súm, percentuálne výnosy a dátumy výplaty. Otvorený list s údajmi dostali elektronickou poštou viacerí zástupcovia médií, pisateľ sa podpísal menom František M.
18. júla 2006 - Hlavné pojednávanie v kauze Horizont Slovakia a BMG Invest s obžalovaným Vladimírom F. a spoločníkmi sudkyňa Špeciálneho súdu v Pezinku zrušila. Dôvodom bola neprítomnosť obhajcu obžalovaného Františka M. aj jeho náhradníka.
11. septembra 2006 - Senát Špeciálneho súdu v Pezinku otvoril pokračovanie hlavného pojednávania v kauze Horizont Slovakia a BMG Invest s obžalovaným Vladimírom F. a spoločníkmi.
12. septembra 2006 - Senát Špeciálneho súdu v Pezinku pokračoval v pojednávaní v kauze Horizont Slovakia a BMG Invest s obžalovaným Vladimírom F. a spoločníkmi výpoveďami svedkov. Pred senát predstúpil aj bývalý hovorca oboch spoločností Alfonz Šuran. Poprel, že by BMG a Horizont lákali svojich klientov masívnou reklamnou kampaňou, ako mu kladie za vinu obžaloba.
18. septembra 2006 - Pojednávanie v kauze tunelovania BMG Invest a Horizont Slovakia s obžalovaným Vladimírom F. a spoločníkom, ktoré pokračovalo od 11. septembra, musel senát Špeciálneho súdu prerušiť pre hospitalizáciu jednej z obžalovaných Anny M. v košickej nemocnici.
28. septembra 2006 - Pojednávanie v kauze tunelovania BMG Invest a Horizont Slovakia pokračovalo na Špeciálnom súde vypočutím ďalších svedkov a čítaním listinných dôkazov.
29. septembra 2006 - Senát Špeciálneho súdu v Pezinku odročil hlavné pojednávanie v kauze tunelovania BMG Invest a Horizont Slovakia na 14. november 2006. Súd zamietol žiadosti obžalovaných Vladimíra F. a Mariána Š. o prepustenie z väzby na slobodu, pretože dôvody väzby podľa súdu naďalej trvali. Obžalovaní podali proti rozhodnutiu súdu sťažnosť, ktorú mal riešiť Najvyšší súd SR.
25. októbra 2006 - Bývalý šéf Horizont Slovakia Vladimír F. a jeho spoluobvinený Marián Š. zostali vo väzení. Najvyšší súd SR im predĺžil väzbu o štyri mesiace.
13. novembra 2006 - Špeciálny súd musel kvôli práceneschopnosti obžalovaného veľkopodnikateľa Jozefa M. odročiť na neurčito pojednávanie v kauze tunelovania BMG Invest a Horizont Slovakia. Senát zároveň nariadil Jozefovi M. poriadkovú pokutu vo výške 50 tisíc korún, pretože sa žiadnym relevantným spôsobom neospravedlnil z pojednávania. Obhajca Jozefa M. podal voči pokute sťažnosť. Súd zároveň zamietol žiadosť o prepustenie z väzby obžalovaného Dávida B.
14. novembra 2006 - Zmluvy medzi nebankovými subjektmi BMG Invest a Horizont Slovakia boli podľa ich bývalého právneho zástupcu Petra Vojčíka v poriadku. Vojčík však nevedel posúdiť ekonomickú relevantnosť týchto zmlúv a ich výhodnosť pre klientov firiem. Uviedol to na hlavnom pojednávaní Špeciálneho súdu v kauze tunelovania BMG Invest a Horizont Slovakia. Obžalovaný Vladimír F. vyhlásil, že zmluvy koncipovala na základe vzorovej zmluvy Vojčíkova právna kancelária. To potvrdil aj svedok.
22. novembra 2006 - Senát Špeciálneho súdu v Pezinku ukončil dokazovanie v kauzách týkajúcich sa tunelovania nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia s obžalovanými Vladimírom F. a Mariánom Š.
28. novembra 2006 - Na strane sudcov Špeciálneho súdu v Pezinku, ktorí prejednávali kauzu skrachovaných nebankových subjektov Horizont Slovakia a BMG Invest, nebola podľa hovorkyne súdu Kataríny Kudjákovej prekážka, ktorá by im bránila vo veci nestranne konať a rozhodnúť. Hovorkyňa tým reagovala na vyhlásenie obhajcov obžalovaných, podľa ktorých bol počas procesu vo viacerých prípadoch porušený zákon.
18. decembra 2006 - Špeciálny súd SR pristúpil k záverečným rečiam v kauze tunelovania nebankových subjektov BMG Invest a Horizont Slovakia s obžalovanými Vladimírom F., Annou M., Mariánom Š. a Františkom M. Záverečné reči sa mohli uskutočniť vďaka rozhodnutiu Najvyššieho súdu SR z 15. decembra, ktorým zamietol námietku obžalovaných voči senátu Špeciálneho súdu. Obhajcovia Mariána Š. a Anny M. požiadali v záverečných rečiach o oslobodenie svojich mandantov spod obžaloby z trestných činov podvodu a porušenia pravidiel v hospodárskom styku v kauze tunelovania BMG Invest a Horizont Slovakia. Prokurátor obom, ako aj Vladimírovi F. navrhol udeliť trest na hornej hranici možnej sadzby, ktorá je až 12 rokov.
9. januára 2007 - Najvyšší súd zamietol sťažnosť obžalovaných voči senátu Špeciálneho súdu, čím umožnil, aby senát vyniesol rozsudok.