Prezident Schuster venuje záver návštevy Libanonu prehliadke pamätihodností
Bejrút 4. apríla (TASR) - Prehliadkou pamätihodností Bejrútu a starobylého Byblosu terajšieho Džbejlu, ukončí dnes prezident Slovenskej republiky Rudolf Schuster trojdňovú oficiálnu návštevu Libanonskej republiky a popoludní bude vo svojej blízkovýchodnej ceste pokračovať návštevou Sýrskej arabskej republiky.
Pred vypuknutím pätnásť rokov trvajúcej občianskej vojny v roku 1975 a invázie izraelských vojsk bolo libanonské hlavné mesto, prezývané Paríž východu, prosperujúcim finančným a obchodným centrom Blízkeho východu. Napriek viditeľnému stavebnému ruchu sú dodnes v meste prítomné následky dlhotrvajúceho náboženského konfliktu v podobe zrúcaných či rozstrieľaných a opustených domov. Hoci Bejrút už desaťročie nerozdeľuje zelená línia na moslimskú a kresťanskú časť, v ťažko skúšanom meste sú mnohé objekty stále chránené ostnatými drôtmi a ozbrojenými hliadkami.
S prítomnosťou a bohatou minulosťou Bejrútu, ktorý založili okolo roku 1400 pred n. l. Feničania, aby sa neskôr stal obchodným centrom Byzantskej i Rímskej ríše, sa oboznámi slovenský prezident počas prehliadky Národného múzea a architektonických pamiatok mesta. Zavíta aj do neďalekého Byblosu, ktorý bol obývaný už pred 7000 rokmi a v treťom tisícročí pred n.l. sa stal najdôležitejším obchodným prístavom v oblasti.
Po rozlúčke s libanonským prezidentom Emilom Lahúdom odcestuje slovenský prezident Schuster do Damasku, kde večer začne oficiálnu návštevu Sýrie rokovaniami s prezidentom Bašarom Asadom.
Nútene nasadení pracovali pre rakúsku cirkev
Viedeň 4. apríla (TASR) - Na rakúskych cirkevných majetkoch Jedenspeigen a Obersiebenbrunn pracovalo počas druhej svetovej vojny 101 nútene nasadených zo zahraničia, ktorých identita je úplne alebo čiastočne známa. Informuje o tom denník Die Presse s odvolaním sa na výsledky pátrania cirkevného historika Maximiliana Liebmanna.
Na cirkevnom majetku Jedenspeigen pracovalo 61 nútene nasadených, u ktorých sa podarilo zistiť mená i krajinu pôvodu: 35 bolo z Ukrajiny, 14 z Poľska a 12 z Ruska. V aktoch boli vedení ako "sezónni robotníci".
Takéto označenie malo aj 122 osôb zo Slovenska a vtedajšej Tretej ríše. V akých podmienkach títo ľudia pracovali sa podľa Liebmanna nedá zistiť. Kvôli svojmu pôvodu sa na nich nevzťahuje ani rakúskym parlamentom schválená definícia nútene nasadenej osoby. Jedenspeigen bol v rokoch 1934-1946 prenajatý, no naďalej ho vlastnila cirkev.
O nútene nasadených na biskupskom majetku Obersiebenbrunn sa podarilo zistiť iba to, že tu pracovalo 40 ľudí z bývalého Sovietskeho zväzu.
Pátraním po nútene nasadených v cirkevných nemocniciach, na farách a ďalších zariadeniach poveril historikov rakúsky kardinál Christoph Schönborn. Kardinál prisľúbil, že cirkev odvedie za tieto osoby do fondu na odškodnenie "primeranú" čiastku.
Washington Times: SR je považovaná za vážneho kandidáta na vstup do NATO
Washington 4. apríla (TASR) - Súčasná prozápadná vláda v Bratislave sa pričinila o to, že Slovensko je považované za vážneho kandidáta na kreslo v exkluzívnom klube Severoatlantickej aliancie, napísal americký denník Washington Times, ktorý informuje o súčasnej návšteve štátnych tajomníkov ministrov zahraničných vecí krajín Visegrádskej štvorky vo Washingtone. Podľa denníka sa Slovensko ako jediná krajina Visegrádskej štvorky do NATO nedostala v dôsledku bývalého autoritatívneho režimu.
Washington Times cituje stanoviská štátnych tajomníkov k rôznym pálčivým otázkam, ktoré rezonujú v Európe. Námestník šéfa maďarskej diplomacie Ivan Baba v rozhovore s denníkom odmietol kritiku Severoatlantickej aliancie, ktorú niektorí obviňujú, že zapríčinila súčasnú napätú situáciu v Macedónsku. Maďarský politik naopak uviedol, že NATO zabránilo, aby sa kríza z Kosova rozšírila aj na iné oblasti a je stabilizujúcim faktorom. I. Baba podporil ďalšie rozšírenie Severoatlantickej aliancie, pretože to podľa neho prinesie väčšiu bezpečnosť na starom kontinente.
Prezident Schuster ukončil návštevu Libanonu a odcestoval do Sýrie
Bejrút 4. apríla (TASR) - Prvá historická návšteva prezidenta Slovenskej republiky Rudolfa Schustera v Libanonskej republike prispela k prehĺbeniu a upevneniu tradične priateľských bilaterálnych vzťahov a nadviazaniu na pozitívne aspekty spolupráce z obdobia existencie Československa. Zhodli sa na tom hlavy štátov oboch krajín Rudolf Schuster a Emile Lahúd na dnešnom rozlúčkovom stretnutí na záver trojdňovej oficiálnej návštevy Libanonu.
Obaja prezidenti konštatovali, že po podpise slovensko-libanonskej dohody o obchodnej spolupráci je v blízkej budúcnosti potrebné finalizovať ďalšie významné zmluvné dokumenty, s dôrazom na finančno-hospodársku oblasť, ktoré vytvoria inštitucionálny rámec pre širšiu ekonomickú a obchodnú interakciu. Zhodu názorov konštatovali aj v otázke riešenia zablokovaného mierového procesu na Blízkom východe, kde sú obaja prezidenti za dosiahnutie spravodlivého a komplexného mieru v súlade s rezolúciami OSN.
Pred odletom z Bejrútu si prezident Schuster s manželkou a členmi sprievodu našiel čas na prehliadku pamätihodností hlavného mesta. S bohatou minulosťou Bejrútu, ktorý založili Feničania okolo roku 1400 pred n.l., aby sa neskôr stal obchodným centrom Byzantskej i Rímskej ríše, sa oboznámil slovenský prezident počas prehliadky Národného múzea. Zavítal aj do starobylého mesta Byblos, ktoré bolo obývané už pred 7000 rokmi a v treťom tisícročí pred n.l. sa stalo najdôležitejším obchodným prístavom v oblasti.
Po oficiálnej rozlúčke s libanonským prezidentom Lahúdom odcestoval dnes popoludní slovenský prezident Rudolf Schuster do Damasku, kde večer začne oficiálnu návštevu Sýrskej arabskej republiky rokovaniami s prezidentom Bašarom al-Asadom. EK odmieta protesty krajín voči zaradeniu z hľadiska rizika BSE Brusel 4. apríla (TASR) - Rozdelenie krajín z hľadiska výskytu choroby šialených kráv (BSE) je výlučne vedeckou záležitosťou, ktorú na základe dostupných informácií uskutočnili experti nezávislí od Európskej komisie (EK). Krajiny, ktoré dnes protestujú proti zaradeniu do rizikovej skupiny, mali dostatok času poskytnúť Riadiacemu vedeckému výboru EÚ potrebné informácie. V Bruseli to dnes vyhlásila hovorkyňa EK pre zdravie a ochranu spotrebiteľov Beate Gminderová.
Hovorkyňa odmietla, že by krajiny ako Poľsko, Maďarsko, Slovensko či Česká republika, ktoré sa dostali do III. skupiny s vysokým rizikom výskytu BSE, boli nespravodlivo posudzované v porovnaní s členskými štátmi. "Je tu absolútne rovnoprávne zaobchádzanie s členmi EÚ a tretími krajinami," zdôraznila Gminderová. Reagovala tak na protesty Prahy, Varšavy a Budapešti voči hodnoteniu expertov.
Rozdelenie členských štátov EÚ z hľadiska rizika výskytu BSE uskutočnil Riadiaci vedecký výbor už vlani. Prípady BSE boli v tom čase potvrdené v Británii, Írsku, Belgicku, Luxembursku, Holandsku, Francúzsku, Portugalsku a Dánsku - tieto štáty sa dostali do štvrtej skupiny s potvrdeným rizikom choroby šialených kráv. Do tretej skupiny s vysokým, ale nepotvrdeným rizikom BSE, zaradil výbor Taliansko, Španielsko a Nemecko a do druhej, kde je riziko nepravdepodobné, ale nemožno ho vylúčiť, Rakúsko, Fínsko a Švédsko. Údaje o Grécku nemal výbor k dispozícii.
Podľa Gmidnerovej už vtedy mnoho krajín nebolo spokojných so svojím zaradením, vývoj však dal nakoniec za pravdu vedcom, keď sa prípady BSE vyskytli aj v štátoch, ktoré sa samé považovali za bezpečné.
Gminderová dnes pripustila, že zmena hodnotenia vedcov je možná. "Ako každý vedecký názor, aj tento sa neustále podrobuje prehodnocovaniu, všetky nové vedecké dôkazy a argumenty sa preskúmavajú," uviedla. Podľa expertov však prehodnotenie kategorizácie v dohľadnom čase neprichádza do úvahy. Vedecký výbor v hodnotiacom dokumente uznal, že v mnohých krajinách došlo k zlepšeniam v boji proti BSE, avšak tieto zmeny sa na skutočnom znížení rizika výskytu choroby prejavia až po istom čase.
Do bezpečnej prvej skupiny s vysoko nepravdepodobným výskytom BSE patrí podľa vedcov EÚ z európskych krajín len Nórsko, ďalej sú tam Argentína, Austrália, Botswana, Brazília, Chile, Namíbia, Nikaragua, Nový Zéland, Paraguaj, Singapur, Svazijsko a Uruguaj. Tieto krajiny nemusia pri exporte mäsa do EÚ odstraňovať tzv. rizikové materiály, ktorými sú oči, miecha, črevá či chrbtica. Štáty druhej a tretej skupiny, teda aj Slovensko, musia od 1. apríla rizikové tkanivá odstraňovať. Zo 198 bitúnkov na území SR je však podľa slovenských úradov na takéto opatrenia pripravených zatiaľ len 23.
Migaš oceňuje žičlivú atmosféru v Bundestagu pre integračné ambície SR
Berlín 4. apríla (TASR) - Predseda slovenského parlamentu Jozef Migaš si váži žičlivú atmosféru, ktorá panuje v nemeckom spolkovom sneme pri otázke našich integračných aktivít. Po dnešnom stretnutí s predsedom Bundestagu Wolfgangom Thiersem, na ktorého pozvanie sa Migašova cesta uskutočňuje, obaja najvyšší predstavitelia zákonodarných zborov deklarovali, že SR má všetky šance byť členom NATO a Európskej únie v horizonte najbližších dvoch respektíve piatich rokov. Cesta do NATO bude asi ľahšia, dodal predseda NR SR.
Thierse by bol rád, keby slovenská verejnosť nevnímala rozdielne názory na dĺžku prechodných období po vstupe do EÚ ako nejakú formu diskriminácie. Pripomenul, že je to nielen v záujme únie, ale aj všetkých kandidátskych krajín. Pochopiteľne je to otázka ďalších rokovaní, pričom Migaš svojho partnera ubezpečil, že nepredpokladá nejaký masívny exodus občanov SR za prácou do štátov EÚ. Predseda Bundestagu zdôraznil, že stanovenie dĺžky prechodných období súvisí v každom prípade s ochranou národných ekonomík, čo napríklad v prípade Španielska, Portugalska i Grécka malo pozitívny účinok.
Počas dnešných stretnutí J. Migaša s predsedami výboru pre obranu Helmutom Wieczorkom a výboru pre záležitosti EÚ Friedbertom Pflügerom sa hovorilo aj konkrétnych problémoch, ktoré Slovensko prekonáva pri napĺňaní svojich integračných ambícií - napríklad o miere nezamestnanosti, či kompatibilite našej armády.
Migaš zdôrazňoval, že na riešenie prvého problému môžu mať zásadný vplyv aj nemecké investície, ktoré doteraz vykazujú stále rastúci objem v celom hospodárstve. Predstavitelia nemeckého parlamentu, vrátane predsedu Thierseho, zdôrazňovali, že Slovensko je na dobrej ceste, aby negociačný proces zvládlo. Termín rozšírenia je ešte diskutovanou otázkou v krajinách únie, nič nie je definitívne rozhodnuté, preto sa musí slovenský parlament na tento okamžik dobre pripraviť, dodal jeho predseda.
Weiss poukázal na konferencii MPÚ na potrebu riešenia paradoxov sveta
Havana 4. apríla (TASR) - V kubánskej Havane pokračovala v utorok všeobecnou rozpravou 105. konferencia Medziparlamentnej únie (MPÚ), v rámci ktorej vystúpil s príspevkom aj predseda Zahraničného výboru NR SR Peter Weiss. Ako dnes informoval TASR, svoje vystúpenie zameral na potreby riešenia paradoxov a protirečení súčasného sveta.
Vedúci slovenskej delegácie poukázal najmä na skutočnosť, že zatiaľ čo si milióny ľudí nevedia predstaviť život bez internetu a ľudstvo komerčne využíva vesmír, na svete sú milióny analfabetov a ďalšie milióny umierajú od hladu alebo pre nedostatok liekov. Riešenie týchto problémov spočíva podľa Weissa v lepšej vzájomnej komunikácii a porozumení medzi krajinami a dialógu medzi civilizáciami. Ako ďalej podčiarkol, demokracia a rešpektovanie ľudských práv a politických slobôd sú podmienkou prosperity a mierového vývoja v každej krajine.
S prejavom v prvom výbore MPÚ vystúpil aj ďalší člen slovenskej delegácie Ivan Gašparovič, ktorý sa zameral na dodržiavanie princípov medzinárodného práva ako podmienky svetového mieru a bezpečnosti.
Slovenská delegácia navštívila v utorok aj elektráreň v meste Santa Cruz, kde Slovenské energetické závody Tlmače vyhrali medzinárodný tender na modernizáciou troch blokov tamojšej elektrárne v hodnote 30 miliónov amerických dolárov. Okrem toho majú šancu získať aj zákazku na výstavbu štvrtého bloku v hodnote až sto miliónov amerických dolárov, čo by znamenalo niekoľkoročnú pracovnú perspektívu pre 500 zamestnancov SEZ Tlmače.
Televízia TA3 rokuje s českou TV3
Praha 4. apríla (TASR) - Nová slovenská spravodajská televízia TA3, ktorá začne skúšobné vysielanie 1. augusta, rokuje o výmene spravodajských materiálov s českou metropolitnou televíziou TV3. Potvrdil to jeden z troch majiteľov spoločnosti CEN, ktorá vlastní licenciu na vysielanie TA3 a generálny riaditeľ stanice Martin Lengyel.
"Ponuka sa týka výmeny spravodajských materiálov v rozsahu, na akom sa dohodneme," povedal Lengyel, podľa ktorého teraz TA3 čaká na odpoveď českého partnera. "Avšak budeme mať v Prahe aj jeden štáb," dodal Lengyel. Prebiehajúce rokovanie dnes potvrdila aj hovorkyňa českej TV3 Barbora Bělíková. "K žiadnej dohode medzi TV3 a TA3 však zatiaľ nedošlo," povedala.
Nejde o prvé rokovanie medzi slovenskou TA3 a českou TV3. Koncom minulého roka navštívil Lengyel pražské sídlo TV3 a rokoval s jej generálnym riaditeľom Janom Obrmanom. "Áno, s pánom Lengyelom som sa raz zišiel, navštívil ma priamo tu a rokovali sme o možnostiach spolupráce," potvrdil Obrman, ktorý je však voči projektu čistej spravodajskej televízie skeptický.
Česká TV3 vysiela terestricky v Prahe, Hradci Králové a Jablonci nad Nisou. Snahou prevádzkovateľa je získať ďalšie regionálne kmitočty tak, aby mohol vytvoriť sieť krajských štúdií s regionálnym televíznym vysielaním. TV3 preto v pondelok podala v českej Rade pre rozhlasové a televízne vysielanie 39 žiadostí o ďalšie kmitočty a zároveň požiadala o predĺženie licencie na súčasné frekvencie.
Američan Mulford, obvinený z vraždy barovej tanečnice, mal priateľku v SR
Viedeň 4. apríla (TASR) - Hrôzostrašný nález objavil 20. septembra 1999 personál hotela v centre Viedne. V izbe číslo 33 ležalo v úložnom priestore postele mŕtve telo 44-ročnej Zlatevy S. z Bulharska, ktorá pracovala vo viedenskom nočnom klube ako tanečnica pod menom Gina a privyrábala si prostitúciou. Izbu si prenajal a zaplatil 23-ročný Američan Leonard Mulford, ktorý sa dnes zodpovedal pred Krajinským súdom vo Viedni.
Mulford sa priznal, že ženu uškrtil. Podľa informácie rakúskej agentúry APA sa vynesenie rozsudku očakáva vo štvrtok.
Ešte v USA sa Mulford zoznámil s istou Slovenkou a keďže ju zatúžil opäť vidieť, pricestoval v septembri 1999 do Európy. V Bratislave sa mu minuli peniaze. Napriek tomu sa dostal do Viedne a na platenie využíval najskôr kreditnú kartu svojich rodičov. Jeho otec ju ale nechal zablokovať práve v čase, keď chcel Mulford vyrovnať svoj účet vo viedenskom podniku Chez Nouz.
V nočnom podniku sa nezamestnaný mladý muž zabával vo veľkom štýle a jeho dobrú náladu s ním zdieľalo aj niekoľko pozvaných hostí. Pri platení navrhol tanečnici Gine, aby ho sprevádzala do jeho izby. Mladý muž síce objavil v kúpeľni nejaké peniaze, potom si však spomenul, že potrebuje ešte peniaze na vlakový lístok do Mníchova a svojej spoločníčke vystavil preto za jej služby šek. Gina ale trvala na výplate v hotovosti.
"Vznikla z toho riadna hádka," vyhlásil Mulford pred prísažným súdom. V návale zlosti schytila žena fľašu a mávala ňou výhražne okolo jeho hlavy. "Ja som na to len reagoval," vyhlásil obvinený.
Podľa posudku súdneho znalca umrela Gina po niekoľkominútovom škrtení. "Na svoj čin som nemal nijaké dôvody," tvrdil najskôr Mulford. Pri ďalšom vyšetrovaní uviedol, že konal pod vplyvom hnevu a rozčúlenia, pretože bol napadnutý.
Po tom, ako odpratal nehybné telo do úložného priestoru, vrátil sa chladnokrvne do Chez Nouz a začal sa dokonca rozčuľovať nad neprítomnosťou Giny. Tvrdil, že žena ho len pred pár minútami opustila aj s peniazmi. Nasledujúci deň odcestoval Mulford do cudziny, o týždeň ho na základe medzinárodného zatykača zadržali na parížskom letisku. Práve vtedy sa chcel vrátiť do USA.
Vo francúzskej vydávajúcej väzbe strávil Mulford viac ako 13 mesiacov. Túto skutočnosť, ktorá súvisela so sankciami EÚ voči Rakúsku a s následným prerušením kontaktov medzi rakúskou políciou a francúzskymi vyšetrovateľmi, dnes viedenský súd ostro skritizoval.