Niektorí politici majú podľa Rady Slovenskej televízie (STV) ambíciu zasahovať do rozhodovania manažmentu televízie. Radu znepokojili napríklad vyjadrenia podpredsedu ĽS-HZDS Milana Urbániho v rozhovore pre denník Sme, v ktorom hovoril o rozdelení vplyvu vládnych strán na STV.
"Takéto vyjadrenia sú snahou o porušenie zákona o STV, podľa ktorého je STV nezávislá verejnoprávna inštitúcia," konštatovala dnes Rada STV.
Podľa nedávnych vyjadrení Urbániho bolo dohodnuté, že politické strany v koalícii budú mať vplyv na niektoré aktivity v STV a preberú za ne zodpovednosť. ĽS-HZDS, ktorá ovládala televíziu za čias Igora Kubiša, mala "dostať" spravodajstvo. Už koncom decembra hnutie nového riaditeľa televízie Radima Hrehu označilo za úspech vládnuceho Smeru-SD.
Vyjadrenia jedného z popredných predstaviteľov ĽS-HZDS kritizoval aj bývalý šéf rady Miroslav Kollár, ktorý dnešnú debatu otvoril. "Vyplýva z nich, že je ambícia robiť politické dohody o personálnom obsadzovaní postov STV," povedal ČTK člen Rady Kollár.
Urbáni v rozhovore tiež povedal, že mu prekáža jednostranná ľavicová orientácia nového šéfa spravodajstva Jána Šmihulu. "Protestovali sme, pretože sme sa jasne dohodli, že keď bude zvolený nový riaditeľ STV, znovu si sadneme a povieme si mená," povedal.
Podľa kuloárnych informácii sa ĽS-HZDS snažila dosadiť do vedenia STV Pavla Hanzela, ktorý pôsobil na čele dvoch komerčných rádií, v spoločnosti Matador a agentúre SARIO. V decembrových voľbách bol tiež protikandidátom Hrehu, no získal len jeden hlas. Hreha dnes rade povedal, že Hanzela vymenuje za konateľa dcérskej spoločnosti 1.2 media, ktorá predáva reklamný čas televízie.
O politických tlakoch hovoril aj odvolaný šéf Reportérov STV Eugen Korda, riaditeľ STV ich však odmieta. Politiku ako dôvod svojho odchodu odmietajú aj bývalí štatutári STV Ľubor Košút a Branislav Zahradník, ktorý je členom opozičnej SDKÚ-DS.
Kollár tvrdí, že za predchádzajúce volebné obdobie nezaznamenal také otvorené snahy politických strán ovplyvňovať personálnu politiku. Kollár, ktorý obhajoval kroky bývalého riaditeľa televízie Richarda Rybníčka, blízkeho dnešnej opozícii, si vraj nevšimol, že by strany dosadzovali konkrétnych ľudí do manažmentu.
Podozrivé zmluvy v STV preveria po audítoroch aj právnici
Generálny riaditeľ Slovenskej televízie (STV) Radim Hreha dnes informoval Radu STV o ďalších krokoch v súvislosti s forenzným vyšetrovaním vybraných zmlúv medzi STV a jej dcérskymi spoločnosťami. Zo zistení audítorskej spoločnosť PricewaterhouseCoopers (PWC) Slovensko, ktorá začala audit niekoľkých desiatok neštandardných zmlúv v septembri a dnes rade predložila jeho závery, vyplýva viacero formálnych, vecných aj právnych pochybení. To, či nimi bol porušený zákon, však musia posúdiť právnici.
Ako pre médiá uviedol podpredseda Rady STV Peter Malec, generálny riaditeľ si vytypuje oblasti, v ktorých forenzný audit určil, že došlo k niečomu, čo by mohlo naznačovať porušenie zákona a tam pôjde hĺbkovo. Prvé výsledky by mohli byť podľa Maleca známe v lete. Je to však záležitosť, ktorá potrebuje čas, upozornil podpredseda Rady STV. Hreha chce najprv vybrať ľudí, ktorí zhromaždia podklady. Na ich základe situáciu vyhodnotí a predloží podklady advokátskej kancelárii, ktorá odporučí ako ďalej postupovať a prípadne povie, či bol porušený zákon.
Bez ohľadu na prešetrovanie zmlúv považuje Hreha za nevyhnutný aj audit v dcérskych spoločnostiach STV. "Trošku" im nedôveruje, lebo ich Rada STV nemôže priamo kontrolovať. V budúcnosti plánuje ich zrušenie a ich činnosť, pravdepodobne s výnimkou predaja reklamy, by od 1. januára 2008 prešla do štruktúry STV. Priamo chce mať na starosti nielen komunikáciu s verejnosťou, ale i personálny útvar, právny útvar, kontrolu. Hreha upozornil, že STV bude musieť personálne doplniť kontrolný útvar, kde je len jeden zamestnanec.
V súvislosti s odporúčaním audítorov a Dozornej komisie STV chce venovať čo najviac pozornosti kauze so štúdiom Beta. Hreha pre médiá uviedol, že Ústavný súd SR už prijal sťažnosť STV. Pokiaľ sa dokáže, že STV nevypovedala obchodné zmluvy so štúdiom Beta právoplatne a príde na rad odškodnenie, bude sa snažiť zreálniť jeho výšku. Hreha predpokladá, že by išlo o nižšiu sumu ako žiadajú majitelia štúdia Beta a rád by sa v tomto prípade dohodol mimosúdne. Majitelia štúdia Beta vyčíslili náhradu do približne 790 miliónov korún.
Radim Hreha tiež radu informoval, že nesúhlasí s medializovaným zámerom zriadiť nový štátny úradu na výber koncesií za verejnoprávny rozhlas a televíziu. Podľa informácií z médií by mal úrad podliehať priamo ministrovi kultúry. Jeho rozpočet by mali hradiť SRo a STV, ktoré by však naň nemali dosah. Hreha verí, že sa mu podarí obhajovať záujmy STV v procese tvorby nových pravidiel výberu koncesií čo najlepšie.
Autor: zh