závode Čierny Balog. Ďalší po výstreloch poľovníkov padli v odštepných závodoch Košice a Žarnovica. Po jednom ulovili aj na Podpoľaní v závode Kriváň, v Liptovskom Hrádku a pri Námestove. Medveďa skolil aj pytliak pri Rožňave v poľovnom revíre Bučina a jedno mláďa zahynulo v poľovnom revíre Fatra-Prašivá pri Liptovskom Hrádku.
Ako pre TASR uviedol Pavol Fabian, vedúci odboru poľovníctva Lesov SR, Generálne riaditeľstvo Banská Bystrica, lov na tieto naše najväčšie šelmy, povolený do konca minuloročného decembra, nebol úspešný. Znovu sa na ne bude môcť poľovať až na jeseň, pretože na jar je ich lov zakázaný. Predpokladaný počet zabitých medveďov koncom minulého roku bol až 35.
Medvede sa môžu loviť iba za veľmi prísnych podmienok a na miestach vopred určených rezortom životného prostredia. Na ich nalákanie sa napríklad nesmie použiť návnada z domácich hospodárskych zvierat. Keďže na jeseň majú dostatok podkožného tuku a viac-menej iba putujú po svojich revíroch, ich lov je sťažený.
Záujem zahraničných, ale aj domácich poľovníkov o poľovačku na tieto šelmy v slovenských horách je menší aj preto, lebo sa môžu loviť len troj a štvorročné jedince s hmotnosťou do sto kilogramov. Každého uloveného medveďa odmerajú a odvážia pracovníci ochrany životného prostredia. V prípade, že lesníci nedodržia určené podmienky a lovec zastrelí ťažšieho medveďa, finančne ich sankcionujú. Zahraniční poľovníci preto uprednostňujú revíry v Rumunsku, Rusku a ďalších štátoch. Môžu tam loviť aj kapitálne jedince. Za uloveného medveďa s hmotnosťou do 80 kilogramov treba na Slovensku zaplatiť maximálne 93 tisíc korún. Poplatok za medveďa do 100 kilogramov je najviac 104 tisíc korún.
Lesníci odhadujú, že na Slovensku žije 800 až 900 medveďov. Na niektorých miestach sa premnožili, a preto sa sťahujú aj do južnejších a západnejších lesnatých častí krajiny, kde však nenachádzajú celkom vyhovujúce podmienky. K rýchlemu rozmnoženiu týchto šeliem najmä od 70. rokov prispelo okrem prísnej ochrany aj to, že nemajú silnejšieho prirodzeného nepriateľa. Najpočetnejšie stavy medveďov sú na Horehroní a v pôsobnosti OZ Prievidza a Liptovský Hrádok. Pomerne veľa ich žije v Nízkych Tatrách, Slovenskom Rudohorí, vo Veľkej Fatre, ale aj v Inovci, Gaderskej doline a ďalších lokalitách.