Trenčín 11. januára (TASR) - Mesto Trenčín v žiadnom prípade podľa hovorcu primátora Tibora Hlobeňa nebude súhlasiť s výstavbou skladu s nebezpečnými odpadmi v blízkosti sídliska Pod Sokolicami. Zámer vybudovať sklad odpadov vrátane nebezpečných poslala trenčianska strojárska firma Trens začiatkom januára na posúdenie úradom. Vyjadriť sa k nemu v lehote troch týždňov musí aj mesto.
Na skladovanie odpadov chce firma využiť chátrajúce zásobníky na mazut a ďalšie priestory. V blízkosti stoja obytné domy a hospic, v ktorom je aj domov dôchodcov. V Trenčíne sa rozšírila informácia, že v pozadí zámeru je firma Detox, ktorej v minulom roku zhoreli dva sklady s nebezpečnými látkami v Bratislave a Rimavskej Sobote. Trens by vraj mal Detoxu predať časť areálu.
Konateľ Detoxu Loránt Vojček poprel, že by s firmou Trens spolupracovali. "Ani neviem, že taká firma existuje," reagoval. Vojček tvrdí, že v budúcnosti neplánuje prevádzku Detoxu v Trenčíne. "To neznamená, že v podstate raz prečo nie, život prináša zmeny," dodal.
Spoluprácu s Detoxom popiera aj Trens. "Informácie nie sú pravdivé. So spoločnosťou Detox na projekte nespolupracujeme. S firmou Detox sme nikdy nerokovali, ani o tom neuvažujeme a nepripravujeme odpredaj časti areálu tejto firme," uviedol dnes v písomnom stanovisku generálny riaditeľ firmy Trens Richard Kadlec. Na otázku, prečo firma považuje lokalitu v blízkosti obytných domov a hospicu za vhodnú na skladovanie nebezpečných odpadov, neodpovedal. "Zatiaľ ide čisto o projekt, i to len v rozsahu zberného dvora. V lokalite závodu Trens sa žiadna skládka a ani likvidácia prevádzkovať nebude. Odpad sa po roztriedení bude obratom odvážať na likvidáciu špecializovaným firmám," napísal Kadlec.
Zámer Trensu dostal Obvodný úrad životného prostredia v Trenčíne, ktorý ho rozoslal ďalším inštitúciám na vyjadrenie. Prednostka úradu Viera Glesová potvrdila, že firma chce vo svojom areáli skladovať a zhromažďovať odpady vrátane nebezpečných. V predloženom zámere uvádza široké spektrum odpadov, ktoré by mali zvážať z Trenčianskeho a Žilinského kraja. Firma plánuje začať s prevádzkou skladu už v tomto roku, keď by areálom malo prejsť 800 ton odpadov. V roku 2008 by to malo byť 3000 ton a v roku 2009 až 5000 ton odpadov. Denná kapacita skladu by mala byť 300 ton. Odpady budú zhromažďované v sudoch s objemom 200 litrov a v kontajneroch s objemom od jedného do 10 metrov kubických. Zo skladu ich budú odvážať na ďalšie spracovanie.
"Je to v štádiu zisťovacieho konania podľa zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie," povedala Glesová. Obvodný úrad životného prostredia na základe vyjadrení inštitúcii vypracuje záverečné stanovisko, z ktorého vyplynie, či bude potrebné ďalšie hodnotenie zámeru podľa zákona EIA. rt som