SME

Klaus počas autogramiády rozdal desiatky podpisov

Bratislava 11. januára (TASR) - Počas prvého dňa návštevy Slovenska podpísal český prezident Václav Klaus v jednom z bratislavských kníhkupectiev desiatky ...

(Zdroj: ČTK/Koller Jan)

Bratislava 11. januára (TASR/ČTK) - Počas prvého dňa návštevy Slovenska podpísal český prezident Václav Klaus v jednom z bratislavských kníhkupectiev desiatky svojich aktuálnych publikácií Rok třetí, Ekonomie a ekonomika. "Slovensko je jediná krajina na svete, kde môžem mať autogramiádu knižky bez toho, aby išlo o jej preklad. To je obrovská výhoda," povedal na úvod.

Posledné predstavovanie jeho diel na verejnosti bolo v Grécku a južnej Afrike, kde išlo o cudzojazyčné vydania. "Na Slovensku je to úplne inak, tu je tá čeština ešte stále zrozumiteľná, čomu som naozaj veľmi rád," skonštatoval Klaus.

SkryťVypnúť reklamu

Pred niekoľkými dňami skončil pre neho štvrtý rok v prezidentskom kresle a ako pred novinármi priznal, dnes ráno sa pred odletom do Bratislavy zastavil vo svojej kancelárii, aby odovzdal definitívnu verziu predslovu ku knihe Rok štvrtý. Tá bude obsahovať eseje, prejavy a články za ostatné obdobie jeho mandátu. Dielo by malo vyjsť 7. marca, v deň výročia Klausovej inaugurácie do prezidentského úradu.

Václav Klaus je literárne veľmi činný, vydal už vyše 30 titulov. Najväčšieho čitateľského ohlasu dosiahli knihy Nadoraz, Narovinu a Země, kde se již dva roky nevládne. Publikuje od roku 1965 a jeho práce sú zamerané hlavne na problematiku makroekonómie, ekonomickej rovnováhy, inflácie a dejín ekonomických teórií.

Klaus v diskusii s podnikateľmi nezaprel v sebe euroskeptika

Vstup Slovenska a česka do Európskej únie (EÚ) v máji 2004 nepriniesol obom krajinám z krátkodobého pohľadu žiadne výrazné ekonomické efekty. Uviedol to dnes český prezident Václav Klaus počas diskusie v rámci HNClubu s podnikateľskou verejnosťou. Klaus tak potvrdil svoju povesť euroskeptika a kritizoval európsky integračný proces a jeho dopady na členské krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

"Nedošlo k akémukoľvek merateľnému vplyvu na ekonomický rast Slovenska alebo Česka," zhodnotila česká hlava štátu viac ako dvojročné obdobie od začlenenia oboch krajín do EÚ.

Podľa Klausa, ktorý sa ešte v roku 1989 stal vtedajším federálnym ministrom financií, má prebiehajúca európska integrácia skôr negatívny vplyv na ekonomický rast a ešte horší dopad v oblasti politiky.

Diskutabilný je podľa neho napríklad prínos nedávno schváleného programu REACH, ktorý si okrem iného vyžiada miliardové investície v oblasti chemického priemyslu. "Je to najdesivejšia vec, ktorá v Európskej únii vznikla," vyhlásil.

Smernicu o regulácii chemických látok, takzvaný program REACH, schválili europoslanci v polovici minulého decembra. Cieľom programu je zhromaždiť všetky dostupné informácie o zhruba 30.000 chemických látkach, ktoré sú na európskom trhu. Kompletná databáza by sa mala vytvoriť počas nasledujúcich 11 rokov. Slovenské aj české podniky upozornili, že splnenie programu môže ohroziť ich existenciu, pretože si vyžiada vysoké dodatočné náklady.

SkryťVypnúť reklamu

Lisabonskú stratégiu, podľa ktorej sa únia má stať v najbližších rokoch najkonkurencieschopnejším svetovým zoskupením, Klaus považuje za "pokus nátlakovej skupiny ľudí o získanie výhod". "Je to lobistický proces uchádzania sa o verejné peniaze," myslí si. Európska ekonomika podľa neho v poslednej dekáde rastie najpomalšie spomedzi významných ekonomických centier a tempo jej rastu navyše očividne klesá.

Klausovi chýba výhľad na slovenské hory

Výhľad na slovenské hory chýba českému prezidentovi Václavovi Klausovi. Posťažoval sa na to novinárom po stretnutí s prezidentom Ivanom Gašparovičom v Prezidentskom paláci.

"Pre mňa myšlienka byť tak niekde pri Liptovskom Mikuláši a pozerať sa na sever, na Západné Tatry a Chočské pohorie, a na juh, na Nízke Tatry, mne to chýba a veľmi sa na to teším," uviedol. Hlava našich západných susedov navštívi sever Slovenska v piatok. Na obed sa v Liptovskom Mikuláši stretne s predsedom Žilinského samosprávneho kraja Jurajom Blanárom a tým sa jeho diplomatické povinnosti skončia. Dvojdňovú pracovnú návštevu Slovenska zavŕši súkromným programom.

SkryťVypnúť reklamu

Na Liptove bol Václav Klaus údajne ostatnýkrát v roku 1996, okolie si aj napriek tomu dobre pamätá. "Keď mi predložil protokol minútovník s popisom cesty z Bobrovca do Demänovej, protestoval som, že to trvá oveľa viac ako desať minút," pochválil sa český prezident.

Rozposielanie osobných listov poslancom je štandardnou metódou

To, že český premiér Mirek Topolánek zaslal poslancom za ČSSD list, v ktorom argumentuje, prečo by mali jeho vládu podporiť, považuje prezident ČR Václav Klaus za štandardnú metódu.

"Myslím si, že rozposielanie osobných listov všetkým poslancom, je vo svete úplne štandardným dokumentom," povedal dnes Klaus novinárom počas dvojdňovej návštevy Slovenska. Podľa neho aj americký prezident Bush má vo zvyku volať kongresmanom rôznych strán, aby hlasovali za jeho návrhy. "To, že predseda dnešnej vlády zvolil túto metódu, ja si myslím, že na tom nie je vôbec nič zlé," doplnil český najvyšší ústavný činiteľ.

SkryťVypnúť reklamu

Nová česká vláda premiéra Mirka Topolánka sa bude uchádzať o dôveru Poslaneckej snemovne v piatok 19. januára. Po tom, ako v stredu skrachovali rozhovory členov vládnej koalície s predstaviteľmi ČSSD pred televíznymi kamerami, sa Topolánek rozhodol apelovať na poslancov priamo. Premiér zaslal v stredu večer e-mailom a dnes aj poštou všetkým poslancom zvoleným za ČSSD list, v ktorom argumentuje, prečo by mali jeho vládu podporiť, či tolerovať.

Hlavným argumentom Topolánka v liste je konštatovanie, že spoločné vládnutie ODS a ČSSD nie je možné bez spreneverenia sa programu jednej zo strán a že sociálna demokracia má prijať dôstojnú opozičnú rolu. Premiér dokonca ponúkol poslancom opozičnej ČSSD, že by mohli byť členmi spoločných komisií pre prípravu reforiem zdravotníctva a bezpečnostných zložiek.

SkryťVypnúť reklamu

Aktualizované 18:30

Autor: emb

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 826
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 302
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 994
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 047
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 545
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 362
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 460
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 2 422
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu