BRATISLAVA 12. januára (SITA) - Únia miest Slovenska (ÚMS) dnes požiadala generálneho prokurátora, aby napadol na ústavnom súde novelu zákona, ktorou sa presúva financovanie neštátnych základných umeleckých škôl (ZUŠ) a školských zariadení (ŠZ) zo štátu na samosprávy.
Tento krok podporuje aj Združenie zriaďovateľov a riaditeľov súkromných škôl Slovenska. Ako pre agentúru SITA povedal jeho predseda Gabriel Rovňák, na budúci týždeň bude rokovať s predstaviteľmi ÚMS aj o tejto ich žiadosti. Oslovili sme už aj poslancov, ktorých sme žiadali, aby podali podnet na ústavný súd, ale je to zdĺhavé, dodal Rovňák.
Predstavitelia únie sú presvedčení, že generálny prokurátor im vyhovie a uplatní svoje ústavné právo. V žiadosti uvádzajú viacero dôvodov, prečo by tak mal urobiť. Podľa nich novela prikazuje samosprávam, ako majú použiť peniaze z vlastných príjmov. Podľa ÚMS je to v rozpore s fiškálnou decentralizáciou. Ďalej poukazujú aj na to, že zákon vyšiel v Zbierke zákonov 29. decembra a účinnosť nadobudol 1. januára. "Nie je v súlade s princípom právnej istoty, aby sa za tak krátky čas na túto skutočnosť všetky dotknuté subjekty riadne pripravili," uvádza sa v žiadosti pre generálneho prokurátora, ktorú agentúre SITA poskytol generálny sekretár ÚMS Marián Minarovič.
Podľa ÚMS ústava dovoľuje zákonom zasahovať do povinností obcí, ale "obsahom takéhoto zákona nemôže byť čokoľvek." Zákonodarca by nemal stanovovať obciam "akékoľvek úlohy. Význam a zmysel samosprávy by tak bol úplne potlačený." ÚMS nesúhlasí ani s tým, že podľa novej úpravy musia financovať aj tie neštátne ZUŠ a ŠZ, ktoré nezriadili, iba sídlia na území obce alebo mesta. Argumentujú tým, že o zaradení neštátnych ZUŠ a ŠZ do siete rozhoduje ministerstvo školstvo, ale ich financovanie presunul na samosprávy. "De facto štát rozhoduje a obce platia," píše sa v žiadosti. Únia tvrdí, že obce samostatne rozhodujú o prioritách, ktoré potom financujú. V tomto prípade štát ustanovuje potrebu obce, ktorú má táto financovať, avšak bez toho, aby ona samotná o tom rozhodla. Podľa ÚMS protiústavná je aj trojročná finančná garancia, na základe ktorej obce a mestá musia poskytnúť neštátnym ZUŠ a ŠZ najmenej 90 % financií.
Podnet na ústavný súd zvažuje aj Združenie miest a obcí Slovenska. Podľa jeho predsedu Michala Sýkoru rozhodnú sa podľa toho, ako dopadnú rokovania s ministerstvom financií o mimoriadnej dotácii. Rezort pripravuje návrh, ktorý bude schvaľovať vláda.