Trenčín 12. januára (TASR) - Spolumajiteľ firmy Detox Marek Béreš vypracoval odborný posudok na sklad odpadov, ktorý chce strojárska firma Trens vybudovať v Trenčíne v blízkosti sídliska Pod Sokolicami. TASR to zistila z verejne prístupných dokumentov.
Firma Detox popiera, že by spolupracovala na príprave skladu v Trenčíne, kde by mali byť zhromažďované aj nebezpečné odpady. Vo štvrtok cez PR agentúru rozoslala médiám stanovisko, že odmieta spájanie svojho obchodného mena s plánovanou výstavbou skladu. "Ani neviem, že taká firma existuje," povedal v stredu pre TASR konateľ Detoxu Loránt Vojček o firme Trens.
Béreš dnes pre TASR povedal, že ho oslovili projektanti, ktorí projekt vypracovali pre Trens. Označil to za náhodu. "V tomto prípade vystupujem ako fyzická osoba, ktorá má oprávnenie na takúto činnosť. Som zapísaný v zozname," uviedol.
Projektovú dokumentáciu firme odobril: "Dal som im nejaké podmienky, ktoré musia splniť a môžu sa pustiť do ďalšieho stupňa." Dodal, že projekt neposudzoval z hľadiska zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.
Podľa konateľa Detoxu Vojčeka spoločnosť "momentálne neplánuje spustenie nových prevádzok v žiadnom ďalšom meste alebo obci na Slovensku". Detox sa dostal do povedomia verejnosti v minulom roku, keď mu zhoreli dva sklady s nebezpečnými látkami v Bratislave a Rimavskej Sobote.
Spoluprácu s Detoxom popiera aj Trens. "Informácie nie sú pravdivé. So spoločnosťou Detox na projekte nespolupracujeme. S firmou Detox sme nikdy nerokovali, ani o tom neuvažujeme a nepripravujeme odpredaj časti areálu tejto firme," uviedol vo štvrtok v písomnom stanovisku generálny riaditeľ firmy Trens Richard Kadlec.
Na skladovanie odpadov chce firma využiť chátrajúce zásobníky na mazut a ďalšie priestory. V blízkosti stoja obytné domy a hospic, v ktorom je aj domov dôchodcov. Zámer vybudovať sklad poslal Trens začiatkom januára na posúdenie úradom. Uvádza v ňom široké spektrum odpadov, ktoré by mali zvážať z Trenčianskeho a Žilinského kraja. Firma plánuje začať s prevádzkou skladu už v tomto roku, keď by areálom malo prejsť 800 ton odpadov. V roku 2008 by to malo byť 3000 ton a v roku 2009 až 5000 ton odpadov. Denná kapacita skladu by mala byť 300 ton. Odpady budú zhromažďované v sudoch s objemom 200 litrov a v kontajneroch s objemom od jedného do 10 metrov kubických. Zo skladu ich budú odvážať na ďalšie spracovanie.
"Zatiaľ ide čisto o projekt, i to len v rozsahu zberného dvora. V lokalite závodu Trens sa žiadna skládka a ani likvidácia prevádzkovať nebude. Odpad sa po roztriedení bude obratom odvážať na likvidáciu špecializovaným firmám," napísal Kadlec.
Mesto Trenčín podľa hovorcu primátora Tibora Hlobeňa nebude súhlasiť s výstavbou skladu s nebezpečnými odpadmi v blízkosti sídliska.
rt pa