BRATISLAVA 12. januára (SITA) - Premiér Robert Fico sa opäť chystá do zahraničia. Po návšteve Líbye 20. a 22. januára by mal začiatkom februára odísť na niekoľko dní do Číny. Oficiálne pozvanie pre predsedu vlády odovzdal Peking ministrovi zahraničných vecí Jánovi Kubišovi, ktorý v Číne rokoval 19. až 21. decembra. "Čínska strana potvrdila záujem o uskutočnenie oficiálnej návštevy predsedu vlády SR R. Fica v ČĽR v prvom štvrťroku 2007. Indikovaný konkrétny termín bol následne potvrdený diplomatickou cestou," uvádza Ministerstvo zahraničných vecí (MZV) SR v správe o Kubišovej ceste, ktorú v stredu prerokuje vláda. Kubiš predbežne navrhol, aby tento rok navštívili Čínu aj ministri hospodárstva a obrany. Na Slovensko tiež pozval čínskeho ministra zahraničných vecí a tlmočil pozvanie pre čínskeho prezidenta.
Cieľom plánovaných kontaktov má byť podľa správy MZV SR skvalitnenie bilaterálnych vzťahov najmä v ekonomickej oblasti, podpis pripravovaných rezortných dohôd a získanie oficiálnej podpory pre konkrétne projekty v energetike. Kubiš v Pekingu potvrdil pridržiavanie sa politiky jednej Číny vo vzťahu k Taiwanu a zdôraznil potrebu mierového riešenia taiwanskej otázky cestou dialógu. Čína má záujem o nadviazanie bližších kontaktov medzi Komunistickou stranou Číny a vládnymi i opozičnými politickými stranami v SR.
Kubiš v Číne hovoril aj o reforme BR OSN a podporil zaradenie Nemecka a Japonska medzi stálych členov. Informoval, že počas predsedníctva Slovenska v Bezpečnostnej rade vo februári 2007 chce Slovensko otvoriť diskusiu, zameranú na problematiku reformy bezpečnostného sektora a naštartovať tak proces, ktorý v OSN povedie k vypracovaniu novej koncepcie reformy. SR podporuje činnosť Rady pre ľudské práva a verí, že tento nový orgán prispeje k efektívnej podpore dodržiavania ľudských práv vo svete. J. Kubiš zároveň požiadal o podporu kandidatúry SR za člena Rady pre ľudské práva v rokoch 2008-2011. ČĽR požiadala o podporu do hospodárskeho a sociálneho výboru OSN na roky 2008-2010.
SR ako člen Európskej únie aktívne podporuje rozširovanie a prehlbovanie štruktúrovanej spolupráce medzi Európskou úniou a Čínou v súlade s budovaním strategického partnerstva. Čína a Európa by mali vytvárať podmienky na užšie partnerstvo, ktoré povedie k zdieľaniu zodpovednosti za riešenie kľúčových globálnych otázok. Čína vníma SR ako dôležitého člena EÚ a rozšírenie bilaterálnych kontaktov chápe aj v rámci vzťahov EÚ – Čína. ČĽR má záujem posunúť politické a ekonomické vzťahy s EÚ na novú úroveň. Z tohto pohľadu súhlasí s pozitívnymi pasážami záverov EÚ z decembra 2006 k strategickému partnerstvu, má však výhrady k niektorým častiam o ČĽR. Prekáža jej aj embargo na dovoz zbraní a vojenského materiálu z Európskej únie, ako aj to, že Brusel doteraz neschváli pre Čínu štatút trhovej ekonomiky.
Rokovania ministra Kubiša v Pekingu sa podľa správy, ktorú predkladá vláde, "uskutočnili v dobrej atmosfére, prispeli k skvalitneniu slovensko-čínskej spolupráce vo všetkých oblastiach spoločného záujmu a vytvorili priaznivé podmienky pre rokovania predsedov vlád v roku 2007. Návšteva ministra J. Kubiša prispela k prehĺbeniu pragmaticky orientovaných partnerských vzťahov a v širšom kontexte k posilneniu zahraničnopolitického postavenia SR." Kubiš poskytol rozhovor čínskej spravodajskej televízii CCTV9 a čínskemu štátnemu rozhlasu.