Revúca 13. januára (TASR) - Veľká regionálna spaľovňa odpadu, ktorú v minulosti chcela krajská samospráva v Banskej Bystrici vybudovať v niektorých vytypovaných lokalitách stredného Slovenska, nebude najnovšie ani v Revúcej. Proti sa okrem obyvateľov postavilo aj nové vedenie mesta.
Spaľovňu už odmietli obyvatelia v Dubovej, R. Sobote, Hliníku nad Hronom i v Tornali. Jej stavba sa nepozdáva ani súčasnej primátorke Revúcej Eve Cireňovej. Podľa jej slov by mesto malo skôr využiť prírodné podmienky okolia na rozvoj cestovného ruchu, ako na stavbu spaľovne odpadu. Výstavbou spaľovne by sa zničili danosti regiónu, tvrdí.
Diskusiu o možnosti výstavby spaľovne odpadu vyvolalo ešte vlani bývalé vedenie mesta. Spaľovňa mala podľa návrhu stáť v lokalite Tehelňa. Zámer sa však nestretol s podporou obyvateľov ani starostov okolitých obcí. Tí zorganizovali proti jej realizácii aj petíciu, pod ktorú sa podpísalo asi dvetisíc obyvateľov mesta a okolitých obcí. Proti bola aj rada Regionálneho združenia miest a obcí stredného Gemera.
Podľa odporcov výstavby je spaľovňa odpadov najdrahším zariadením na likvidáciu tuhého komunálneho odpadu. Aby sa splatili obrovské náklady na výstavbu, je nutné spaľovať veľké množstvá odpadu a zabezpečiť jeho plynulý prísun, píše sa v stanovisku poslancov blízkej obce Mokrá Lúka. To má za následok tendenciu nerozvíjať triedený zber pre recykláciu, lebo tým sa odoberá spaľovni vstupná surovina - zdroj príjmu - a zároveň zvážať odpad do spaľovne zo širokého okolia.
Navyše, pri získavaní energie dosahujú spaľovne odpadov len veľmi malú účinnosť - t. j. 15 - 20 percent, produkujú však veľké množstvo spalín (na 1 tonu spáleného odpadu vzniká cca 6000 metrov kubických spalín). A tie obsahujú ťažké kovy a zlúčeniny aromatických uhľovodíkov s chlórom-dioxíny a furány, ktoré patria medzi najjedovatejšie látky.