Bratislava 13. januára (TASR) Ceny ropy a ropných produktov v SR sa mali podľa dohody vlády so Slovnaftom udržať nezmenené 24 dní po prerušení dodávok ropy z Ruska. V dnešnej diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy to uviedol minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.
V záujme zvýšenia miery istoty hľadajú preto experti vlády, Slovnaftu a Transpetrolu spôsoby diverzifikácie zdrojov a prepravných ciest ropy. Reálnymi možnosťami by sa do konca júna mala zaoberať vláda. Do úvahy prichádza dovoz ropy ropovodom Adria, kaspickej ropy cez Odesu-Brody, či spojenie ropovodu medzi Bratislavou a Schwechatom. "Alternatív je viac, všetky sú však drahšie, než súčasné riešenie," zdôraznil Jahnátek. Cenu diverzifikácie považuje vzhľadom na výkonnosť slovenskej ekonomiky za veľmi dôležitý faktor. "Otázka je, či chceme diverzifikovať prepravné cesty, alebo chceme diverzifikovať zdroje, odkiaľ budeme čerpať," pripomenul minister s tým, že čím bude vyššia istota dodávok ropy, tým vyššia bude aj jej cena. Najvýhodnejšiu alternatívu k dnešnému spôsobu, ktorý predstavuje plnú závislosť na Rusku, však nechcel konkretizovať.
Podľa poslanca Národnej rady (NR) SR za SMK Lászlóa Gyurovszkého najdôležitejšia bude dohoda troch aktérov - Slovnaftu, Transpetrolu a štátu. "Ani jeden hráč z týchto troch nemôže samostatne konať," spresnil. Za najlacnejšie považuje využitie ropovodu Adria, aj keď v Balkáne vidí, podobne ako v Bielorusku, isté politické riziko. Všetky ostatné alternatívy diverzifikácie vyhodnotil Gyurovszky ako drahšie. Zdôraznil však, že rozhodovať by sa malo podľa nákladov na jednotlivé riešenia, ktoré by mala vláda vo svojej koncepcii kvantifikovať. Jahnátek plánuje v najbližších dňoch pripraviť manuály pre krízové situácie počas výpadkov plynu, ropy a elektrickej energie. Ďalším jeho krokom bude príprava koncepcie energetického zásobovania Slovenska v kontexte susedského štátu s tranzitnými krajinami a jej predloženie na rokovanie vlády. "Aj Európska komisia musí začať riešiť energetickú bezpečnosť Európy, a to ako spojených štátov európskych," vyhlásil minister. Krajiny by mali podľa neho zosúladiť svoje pohľady a priority, aby sa vytvoril jednotný európsky priechodný systém s dostatočným prenosovým profilom na hraniciach. Potrebu aktívnej pozície Slovenska v európskej diskusii o energetike zdôraznil aj László Gyurovszky.
Riaditeľ Výskumného centra Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba považuje v tejto súvislosti takisto za nevyhnutné, aby sa "Slovensko zapojilo do tvorby spoločnej európskej energetickej politiky, ktorá by garantovala bezpečnosť pre producentov, tranzitérov a spotrebiteľov".
mlo gub som