BRATISLAVA 13. januára (SITA) - Nezisková organizácia HQ HOPE rozbehla projekt, ktorého cieľom je znížiť úmrtnosť pri rakovine krčka maternice. Podľa riaditeľky organizácie Evy Černej ich veľkým snom je zriadiť mobilný mobilnú ambulanciu v autobuse, v ktorom by gynekológovia dobrovoľne vykonávali skríning. Musia však naň získať peniaze a nájsť dobrovoľníkov. V tejto chvíli oslovujú spoločnosti, ktoré by pomohli pri realizácií tohto projektu. Mobilná ambulancia by sa totiž dostala aj do poslednej dedinky. Ako sa vyjadrila Černá, bude to zložité, avšak o čo to je ťažšie, o to väčšiu chuť a odhodlanosť majú.
HQ HOPE tiež spustila národnú mobilizačnú kampaň a prostredníctvom médií oslovuje všetky ženy bez ohľadu na vek. Silný vplyv na ľudí mala tvár kampane, 12-ročná Kristínka, ktorá prostredníctvom printových médií i televízneho spotu poslala svoje posolstvo ženám. Ako povedala Černá, jej výpoveď pre mnohých znamenala zamyslenie sa. Angažovanosť Kristínky neostala bez odozvy. Jej vysoko humánny čin a najmä skutočnosť, ako sa postarala o svoju zomierajúcu matku, ocení 29. januára Spoločnosť Ferdinanda Martinenga. Organizácia tiež dostáva reakcie od ľudí, že ich kampaň oslovila a išli k lekárovi.
Nezisková organizácia HQ HOPE začala naplno pracovať s projektom Kľúč k životu už v auguste. Celý projekt, ktorého cieľom je zníženie úmrtnosti žien na rakovinu krčka maternice, sa opiera o štúdiu významných slovenských onkológov z Národného onkologického ústavu. Tá uvádza, že od roku 1980 výskyt a úmrtnosť na toto ochorenie rapídne stúpla, informovala Černá. Organizácia vychádza z toho, že kľúčom k životu všetkých žien je skríning - teda výter z krčku maternice. Skríning sa na Slovensku vykonáva bežne a poisťovne ho preplácajú, avšak našim problémom je nevšímavosť žien k vlastnému zdraviu. Každá žena má raz do roka na takéto vyšetrenie nárok a včasná diagnostika by dokázala nielen odhaliť ochorenie, ale ho aj úspešne liečiť. Zhubné ochorenie krčka maternice postihne ročne minimálne 600 žien. Viac ako polovica z nich neprežije, lebo prídu k lekárovi v poslednom štádiu choroby. Pritom táto choroba nevzniká z večera do rána, bujnie v tele ženy roky, no žiaľ ozve sa príliš neskoro, dodala Černá.
Súvisle s touto mediálnou kampaňou robí HQ HOPE prednášky, kde majú možnosť osloviť čo najviac žien, teda najmä v ženských organizáciách a občianskych združeniach. Ako podpornú aktivitu pripravujú tiež koncert proti rakovine.
HQ HOPE vznikla z osobnej iniciatívy Evy Černej. K bežnej dennej práci Hlavného stanu nádeje, ako znie názov organizácie v preklade, patrí tiež poradenstvo v oblasti domáceho násilia, pomoc obetiam, najmä ženám, ktoré sa obrátia s prosbou o pomoc. V tejto oblasti spolupracujú i s ostatnými organizáciami na Slovensku, zameranými na domáce násilie. Bližšie informácie sú na stránke organizácie www.hqhope.eu.