Bratislava 13. januára (TASR) Ruská federácia dlhodobo nemá záujem zvyšovať objemy exportu surovej ropy. Transpetrol preto zrejme nezvýši príjmy z tranzitu ropy cez Slovensko. V diskusnej relácii Sobotné dialógy Slovenského rozhlasu to vyhlásil riaditeľ Výskumného centra Spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba.
Rusko sa pre aktuálne problémy s Bieloruskom bude podľa Dulebu vyhýbať zvyšovaniu prepravovaných objemov cez Slovensko a zintenzívni vývoz v Primorsku. Odtiaľ sa ropa prepravuje tankermi cez Baltské more do európskych krajín. Pri preprave ropy cez územie SR v najbližších 10 až 15 rokoch nemôžeme očakávať zvýšenie objemov, odhadol Duleba. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek však oponoval, že Rusko aj vzhľadom na rokovania, ktoré slovenská vláda vedie ohľadne Transpetrolu, zvažuje aj alternatívu, aby sa posilnila práve existujúca tranzitná línia cez SR. Minister ďalej uviedol, že Ruská federácia (RF) nemá záujem, aby sa v strednej Európe diverzifikoval trh s ropou.
Do apríla by mohlo dôjsť na ruskej strane k riešeniu v súčasnosti nejasnej situácie v Transpetrole, uviedol Jahnátek. Doposiaľ nie je jasné, či slovenská vláda bude môcť získať naspäť 49 % akcií spoločnosti, ktoré sú dnes deponované na účte holandského súdu. Na úrovni prezidentov SR a RF sa podľa Jahnátka dosiahol predbežný súhlas s alternatívou návratu akcií slovenskej vláde, ale aj s alternatívou vlastníctva 49 % akcií spolu s rozhodovacími právomocami. Dnes nie je kardinálna otázka, kto bude mať 49 % akcií Transpetrolu. Dôležité je, kto bude rozhodovať a s akou kapacitou tranzitu sa dá počítať, pokiaľ by bol ten rozhodovací balík pod kontrolou slovenskej vlády, konštatoval minister.
Duleba vidí situáciu okolo Transpetrolu komplikovanejšie. Je otázka, či správca konkurznej podstaty bude vôbec môcť rozhodovať o týchto akciách, pretože holandská spoločnosť Yukos Finance, B.V. je dnes paralyzovaná a spoločné stanovisko môžu dať len všetci predstavitelia, ktorí tam majú podiely, pripomenul. S akciami bude podľa neho možné nakladať až po ukončení všetkých sporov, teda aj procesov na Medzinárodnom súdnom dvore pre ľudské práva v Štrasburgu.
Poslanec Národnej rady (NR) SR za SMK László Gyurovszky nepovažuje otázku vlastníctva v Transpetrole za prvoradú. Záujmom SR je, aby sa zvýšilo prepravené množstvo, a aby Transpetrol bol fungujúcim podnikom, ktorý platí dane a zabezpečuje túto prepravu. Otázka vlastníctva je až tretia v poradí, vyhlásil Gyurovszky.