BRATISLAVA 14. januára (SITA) - Návšteva premiéra Roberta Fica na recepcii kubánskej ambasády a pripravované cesty do Líbye a Venezuely neznamenajú podľa podpredsedu vlády a strany Smer-SD Miroslava Čaploviča zmenu zahraničnej politiky Slovenskej republiky.
"Minimálne to znamená hanbu, keď bol predseda vlády na oslave komunistickej revolúcie na Kube. Ďalšie návštevy sú v logike zhoršovania medzinárodného postavenia Slovenska," povedal podpredseda SDKÚ-DS Ivan Mikloš v relácii Slovenskej televízie (STV) O 5 minút 12 a pripomenul aj pozastavenie členstva Smeru-SD v Strane európskych socialistov. Čaplovič jeho argumenty odmietol poukazujúc na pripravované ďalšie návštevy premiéra, spomenul Španielsko. "Nemôžem sa pozitívne vyjadriť o účasti Fica na kubánskej recepcii, ja by som tam nešiel," povedal podpredseda ĽS-HZDS Ján Kovarčík. Podľa Józsefa Berényiho (SMK) to bola zo strany Fica provokácia.
Návštevu premiéra Roberta Fica v Líbyi považuje poslanec strany Smer-SD Boris Zala za ekonomickú. Povedal to v diskusnej relácii TV Markíza Na telo.
Podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Mikloša ju nemožno porovnávať s návštevou britského premiéra v tejto krajine. "On tam bol tlačiť na diktátora Kaddáfího," povedal Mikloš a pripomenul aj prípad väznených bulharských zdravotných sestier v Líbyi a potrebu medzinárodnej solidarity. Podľa Zalu je normálnou krajinou aj Venezuela a jej prezident Hugo Chávez, kam sa takisto chystá predseda vlády. "Fico nie je súkromná osoba, je to predseda vlády. Fico vysiela signály, ktoré sú v rozpore s deklaráciami prijatými v parlamente," povedal Mikloš. "Nemali ste odvahu zrušiť diplomatické vzťahy s Kubou, máte odvahu len kritizovať," oponoval Zala na margo Miklošovej kritiky účasti Fica na recepcii kubánskej ambasády.
Odškodnenie klientov nebankových inštitúcií
Čiastočné odškodnenie klientov nebankových inštitúcií je podľa Zalu záväzok, ktorý koalícia chce splniť. "Preskúmame však kategórie ľudí, ktorí sa o odškodnenie uchádzajú," povedal Zala. Podľa Mikloša je odškodnenie zlým politickým rozhodnutím, navyše nebezpečným precedensom pre budúcnosť. Pripomenul tiež vyjadrenie generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, že odškodnenie je protizákonné. "Našim politickým zámerom je odškodniť, ale spôsob musia určiť odborníci," reagoval Zala s tým, že konkrétnejšie sa k tomu vyjadriť zatiaľ nedokáže.
Vzťahy v koalícii
Vzťahy v koalícii nie sú podľa Mikloša pre opozíciu prioritné. Takými sú otázky zachovania reforiem, dodal. Podľa Čaploviča sa situácia v koalícii vyvíja pozitívnym smerom a jeho kritiku Vladimíra Mečiara spred konca roka nechcel ďalej komentovať. "Trojkoalícia si vystačí a je dobré, že nemá ústavnú väčšinu," povedal Čaplovič na margo úvah o možnosti štvorkoalície s KDH. Momentálne vzťahy v koalícii po ich urovnaní hodnotí pozitívne aj Kovarčík a verí v schopnosť koalície zvládnuť celé štvorročné funkčné obdobie. "Závisíme jeden na druhom a druhý na treťom, som rád, že to všetci v koalícii pochopili," dodal Kovarčík. Možnosť budúcej spolupráce s ĽS-HZDS Berényi nevylučuje, záležalo by však na spoločnom stanovisku SMK, SDKÚ-DS a KDH, dodal.
Čaplovič verí, že dohoda koalície na osobe, ktorá by mala obsadiť post predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa, bude pri voľbe v parlamente platiť. "Meno povieme až v termíne podania prihlášky do parlamentu, teda v pondelok," povedal Čaplovič. Zmenu názoru na kandidatúru Františka Mikloška (KDH) odôvodnil Mikloškovým rozhodnutím ponechať si poslanecký mandát. Mikloš i Berényi potvrdili, že SDKÚ-DS a SMK Mikloška podporia. "Koalícia sa dohodla, že ÚPN bude fungovať, otázkou sú priestory, lebo archív by mal byť v budove ústavu," povedal Čaplovič s tým, že do polroka chce tento problém vyriešiť.
Zmenu kolektívneho vedenia Sociálnej poisťovne na jedného riaditeľa Mikloš víta, nového riaditeľa však nepozná a preto sa k nemu nechce vyjadrovať. Mikloš však kritizoval spôsob priameho politického výberu nominantov na posty riaditeľov okresných úradov práce, ktorý urobila koalícia v uplynulých dňoch. "My sme robili konkurzy," povedal Mikloš. Čaplovič reagoval, že aj minulá vláda robila politické nominácie.
Vplyv koaličných strán na dianie v STV, o ktorom sa v rozhovore pre SME vyjadril podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni, neznamená podľa Kovarčíka zasahovanie do nezávislosti verejnoprávneho média. "Išlo len o prítomnosť dôveryhodných ľudí," dodal Kovarčík. Ak súčasná koalícia má snahu ovplyvňovať STV, bude to kontraproduktívne, povedal Berényi.
Autor: zh

Beata
Balogová
