Bratislava 14. januára (TASR) - Plánované zahraničné cesty premiéra Roberta Fica do Líbye a Venezuely sú podľa podpredsedu vlády Dušana Čaploviča ďalším rozmerom slovenskej zahraničnej politiky. "To nie je žiadna zmena v zahraničnej politike, je to aj ekonomický rozmer našej politiky," uviedol dnes v relácii STV O päť minút dvanásť.
Oficiálna návšteva Líbye 20. až 22. januára je podľa Čaploviča predovšetkým obchodnou cestou predsedu vlády. Či pri návšteve hlavy štátu Muammara Kaddáfího otvorí Fico aj otázku uväznených bulharských sestričiek obvinených z nakazenia detí v jednej z miestnych nemocníc vírusom HIV, je podľa neho vecou premiéra. "Nebráni sa tomu, aby na túto tému diskutoval," dodal Čaplovič.
Obe zahraničné cesty znamenajú podľa podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Mikloša zhoršovanie medzinárodného postavenia Slovenska. "Dnešná vláda robí Slovensku hanbu," dodal. Cesty do problematických krajín z pohľadu medzinárodného spoločenstva podľa neho súvisia so zastavením členstva strany Smer-SD v Strane európskych socialistov. "Slušní politici, uznávaní politici sa nestretávajú so stranou Smer," dodal.
Mikloš kritizoval tiež účasť premiéra Fica na recepcii usporiadanej veľvyslanectvom Kubánskej republiky pri príležitosti výročia revolúcie, ktorou sa dostala k moci súčasná hlava Kuby Fidel Castro. Aj poslanec ĽS-HZDS Ján Kovarčík považuje Ficovú účasť na recepcii za problém. "Priznám sa, osobne sa nemôžem pozitívne vyjadriť k tejto účasti, myslím si, že v tomto urobil pán premiér chybu," uviedol v relácii. Bývalý štátny tajomník rezortu slovenskej diplomacie a poslanec NR SR za SMK József Berényi si myslí, že tým premiér spochybnil ústavné hodnoty Slovenskej republiky. "To mohol dopredu vedieť, že to nebude mať pozitívnu odozvu," uviedol Berényi.
Účasť premiéra na kubánskej recepcii je podľa Čaploviča diplomatickým vyjadrením úcty k štátnosti Kuby. Fidela Castra za diktátora nepovažuje. "Samozrejme sa tam dejú isté veci, ktoré sú v rozpore s ľudskými právami, ja by som to nazval deravou totalitou," dodal.