Ako informovali agentúru SITA zo Slobody zvierat, jeho cieľom je sterilizácia zvierat a ďalšie potrebné operačné zákroky. Spolu by rukami špecializovaného 10-členného tímu malo prejsť okolo 250 psov a mačiek v útulkoch v Piešťanoch, Nitre, Lučenci, Novom meste nad Váhom, Kremnici, Žiari nad Hronom či Kolárove. V rámci programu pôjdu tiež odchytávať túlavé zvieratá do dvoch rómskych osád. Na Slovensku ide o prvý takýto projekt a trvať bude približne mesiac. Náklady naň sa presne vyčíslia až po jeho skončení.
Sterilizácia a kastrácia zvierat sa považuje za najefektívnejšiu prevenciu pred nechceným rozmnožovaním zvierat. Ide o pomerne nenáročný operačný zákrok, ktorý zároveň zabezpečuje prevenciu voči niektorých zhubným chorobám.
Na Slovensku v súčasnosti chýba systematická regulácia chovu psov a mačiek, ich premnoženie jednoznačne odzrkadľuje rast počtu túlavých a nechcených zvierat. Podľa štatistík sa každoročne narodí až 30 000 nechcených psov, ktoré ľudia usmrtia. Z nich asi polovica sa usmrcuje nehumánne, rôznymi „domácimi“ metódami - odstrel, utopenie, zlomenie väzov a pod. Náklady na humánne utratenie zvyšnej polovice psov veterinárnymi lekármi predstavujú sumu niekoľko miliónov korún. Keby sa tieto financie použili na sterilizáciu chronicky sa zabehujúcich zvierat, počet túlavých by sa rapídne znížil, zdôrazňuje sa v správe Slobody zvierat.
Počet nechcených psov zvyšujú aj ľudia, ktorí si ich adoptujú
V trnavskom útulku pre opustené zvieratá, ktorý je niekoľko mesiacov kapacitne preťažený, pribúdajú najmä šteňatá. Dobrovoľníčka Andrea Košťálová vysvetlila, že k ich nárastu paradoxne prispievajú aj niektorí ľudia, ktorí si psa osvoja. Riziková je podľa nej adopcia fenky bez sterilizácie, lebo o ďalšie potomstvo sa nemá kto starať. To sa časom ocitá bez domova. „Sterilizáciu fenky ponúkame za zvýhodnených cenových podmienok, no napriek tomu ľudia neraz mávnu rukou,“ skonštatovala Košťálová. Podotkla, že pritom ide o prevenciu pred nárastom psích bezdomovcov. Možnosť vyoperovania maternice počas hárania v útulku bežne využívajú. Košťálová tiež naznačila rozdiely v prístupe slovenských a zahraničných záujemcov, ktorí sterilizáciu pri adopcii vyslovene požadujú. Dodala, že momentálne je v útulku záujem najmä o vlčiakov. Najviac však majú jazvečíkov, špicov a rôznych krížencov, ktorých počet sa i po adopciách dlhodobo drží na úrovni zhruba 70, pričom útulok je zriadený pre 40 zvierat.
Aktualizované 14:30