Bratislava 15. januára (TASR) - Rozhodnutie o interrupciách považuje podpredseda Ústavného súdu (ÚS) SR Eduard Bárány za veľmi závažnú otázku. Tvrdí, že by mali o prípade rozhodnúť a hlasovať všetci 13 sudcovia súdu.
Novinárom na dnešnom stretnutí pripomenul, že v máji 2001 prijal ÚS podanie na ďalšie konanie, uskutočnili sa tri semináre a dve verejné pojednávania. Na jednom z nich 4. septembra 2003 účastníci konania navrhli prípad odročiť. Dôvodom bolo, že pred Európskym súdom pre ľudské práva bolo konanie vo veci proti Francúzku. "Očakávalo sa tam riešenie otázky začiatku ľudského života, čo by bolo záväzne deklarované. Kauzu skončili 8. júla 2004 a vtedy už ÚS nemal 13 sudcov. Hrozila situácia, že by v merite nerozhodol a z procesných dôvodov by prípad zamietol," konštatoval Bárány. Je presvedčený, že pre meritórne rozhodnutie musí získať prípad nadpolovičnú väčšinu, teda sedem hlasov. "Ak sú všetci prítomní, každý sudca musí hlasovať a nemôže sa zdržať hlasovania. Ak je počet nižší ako 13 a nedosiahne sa sedem hlasov, prípad sa zamietne a neexituje v merite veci rozhodnutie. Zdalo sa nám, že táto otázka je príliš vážna na to, aby sa jej ÚS zbavil takýmto spôsobom," vysvetlil dôvody Bárány, prečo ÚS ešte nerozhodol v kauze interrupcie.
Sudcom spravodajcom je Lajos Mészáros, ktorému 21. januára končí funkčné obdobie a opäť kandiduje na sudcu ÚS. Návrh podali ešte v máji 2001 poslanci KDH, ktorých na ÚS zastupuje poslanec Daniel Lipšic. ÚS SR má posúdiť liberálnu úpravu možnosti prerušenia tehotenstva v prvých 12 týždňoch. Počas tohto obdobia môže ktorákoľvek tehotná žena požiadať o vykonanie interrupcie bez udania dôvodu. Po uplynutí tohto obdobia je iný režim, ktorý je zákonne upravený. Zákon o umelom prerušení tehotenstva je z roku 1986.
Na ÚS je ešte celkovo neuzatvorených 36 prípadov, v ktorých sa rozhoduje o súlade právnych predpisov s Ústavou SR. Je medzi nimi napríklad zákon o preukazovaní pôvodu majetku či zákon o odpadoch.