TRENČÍN 15. januára (SITA) – V trenčianskych základných školách sa začal zápis detí do prvého ročníka, o každého budúceho žiaka a teda pridelený normatív bojuje deväť základných škôl v zriadovateľskej pôsobnosti mesta Trenčín a jedna cirkevná škola. Ako agentúru SITA informoval vedúci Útvaru školstva a sociálnych vecí MsÚ v Trenčíne Jozef Baláž, Trenčín má iba jeden školský obvod, čo znamená, že ani jeden riaditeľ základnej školy nemá istých nových prváčikov.
Školy okrem jednej majú právnu subjektivitu a vládne medzi nimi konkurencia, ktorá vedie k zvyšovaniu ich kvality, konštatoval Baláž. Školy sa musia snažiť žiaka získať. Každá škola má preto svoju víziu a zameranie, ktorým sa snažia rodičov presvedčiť, aby svoju ratolesť prihlásili práve na tú ich. Minulý rok sa do prvých ročníkov základných škôl prihlásilo 474 detí, tento rok očakávajú podobné číslo.
Najväčšou školu v meste je ZŠ Hodžova. Liaheň svetoznámych hokejistov v NHL, ako sú bratia Hossovci či Marián Gáborík má vo svojom areáli nové športoviská aj Gáboríkov zimný štadión. Veľkým športovým areálom za 42 miliónov korún, či vlastnou plavárňou disponuje ZŠ Novomeského na najväčšom trenčianskom sídlisku Juh. Na tejto škole sa učí karate, deti majú k dispozícii 43 záujmových krúžkov. ZŠ Veľkomoravská Za mostami ponúka výučbu cudzích jazykov od prvého ročníka. Takisto ako na jazyky zameraná ZŠ Dlhé Hony. ZŠ Bezručova sa postupne stáva bezbariérovou, na ZŠ Východná majú špeciálneho pedagóga pre deti, ktoré majú problém s učením. ZŠ Na dolinách sa stará o futbalové nádeje AS Trenčín, ZŠ Kubranská vyučuje intelektuálne nadané deti v rámci projektu ERIN, ale aj sluchovo postihnuté deti. Bez právnej subjektivity je posledná škola Potočná v mestskej časti Opatová, kde sa vyučuje iba prvý stupeň.
Na základné školy vo svojej zriadovateľskej pôsobnosti vyčlenilo mesto Trenčín podľa rozpočtu na tento rok vyše 183 miliónov korún. Najväčšou investíciou v školách v tomto roku bude výstavba športového areálu na ZŠ Bezručova za 17,8 milión korún. Podľa Baláža mesto okrem pridelených normatívov dáva všetkým školám navyše 500 korún na žiaka, aby sa odstránil modernizačný dlh. Tento rok podobne ako vlani dostanú školy 1,2 milióna korún na nákup počítačov a každá škola dostane aj dataprojektor.
V minulých rokoch v Trenčíne v rámci racionalizačných opatrení zrušili tri školy, budúcnosť ďalších podľa Baláža závisí od počtu detí a hospodárenia škôl. Mesto vypracovalo projekty na rekonštrukciu základných škôl a začlenilo ich do zásobníka projektov, na ktoré budú žiadať prostriedky z fondov EÚ v rokoch 2007 - 2013.